Παραλίγο να... αρπαχτούν ο Κάουαν με τον Περάντες λίγο πριν ολοκληρώσει ο Προμηθέας τη νίκη του (vid)

printscreen

Γιώργος Γαβριλάκης 22:29 - 13.04.2024 / Ανανεώθηκε: 22:30 - 13.04.2024

Λιγότερο από τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης κι ενώ ο νικητής (Προμηθέας) είχε ξεκαθαρίσει, ο Λόντον Περάντες του Κολοσσού έσπρωξε τον Άντονι Κάουαν, ο οποίος ζήτησε τα... ρέστα και λίγο έλειψε να δημιουργηθεί μεγάλη αναστάτωση.

Την ώρα που ο Προμηθέας είχε «πατήσει» το γκάζι στο παρκέ κι ενώ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 18 πόντους διαφορά (89-71) απέμεναν λιγότερα από τρία λεπτά για το τέλος. Και τότε παραλίγο δημιουργηθεί μεγάλη αναστάτωση.

Διότι, ο Λόντον Περάντες του Κολοσσού βρέθηκε τετ-α-τετ με τον συμπατριώτη του, αλλά αντίπαλό του στο παιχνίδι, Άντονι Κάουαν και τον έσπρωξε. Ο Αμερικανός γκαρντ των γηπεδούχων έπεσε στον αγωνιστικό χώρο, παρεξηγήθηκε και σηκώθηκε μονομιάς πάνω, έχοντας ένα έντονο απειλητικό ύφος.

Κατευθύνθηκε προς τον Περάντες, αλλά μεσολάβησαν οι πιο ψύχραιμοι και η «έκρηξη» δεν ολοκληρώθηκε. Οι εμπλεκόμενοι απομακρύνθηκαν και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά μέχρι την τελική και εύκολη επικράτηση των Πατρινών.