Ο Έλις «σκότωσε» τον Άρη

Χρήστος Τσάλτας 22:52 - 29.11.2023 / Ανανεώθηκε: 23:30 - 29.11.2023

Ο Άρης έκανε μεγάλη προσπάθεια στην Ιταλία, κόντρα στην Τρέντο, έφτασε μια ανάσα από μεγάλη ανατροπή, όμως ο Κουίν Έλις στην εκπνοή «εκτέλεσε» τους Θεσσαλονικείς, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του με 69-67. Στο 3-6 οι «κίτρινοι».

Στην Ιταλία ο Άρης έκανε μεγάλη προσπάθεια, κόντρα στην Τρέντο και τις απουσίες του. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη παρατάχθηκε χωρίς τους Σανόγκο, Γκάλινατ και Τολιόπουλο απέναντι στην ομάδα του Πάολο Γκαλμπιάτι και έφτασε μια ανάσα από μεγάλη ανατροπή. Αυτή όμως έμεινε στη... μέση, με τους Ιταλούς να παίρνουν τη νίκη, χάρη σε καλάθι του Κουίν Έλις στην εκπνοή. Με τη νίκη αυτή οι Ιταλοί ανέβηκαν στο 4-5, την ώρα που ο Άρης υποχώρησε στο 3-6, με το πέρας του πρώτου γύρου της διοργάνωσης.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ SPORTAL.

Ο Ρόνι Χάρελ με 24 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν ο παίκτης που έκανε τα πάντα για την ομάδα του, ώστε να φτάσει στη μεγάλη νίκη, όμως την κρίσιμη ώρα αστόχησε σε κρίσιμη βολή με το σκορ στο 67-67. Κανείς άλλος παίκτης της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων. Για την Τρέντο, ο Καμάρ Μπόλντουιν μέτρησε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από 10 πόντους είχαν οι Έλις, Χαμπ και Γκρατζούλις.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά με την Τρέντο να προσπαθεί να χτίσει διαφορά, αλλά τον Άρη να έχει απαντήσεις με τον Μποχωρίδη και τον Κατσίβελη και να μένει κοντά στο σκορ, με τον Χομπ να γράφει τον επίλογο του πρώτου δεκαλέπτου για το 17-17.

Ο Άρης προσπάθησε να πάρει τα ηνία, με τον Χάρελ να φωνάζει παρών επιθετικά, όμως η Τρέντο είχε απαντήσεις και το τοπίο δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στην ανάπαυλα για το 32-32 του πρώτου μέρους.

Ο Καμάρ Μπόλντουιν ανέλαβε δράση για την Τρέντο και οι Ιταλοί πήραν τα ηνία του αγώνα. Επιθετικά οι «κίτρινοι» είχαν μπλοκάρει στο διάστημα αυτό και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Ιταλοί που έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα της τάξεως των 10 πόντων για το 53-43.

Ο Άρης αντέδρασε άμεσα και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων ο Χάρελ, με τη βοήθεια του Μποχωρίδη, κράτησαν την ομάδα τους μέσα στο παιχνίδι (65-61, 38'). Ο Χάρελ «μίλησε» ξανά με τρίποντο μειώνοντας σε 65-64 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Ο Μπόλντουιν έγραψε το 67-64, πριν μειώνει ο Μποχωρίδης με 1/2 βολές. Ο Χάρελ στη συνέχεια κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο και με 2/3 βολές έγραψε το 67-67, στα 4'' για το τέλος. Η Τρέντο είχε την ευκαιρία να κερδίσει και τα κατάφερε, με τον Κουίν Έλις να σκοράρει στα 0,9'' για το τέλος, διαμορφώνοντας το τελικό 69-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 32-32, 53-43, 69-67.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 4 , Καρ 6 (3 ριμπάουντ), Κατσίβελης 9 (1/1 τρίποντο, 3 κλεψίματα, 5 λάθη) , Μπλούμπεργκς 2 (5 ριμπάουντ), Φίλλιος 4, Μποχωρίδης 8 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Περσίδης , Ντε Σόουζα 8 (4 ριμπάουντ) , Χάρελ 24 (4/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μπάνκστον 2