Ο «φονιάς» Ναν «σκότωσε» at the buzzer τη Βίρτους και ο Παναθηναϊκός AKTOR «βλέπει» το Βερολίνο

Ηλίας Λαλιώτης 23:30 - 29.03.2024 / Ανανεώθηκε: 23:48 - 29.03.2024

Ο Παναθηναϊκός AKTOR πέτυχε τη νίκη της χρονιάς στην Μπολόνια με buzzer beater του Κέντρικ Ναν (79-81) και ηγετική εμφάνιση του Κώστα Σλούκα και κρατάει σφιχτά στα χέρια του τη δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια της EuroLeague.

Με μαχητική ψυχή και τεράστια καρδιά ο Παναθηναϊκός AKTOR πέρασε θριαμβευτικά από την έδρα της Βίρτους Μπολόνια.

Με buzzer beater του ψυχρού εκτελεστή Κέντρικ Ναν οι «πράσινοι» πέρασαν με 81-79 από την ιταλική πόλη και έκαναν τον κόσμο που βρισκόταν στο γήπεδο, αλλά και όλους τους φιλάθλους του στην Ελλάδα να παραληρούν για το 7ο ευρωπαϊκό.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ανέβηκε στο 21-11 και πλέον βρίσκεται «αγκαλιά» με τη 2η θέση της κανονικής περιόδου της EuroLeague. Συγκεκριμένα ο Παναθηναϊκός AKTOR θέλει πλέον το 2 στα 2 απέναντι στην Μπάγερν στο Μόναχο και την Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ για να σφραγίσει το καλύτερο δυνατό ζευγάρωμα στα playoffs και βάλει πλώρη για το Βερολίνο.

Ο Κέντρικ Ναν (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ) ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, αλλά ο Κώστας Σλούκας αυτός που τον οδηγούσε στα δύσκολα (20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και τρομερές άμυνες). Από μηχανής Θεός ντύθηκε ο Μάριους Γκριγκόνις (12 πόντοι) με το καλάθι και φάουλ που σημείωσε στο 79-76), ενώ σημαντικές βοήθειες πρόσφεραν οι Τζέριαν Γκραντ (13π., 3ρ., 3ασ., 3κλ.) και Ματίας Λεσόρ (10π., 9ρ.).

Από τη Βίρτους οι Τορνίκε Σενγκέλια (19π.) και Μάρκο Μπελινέλι (17π.) οδήγησαν στην ανατροπή από το -17, αλλά στο φινάλε η ποιότητα του Παναθηναϊκού έκρινε τα πάντα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε τον αγώνα με τη συνηθισμένη του πεντάδα (Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ), έχοντας απέναντί του ένα ψηλό σχήμα με τους Μπελινέλι, Παγιόλα, Ντόμπριτς, Σενγκέλια και Ντάνστον. Με τον Ντόμπριτς να εκμεταλλεύεται κάποιες αδράνειες στην άμυνα η Βίρτους προηγήθηκε με 7-4, ενώ ο Γκριγκόνις χρεώθηκε με το τρίτο του φάουλ μετά από μόλις 5 λεπτά αγώνα. Ωστόσο, με τον Γκραντ να ξεκινάει «δαιμονισμένα» τον αγώνα (και να κλείνει το δεκάλεπτο με 13 πόντους έχοντας 3/4 τρίποντα και 4/4 βολές) ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» επιμέρους 4-17 και βρέθηκε στο +10 (11-21) με τρίποντο του Μήτογλου μετά από 7,5 λεπτά στο ματς. Μάλιστα, οι «πράσινοι» έχοντας 6/6 τρίποντα και με τον Σλούκα να συμπληρώνει τον Αμερικανό γκαρντ με 8 πόντους έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +12 (16-28).

Με τους Λεσόρ και Ναν (που έμειναν άποντοι στο α’ δεκάλεπτο) να παίρνουν μπροστά και να πετυχαίνουν τους 15 από τους 23 πόντους του τριφυλλιού στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμά του, αν και θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Βίρτους όμως έβγαλε αντίδραση και βασιζόμενη στα επιθετικά ριμπάουντ (συνολικά 5 στο 20λεπτο) και με 5 τρίποντα (σε σχέση με το μόλις 1 που είχε τα προηγούμενα 10 λεπτά) έμεινε σε σχετική επαφή με το σκορ. Μαζί και με ένα αντιαθλητικό-εφεύρεση των διαιτητών στον Λεσόρ, η ομάδα της Μπολόνια πήγε στα αποδυτήρια στο -12 (39-51), αν και είχε βρεθεί και στο -17 (22-39) και στο -16 λίγο αργότερα (32-48).

Η Βίρτους μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αυξάνοντας ακόμα περισσότερο την πίεση και τη σκληράδα της στην άμυνα και οδήγησε σε λάθη τους «πράσινους» (3 στην περίοδο, από τα 2 σε όλο το πρώτο μέρος), κακές αποφάσεις και χειρότερο ποσοστό στο τρίποντο (2/8). Μαζί με δύο γρήγορα τρίποντα του Μπελινέλι οι Ιταλοί μείωσαν πολύ γρήγορα στους 6 πόντους (49-55) και άλλαξαν τα δεδομένα του αγώνα. Ο Σλούκας κράτησε τον Παναθηναϊκό με κάποια δύσκολα σουτ στην εκπνοή, με τη Βίρτους όμως να είναι πλέον γερά στο ματς με το τέλος της τρίτης περιόδου (59-65).

Με ένα γρήγορο 5-0 μάλιστα η Βίρτους μείωσε στον πόντο, με τον Σλούκα και πάλι να είναι εκεί με μεγάλα σουτ, αλλά και τρομερές άμυνες για να κρατήσει μπροστά τον Παναθηναϊκό (64-69). Ερνανγκόμεθ και Αντετοκούνμπο δεν έδωσαν ποιοτικές ανάσες, έκαναν λάθη και η ομάδα της Μπολόνια ισοφάρισε το ματς με 5 σερί πόντους του Λούντεμπεργκ (69-69) μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά και με 5,5 να απομένουν για το τέλος. O Σενγκέλια με βολές έδωσε προβάδισμα στη Βίρτους (71-69), αλλά ο Ναν απάντησε με τρίποντο και άλλη μια προσωπική φάση απέναντι σε όλους (71-74) με 3 λεπτά να απομένουν. Τα χαμένα ριμπάουντ κι ένα μεγάλο τρίποντο του Μπελινέλι έφερε ξανά το ματς στην ισοπαλία (74-74), ενώ στην επόμενη φάση χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ ο Ναν, με τον ασταμάτητο Μπελινέλι να βάζει ξανά μπροστά τη Βίρτους (76-74).

Με δύο βολές ο Σλούκας ισοφάρισε ξανά με 1:40 να απομένει. Ο Γκριγκόνις έχασε τρίποντο, ο Ντόμπριτς το έβαλε με 50 δευτερόλεπτα να απομένουν και η Βίρτους ξέφυγε με 79-76. Ο Ναν αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο απίστευτος Γκριγκόνις με ένα απίθανο καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στα ίσα (79-79) με 30 δεύτερα να απομένουν. Η άμυνα βγήκε και ο Ναν σκόραρε με απίθανο buzzer beater.

Ο Κώστας Σλούκας ήταν ο ηγέτης του Παναθηναϊκού AKTOR και ο άνθρωπος που τον κράτησε στο ματς όταν η μπάλα έκαιγε, με σπουδαία καλάθια και καταπληκτικές άμυνες. Ο 34χρονος γκαρντ μέτρησε 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 21 πόντους αξιολόγησης.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η μεγάλη φάση του «από μηχανής Θεού» Μάριους Γκριγκόνις. Με το σκορ στο 79-76, ο Κέντρικ Ναν αστόχησε για τρεις με 30 δεύτερα να απομένουν, αλλά ο Λιθουανός πετάχτηκε από το πουθενά και με καλάθι και φάουλ, έδωσε την ευκαιρία στον Αμερικανό να τελειώσει το ματς στην τελευταία φάση.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-28, 39-51, 59-65, 79-81

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μπάνκι): Λούντμπεργκ 11 (3/7 τρίποντα), Μπελινέλι 17 (3/6 τρίποντα), Παγιόλα 2 (1/4 σουτ, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντόμπριτς 11 (1), Σενγκέλια 19 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάκετ 3 (1), Μίκι 2, Πολονάρα 5 (1), Ζίζιτς 2, Ντάνστον 4 (4 ριμπάουντ), Αμπάς 3 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Σλούκας 20 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου, Γκραντ 13 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ναν 16 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 10 (5/13 δίποντα, 0/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Ερνανγκόμεθ 3 (1), Μήτογλου 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ).

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ταξιδεύει στο Μόναχο, όπου την Παρασκευή (5/4, 21:30) θα αντιμετωπίσει την Μπάγερν, ενώ η Βίρτους Μπολόνια αντιμετωπίζει την ίδια μέρα (5/4, 21:30) την Αρμάνι στο Μιλάνο.