Ιδανικό ποδαρικό για την Ζαλγκίρις με τον Τρινκιέρι

© Euroleague Basketball

Γιάννης Πάλλας 22:09 - 02.01.2024 / Ανανεώθηκε: 00:42 - 03.01.2024

Η Ζάλγκιρις δυσκολεύτηκε (77-71) απέναντι στην Άλμπα, για την 18η αγωνιστική της Euroleague

Με τον Αντρέα Τρινκιέρι στην άκρη του πάγκου η Ζάλγκιρις επικράτησε δύσκολα (77-71) της Άλμπα στο Κάουνας, για την 18η αγωνιστική της Euroleague.

Ο τεχνικός της Λιθουανικής ομάδας που διαδέχθηκε τον Κάζις Μακσβίτις, είδε τους παίκτες του να έχουν πολλές μεταπτώσεις στην απόδοση τους και στο τέλος να παίζουν με τη... φωτιά.

Η Ζάλγκιρις με τη νίκη αυτή έχει ρεκόρ 6-12 και οι Γερμανοί μετρούν 3 νίκες και 15 ήττες.

Από την αρχή της αναμέτρησης η Ζάλγκιρις είχε το «πάνω χέρι» (20-17 στο 6.30’’) με τον Έντμοντ Σάμνερ να ξεκινάει πολύ καλά το παιχνίδι έχοντας 6 πόντους στην πρώτη περίοδο.

Η Άλμπα όμως αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 8-0 πέρασε μπροστά με 20-25 (στο 9’), πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 10λεπτο με τους Γερμανούς να έχουν το προβάδισμα (22-25 στο 10’) καθώς είχαν λύσεις επιθετικά με τους Ματέο Σπανιόλο και Γιοχάνες Τίμαν.

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι πίεσε πολύ στην μπάλα και κράτησε στους 2 πόντους την Άλμπα στο πρώτο 5λεπτο εξασφαλίζοντας μια διαφορά 7 πόντων (34-27 στο 15’).

Ο Κίναν Έβανς αποτελούσε τη βασική επιλογή επιθετικά των Λιθουανών, ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια των Ουλάνοβας, Μπιρούτις και Χόλινς.

Η Γερμανική ομάδα με τους Σπανιόλο-Τίμαν προσπαθούσε, αλλά δεν μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά, καθώς η βοήθεια των δυο παικτών επιθετικά δεν ήταν αρκετή με συνέπεια να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με την Ζάλγκιρις να προηγείται με 48-41 (στο 20’).

Δείτε το Play by play της αναμέτρησης με ένα κλικ εδώ

Sportal Euroleague Show με Ολυμπιακός - Μιλάνο και όλη τη δράση της Τρίτης

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ζάλγκιρις με τον Τόμας Ντίμσα να σκοράρει πήρε μια μικρή διαφορά (56-52 στο 27’) και έκλεισε το τρίτο 10λεπτο στο +9 (61-52 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, με τους Ματέο Σπανιόλο και Γιοχάνες Τίμαν οι Γερμανοί έφεραν τον αγώνα στα ίσια (68-68 στο 35’).

Οι Έβανς, Χέις και Λεκαβίτσιους σημείωσαν τα επόμενα καλάθια για την Ζάλγκιρις, που εκμεταλλεύτηκε την κούραση του Στέρλινγκ Μπράουν, ο οποίος ήταν άστοχος στο φινάλε και υπέπεσε σε αβίαστα λάθη επιτρέποντας στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 74-71 στο τελευταίο λεπτό, ακολούθησε επιθετικό φάουλ του Στέρλινγκ Μπράουν και ο Εντγκάρας Ουλάνοβας με δυο εύστοχες βολές «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι.

MVP: Ο Τόμας Ντίμσα

Τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 23 λεπτά συμμετοχής, συγκεντρώνοντας 19 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Ο άσος της Ζάλγκιρις αποτέλεσε το θεμέλιο λίθο της αντεπίθεσης της λιθουανικής ομάδας στο τρίτο 10λεπτο, ενώ έκανε και πολύ καλή δουλειά στην άμυνα.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η πίεση στην άμυνα οδήγησε την Άλμπα σε 20 λάθη, αριθμός απαγορευτικός για να μπορέσεις να κερδίσεις εκτός έδρας αγώνα, αλλά και οποιαδήποτε αναμέτρηση γενικότερα. Τα πολλά λάθη και ο περιορισμός του Στέρλινγκ Μπράουν συνέθεσαν το σκηνικό που έδωσε τελικά τη νίκη στη λιθουανική ομάδα.

Ο Μπολομπόι «κάρφωσε» τη Φενέρ στην Τουρκία
EUROLEAGUE

21:47 - 02.01.2024

Σπουδαία νίκη για τον Ερυθρό Αστέρα μέσα στην Τουρκία, εκεί όπου επιβλήθηκε επί της Φενέρ με σκορ 85-76, μπαίνοντας με το... δεξί στο νέο έτος! Ρεκόρ καριέρας για τον Μπολομπόι που σημείωσε 24 πόντους!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Περούγκα , Πέτεκ , Ουντιάνσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-25, 48-41, 61-52, 77-71.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Τρινκιέρι): Έβανς 13 (1/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Λεκαβίτσιους 9 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκεντράιτις, Σμιτς, Μπιρούτις 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χόλινς 6 (2), Σάμνερ 8 (2), Ντίμσα 12 (1/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Μάνεκ 8 (2), Ουλανόβας 10 (2).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Μπράουν 12 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Σπανιόλο 15 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουέτζελ 10 (8 ριμπάουντ), Ντίλοου 3 (1), Μάτισεκ (3 ριμπάουντ), Σνάιντερ 5 (1), Τόμας 7 (1/7 τρίποντα), Κουμάντζι, Τίμαν 17 (6/9 δίποντα, 5/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μπιν 2.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Στη 19η αγωνιστική της Eurooleague η Ζάλγκιρις θα αγωνιστεί στη Γαλλία κόντρα στη Βιλερμπάν (4/1, 21:00), ενώ η Άλμπα θα φιλοξενήσει τη Βίρτους Μπολόνια (5/1, 20:00).