Το Περιστέρι «άλωσε» και τα Λιόσια και συναντά τον Παναθηναϊκό στα ημιτελικά

O Φρανσίσκο σε πλάον από το ΑΕΚ - Περιστέρι

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 21:46 - 27.04.2023 / Ανανεώθηκε: 22:12 - 27.04.2023

Το Περιστέρι νίκησε την ΑΕΚ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων (99-113) έπειτα από ένα δραματικό παιχνίδι με δύο παρατάσεις και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά των playoffs της Basket League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Την ξέφρενη πορεία του στη φετινή Βasket League συνεχίζει το Περιστέρι που νίκησε στα Άνω Λιόσια την ΑΕΚ με 113-99 έπειτα από δύο παρατάσεις και έκανε το 2-0 στη σειρά τους. Κορυφαίοι για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη οι Ντένμον και Φρανσίσκο με 26 και 22 πόντους αντίστοιχα.

Συναρπαστικό ματς χάρισαν στους φίλους του μπάσκετ AEK και Περιστέρι στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς τους για τα playoffs της Basket League.

Ο αγώνας οδηγήθηκε σε δύο παρατάσεις (87-87 η κανονική διάρκεια) με τους... να παίρνουν τη νίκη με σκορ 113-99.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε να βάλει δύσκολα στους παίκτες του Σπανούλη στην πρώτη περίοδο. Οι «κιτρινόμαυροι» ήξεραν ότι με ήττα τελειώνει η σεζόν τους και έτσι πίεσαν τους αντιπάλους τους αρκετά.

Ο Κάνααν απάντησε στο Sportal για το ξέσπασμα του Μπαρτζώκα όταν δεν έπαιξε άμυνα: «Εντάξει είχε μείνει πόσο; Ένα δευτερόλεπτο;» (vid)
EUROLEAGUE

18:37 - 27.04.2023

Ο Αϊζάια Κάνααν μίλησε μπροστά στην κάμερα του Sportal για την σπουδαία εμφάνισή του στο Game 1 κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, αλλά και όχι μόνο!

Οι παίκτες του Καντζούρη κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (27-18) και έδειχναν φαβορί για την επικράτηση.

Η δεύτερη περίοδος ωστόσο ήταν εντελώς διαφορετική. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν τρομερή ενέργεια στην άμυνα και αυτό τους έδωσε και ώθηση επιθετικά. Με πρώτα «βιολιά» στο σκορ του Ντένμον και Φρανσίσκο, πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 13 πόντους (41-54) και έδειχναν ικανοί να τελειώσουν την πρόκριση στην έδρα του αντιπάλου τους.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ σοβαρεύτηκε αφού τα περιθώρια στένεψαν. Οι κιτρινόμαυροι είχαν τους Ουίλιαμς, Λεμάρ και Μίτσελ σε τρομερή ημέρα και κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά. Το 68-75 έδινε προβάδισμα για την πρόκριση στο Περιστέρι, όμως η Ένωση φέτος είχε ήδη αποδείξει ότι «μιλάει» στο τέλος. Όπως και τελικά έγινε!

Η ΑΕΚ έκανε μια ακόμα ανατροπή και ενώ έχανε με 10 πόντους 6.13' πριν το τέλος, κατάφερε τελικά να στείλει τον αγώνα σε παράταση χάρη σε ένα λέι απ του Φλιώνη, αφού στη συνέχεια ο Φρανσίσκο αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Στην παράταση το θρίλερ συνεχίστηκε. Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι - χέρι, με τον Μίτσελ να ευστοχεί σε 1/2 βολές και να ισοφαρίζει και τον Φρανσίσκο να αστοχεί στο τέλος.

Στην πρώτη παράταση οι δύο ομάδες συνέχισαν να βαδίζουν χέρι - χέρι. Μετά το πεντάλεπτο ήταν ισόπαλες με σκορ 96-96, όμως η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στους «πρίγκιπες», αφού στο δεύτερο πεντάλεπτο της παράτασης η ΑΕΚ σκόραρε μόλις 3 πόντους, με συνέπεια να ηττηθεί με σκορ 99-113.

Δεκάλεπτα: 27-18, 41-54, 68-75, 87-87 (κ.α), 96-96 (α' παρ.), 99-113 (β' παρ.)

ΑΕΚ (Καντζούρης): Λεμάρ 20, Φλιώνης 6, Γιάνκοβιτς 11, Μάιλς 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μίτσελ 16, Κόνιαρης, Ξανθόπουλος 3, Οριόλα 5, Μάντσεν 5, Παπαδάκης, Γουίλιαμς 27

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 12, Φρανσίσκο 22, Ντένμον 26 (2/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 10/13 βολές, 4 ασίστ), Κασελάκης 14, Περσίδης 3, Κόλεμαν, Μωραΐτης 5, Πουλιανίτης 7, Χουγκάζ 8, Χάμερ 16