Δεν άντεξε ο Προμηθέας στην έδρα της Γκραν Κανάρια (Τα αποτελέσματα του Eurocup & βαθμολογία)

Twitter / GranCanariaCB

Sportal newsroom 23:59 - 18.01.2023 / Ανανεώθηκε: 15:56 - 19.01.2023

Ο Προμηθέας πάλεψε για ένα ημίχρονο κόντρα στη Γκραν Κανάρια, όμως στην επανάληξη έχασε τη συγκέντρωσή του και οι Ισπανοί πήραν άνετη νίκη με σκορ 91-72.

Η ομάδα της Πάτρας προσπάθησε να βάλει δύσκολα στην Γκραν Κανάρια,  όμως της στοίχισε η αδράνειά της στο ξεκίνημα του αγώνα, και η έλλειψη συγκέντρωσης στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο και τελικά ηττήθηκε με 91-72.

Τέλος το BCL για το Περιστέρι, η Λιμόζ στον όμιλο της ΑΕΚ
FIBA CHAMPIONS LEAGUE

23:47 - 18.01.2023

Το Περιστέρι απέτυχε να κάνει το «διπλό» στο Ντιζόν (89-82) και εγκατέλειψε την ευρωπαϊκή του παρουσία. Μεγάλη νίκη της Λιμόζ στη Γερμανία επί της Λούντβιγκσμπουργκ και πρόκριση στον όμιλο όπου βρίσκονται ΑΕΚ, Μάλαγα και Γαλατασαράι.

Ο Προμηθέας μπήκε στο παρκέ «κοιμισμένος» και γρήγορα βρέθηκε να χάνει με 19-3. Οι Ισπανοί είχαν βρει ρυθμό και πυροβολούσαν αδιακρίτως, την ώρα που η ομάδα του Χριστόπουλου έδειχναν εκτός τόπου και χρόνου. Τελικά οι Πατρινοί κατάφεραν να παίξουν καλή άμυνα και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -15 (29-14).

Ένα σερί 7-0, προϊόν της καλής άμυνας του Προμηθέα, έφερε τους Πατρινούς στο -8 (29-21), όμως κάπου εκεί η Γκραν Κανάρια αντεπιτέθηκε και αφού ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 12, τελικά βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με το υπέρ της 41-31.

Η γ' περίοδος ήταν και αυτή που ουσιαστικά έβαλε ταφόπλακα στον Προμηθέα. Οι γηπεδούχοι με επί μέρους σκορ 26-18 ανέβασαν κι άλλο τον δείκτη της διαφοράς και είχαν πάρει με το μέρος τους την ψυχολογία.

Ίνγκλις Σαλβό και Μπενίτε φόρτωναν με πόντους τους Πατρινούς, από τους οποίους προσπάθησαν ο Κουλμπόκα και ο Κάουαν, όμως δεν μπόρεσαν να βρουν τον τρόπο να νικήσουν την πρωτοπόρο του ομίλου. To  67-53 toy 30' δεν μαρτυρούσε την ολική κατάρρευση του Προμηθέα, ο οποίος τελικά έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από την Ισπανία, αφού ηττήθηκε με 91-72.  Με τη νίκη αυτή, η Γκραν Κανάρια συνεχίζει πρώτη στον όμιλο με ρεκόρ 9-2, ενώ ο Προμηθέας έπεσε στο 6-5.

Δεκάλεπτα: 29-14, 41-31, 67-53, 91-72

Γκραν Κανάρια (Λάκοβιτς): Ίνγκλις 18 (6/8 δίποντα, 6/7 βολές), Μπαλτσερόφσκι 11 (4/4 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 3/4 βολές), Σλότερ 9 (1), Μπάσας, Αλμπισί (7 ασίστ, 3 λάθη), Μπενίτε 13 (2), Μπρουσίνο 5 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαλβό 13 (5 ριμπάουντ), Σούρνα 7 (1), Ντιόπ 12 (5/7 δίποντα, 2/5 βολές), Μουτάφ 3 (1), Στέβις.
Προμηθέας Πάτρας (Χριστόπουλος): Κάουαν 4, Κόντιτ 8, Μουράτος (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκίκας 2, Λάγιος 2, Σόμπσον 8 (2), Χογκ 5, Τόμασον 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Τανούλης 7, Κουλμπόκα 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Νίκες για Μπουργκ και Τουρκ Τέλεκομ

Με νίκες συνέχισαν τις πορείες τους στους ομίλους η πρωτοπόρος του α' Μπουργκ και Τουρκ Τέλεκομ που ακολουθεί την Γκραν Κανάρια στον β'. Η πρώτη επιβλήθηκε εντός έδρας της Βενέτσια με σκορ 86-79 και ηγείται του Α' ομίλου με ρεκόρ 8-3, ενώ η ομάδα της Τουρκίας επικράτησε της Χάμπουργκ με 98-74.

Νίκη και για την Μπανταλόνα στο «θρίλερ» με την Μπούρσασπορ με το τελικό 83-82 να διατηρεί τους Ισπανούς στη 2η θέση.