ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΦΕΣ

LIVE ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΦΕΣ

Aχιλλέας Μαυροδόντης 20:51 - 03.02.2023 / Ανανεώθηκε: 23:46 - 03.02.2023

Παρακολουθείστε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα του Ολυμπιακού απέναντι στην Εφές (21:00), μέσα από το Sportal.

Ένα τρίποντο του Μπομπουά δεν βρήκε στόχο στο 76-70 και κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν. Ο Oλυμπιακός θριάμβευσε απέναντι στην Εφές και παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης!

Ο Ολυμπιακός βρήκε αρκετούς πρωταγωνιστές και κράτησε τα ηνία, με την Εφές, εάν δεν είχε τους Ντάνστον και Λάρκιν, να έμενε πολύ πίσω. Αιχμή του δόρατος δεν ήταν άλλος από τον Σάσα Βεζένκοφ, με τον σταρ του Ολυμπιακού να κάνει το 76-68 στο 38'

Η άμυνα ήταν το σημείο που έδωσε τη λύση για τον Ολυμπιακό, με τον Μιχάλη Λούντζη οδηγό. Ο διεθνής γκαρντ διέλυσε τον Λάρκιν και οι Πειραιώτες ξέφυγαν έτσι με 67-60

Οι Τούρκοι δεν έμειναν εκεί, μειώνοντας στους 4 με 62-58 στο 31', την ώρα που οι βολές παρέμεναν το μεγάλο αγκάθι για τον Ολυμπιακό.

Η Εφές κάπου εκεί ξύπνησε. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βρήκε σκορ, εκμεταλλεύτηκε την επιθετική ανομβρία του Ολυμπιακού στα 3 τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και με σερί 0-9 μείωσε σε 59-52 με το τέλςο του δεκαλέπτου.

Η άμυνα έγινε ξανά το μεγάλο όπλο του Ολυμπιακού, με τους Ερυθρόλευκους να μην επιτρέπουν στην Εφές να βρει εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Παράλληλα στην επίθεση συνέχισε να βρίσκει λύσεις, με το σκορ να παραμένει σε διψήφιες τιμές (59-43).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Σάσα Βεζένκοφ πήρε το... όπλο του και ο Ολυμπιακός κάπως έτσι κρατούσε το προβάδισμα (54-41, 24') με τον σταρ του Ολυμπιακού να έχει 11 σερί πόντους

Ένα μίνι ξέσπασμα της Εφές ήταν αρκετό για να δώσει ανάσα στους Τούρκους, οι οποίοι με επιμέρους 1-6 πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-31 (20').

Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν άφησε την Εφές να βρει σκορ, με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 15 για πρώτη φορά (40-25, 18')

Ο Μιχάλης Λούντζης είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Ολυμπιακό! Ο διεθνής γκαρντ με 2 τρίποντα και με πολλή δουλειά στην άμυνα έδωσε λύσεις στον Ολυμπιακό, ο οποίος κρατούσε το προβάδισμα σταθερά (33-25, 16')

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου η Εφές έδειξε να βρίσκει παλμό και με τον Κλάιμπερν μείωσε, όμως ο Σακίλ ΜακΚίσικ απαντούσε από την άλλη.

Η Εφές αντέδρασε, όμως ο Ολυμπιακός παρέμεινε σε ρόλο οδηγού και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-13 για τους γηπεδούχους, που ήδη έχουν στους 8 πόντους τον Μουστάφα Φαλ.

Η κυριαρχία του Ολυμπιακού συνεχίζεται! Με όπλο τον Φαλ, ο οποίος μοιάζει να μην έχει αντίπαλο, οι Ερυθρόλευκοι έχουν διαλύσει την Εφές σε επίθεση και άμυνα φτάνοντας ακόμα και στο +12 (18-6, 7')

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικό, με τους Ερυθρόλευκους, χάρη στην τέλεια λειτουργεία τους στην επίθεση να παίρνουν τον έλεγχο και να βρίσκονται μπροστά με 8-0 στο 2'

Ο Ολυμπιακός δεν έχει στην διάθεσή του τους Κώστα Σλούκα, Άλεκ Πίτερς και Τζορτζ Πάπας, ενώ έχει κατέβει στο παρκέ με... 11άδα.

Καλησπέρα σας από το ΣΕΦ. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Εφές για την 23η αγωνιστική της Euroleague. Οι Πειραιώτες είναι στην κορυφη με 15-7, την ώρα που η Εφές είναι στο 11-11.