Φινάλε για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, ανάλογο της φετινής του χρονιάς...

Ο Ντουέιν Μπέικον

Ηλίας Λαλιώτης 22:56 - 07.04.2023 / Ανανεώθηκε: 23:55 - 07.04.2023

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε τις εντός έδρας υποχρεώσεις του στη φετινή Euroleague με μια ακόμα ήττα στις λεπτομέρειες (84-88), αυτή τη φορά από την Άλμπα Βερολίνου, με τον Ντουέιν Μπέικον να αστοχεί και πάλι στα κρίσιμα σουτ στο τέλος.

Με τον πλέον αντιπροσωπευτικό τρόπο για όσα έγιναν τη φετινή σεζόν, ειδικά στο ΟΑΚΑ, ολοκλήρωσε τις εντός έδρας υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη παρουσίασε τα συμπτώματα που βλέπαμε κυρίως επί Ντέγιαν Ράντονιτς. Βρέθηκε να κυνηγάει από νωρίς το σκορ, έκανε την ανατροπή με μια εκπληκτική τρίτη περίοδο όπου ο Μπέικον πέτυχε 13 από τους 16 πόντους του, αλλά στο τέλος έχασε το ματς με τον Αμερικανό να σπαταλά τις κρίσιμες επιθέσεις.

Η επίσης αδιάφορη και απρόβλεπτη Άλμπα Βερολίνου, επέβαλε τον ρυθμό της στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, πήρε 10 επιθετικά ριμπάουντ και είχε τους Λο (13 πόντους) και Σμιθ (14 πόντους) να κάνουν τη ζημιά στα κρίσιμα.

Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του δεν είχε δημιουργία (10 ασίστ για 12 λάθη), δεν έβγαλε ενέργεια στην άμυνα με εξαίρεση την τρίτη περίοδο και δεν έψαξε να βρει κάποια άλλη λύση πλην του Μπέικον (16 πόντοι) στο τελευταίο κομβικό λεπτό. Τη στιγμή που ο Αμερικανός σκόραρε εντός παιδιάς μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο. Πολύ καλός ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους είχε ο Μάριους Γκριγκόνις.

Το ξεκίνημα στο τελευταίο φετινό εντός έδρας παιχνίδι του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα ξύπνησε μνήμες από την εικόνα που βλέπαμε στο μεγαλύτερο μέρος της σεζόν και ειδικά στο πρώτο μισό. Με τον Τζέιλεν Σμιθ να χτυπάει από την περίμετρο με δύο σερί τρίποντα και τον Λάμερς μέσα από τη ρακέτα η Άλμπα με σερι 0-12 σε περίπου 3 λεπτά πήρε γρήγορα διψήφια διαφορά (2-12). Ο Ουίλιαμς ανέλαβε επιθετικές πρωτοβουλίες, ο Τόμας έβαλε ένα τρίποντο και οι «πράσινοι» πήγαν στο τηλεοπτικό τάιμ άουτ στο -3 (11-14). Επιστρέφοντας από αυτό, ωστόσο, οι παίκτες του Σερέλη δεν άλλαξαν την ενέργεια στην άμυνα, επέτρεψαν τον γρήγορο ρυθμό που προσπαθούσε να επιβάλει η Άλμπα, με αποτέλεσμα η γερμανική ομάδα να φτάνει σε εύκολα καλάθια και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο +8 (17-25).

Καρέ αστοχίας σε τελευταία επίθεση στην Euroleague για τον Μπέικον
EUROLEAGUE

23:30 - 07.04.2023

Ο Ντουέιν Μπέικον ανέλαβε για μία ακόμη φορά στη διάρκεια της φετινής πορείας του Παναθηναϊκού στην Euroleague τη τελευταία επίθεση αλλά και πάλι δεν δικαιώθηκε αφού αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ.

Με τον Κουμάτζε να βρίσκεται για πρώτη φορά στο παρκέ και να κυριαρχεί επιθετικά η Άλμπα άρχισε να αυξάνει τη διαφορά μέχρι το +14 (20-34) με 7 σερί πόντους του θηριώδη σέντερ. Γρήγορα όμως ο Γκουντάιτις ανέλαβε δράση και τον χτύπησε στα αργά του πόδια, χρεώνοντάς τον και με 2 φάουλ για να τον ξαναστείλει στον πάγκο. Ταυτόχρονα, με τους Μποχωρίδη και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να κάνουν εξαιρετική δουλειά αμυντικά και τον Γκριγκόνις να αναλαμβάνει δράση στην επίθεση φθείροντας τους προσωπικούς του αντιπάλους με φάουλ (φόρτωσε με 3 τον πολύ καλό Σμιθ), ο Παναθηναϊκός «μάζεψε» το σκορ (36-41 στο 16' και 42-45 στο 18'). Η Άλμπα όμως είπε την τελευταία λέξη στο πρώτο μέρος, με σερί καλές άμυνες και ένα τρίποντο του Ζούσμαν έγραψε το 42-49 του 20λεπτου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά διψήφια διαφορά (42-53), αλλά η τρίτη περίοδος (όπως συμβαίνει πολύ συχνά φέτος) ήταν η ώρα του Ντουέιν Μπέικον να κάνει το δικό του σόου. Ο Αμερικανός, που μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχε πετύχει καλάθι εντός παιδιάς, με 6 σερί πόντους με δύσκολα καλάθια (στα δύο υπήρχε και ξεκάθαρο φάουλ που δεν δόθηκε με αποτέλεσμα να χρεωθεί με τεχνική ποινή) έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης. Οι άμυνες έβγαιναν με τρομερή πίεση στη μπάλα, και με σερί 12-1 ο Παναθηναϊκός αρχικά ισοφάρισε, ενώ στη συνέχεια με τρίποντο του Λι πέρασε για πρώτη φορά μπροστά μετά το αρχικό 2-0 (57-56). Ο Μπέικον ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 13 πόντους σε αυτό το διάστημα και το τριφύλλι με μικρό προβάδισμα (68-66).

Ο ενθουσιασμός από το τρίτο δεκάλεπτο είχε ως αποτέλεσμα αρκετά επιπόλαια λάθη στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, με την Άλμπα να παίρνει εκ νέου προβάδισμα (71-75). Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Γιώργου Παπαγιάννη να βγει μπροστά και με 7 σερί δικούς του πόντους, αλλά και ένα τρίποντο του Γκριγκόνις ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 80-75. Οι Γερμανοί δεν τα παράτησαν και το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα τελευταία λεπτά (83-82 στο 39'). Ο Αγραβάνης με 1/2 βολές έγραψε το 84-82, με τον Λο να ισοφαρίζει 84-84, στα 58 δεύτερα.  Ο Μπέικον αστόχησε στη συνέχεια από την κορυφή και ο Λο με 2 βολές έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Άλμπα με 84-86, 17 δεύτερα από το τέλος. Ο Μπέικον αστόχησε και πάλι στο τρίποντο που πήρε και οι «πράσινοι» έκλεισαν τις εντός έδρας υποχρεώσεις τους με μια ακόμα ήττα.

Δεκάλεπτα: 17-25, 42-49, 68-66, 84-88

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 7, Λι 12 (1), Παπαγιάννης 13 (1), Μποχωρίδης (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ουίλιαμς 7, Αγραβάνης 1 (5 ριμπάουντ), Τόμας 3 (1), Μπέικον 16 (5/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ασίστ), Γκριγκόνις 15 (1), Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 8.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 13 (1), Σμιθ 14 (4/9 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντίλοου 3 (1), Βέτσελ 7 (6 ριμπάουντ), Μάτισεκ 2, Σνάιντερ, Ολίντε 7 (1), Κουμάτζι 7, Τίμαν 11, Σίκμα 6 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λάμερς 8, Ζούσμαν 10 (2).