«Βασιλιάς» στη Μαδρίτη ο Ομπράντοβιτς σε ματς με πρωτοφανή επεισόδια για το επίπεδο της Euroleague

Ζέλικο Ομπράντοβιτς, Ματίας Λεσόρ

Νίκος Καλαμπάκας 00:07 - 28.04.2023 / Ανανεώθηκε: 00:43 - 28.04.2023

Η Παρτίζαν ήταν διαστημική ξανά μέσα στη Μαδρίτη, πήρε δεύτερη νίκη επί της Ρεάλ με 95-80 σε αγώνα που δεν τελείωσε ποτέ λόγω μαζικής σύρραξης των παικτών και πλέον ετοιμάζεται την επόμενη εβδομάδα να σφραγίσει την πρόκριση για το Final 4 στη Stark Arena.

Δεύτερη νίκη πήρε η Παρτίζαν μέσα στη Μαδρίτη επί της Ρεάλ και έτσι την επόμενη εβδομάδα έχει την ευκαιρία να «καθαρίσει» την πρόκριση για το Final Four του Κάουνας μέσα στην κατάμεστη Stark Arena.

Μεγάλη δυσαρέσκεια για Μπέικον στον Παναθηναϊκό - Προς την έξοδο ο Αμερικανός
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

20:46 - 27.04.2023

Το κλίμα για τον Ντουέιν Μπέικον στον Παναθηναϊκό είναι πολύ βαρύ μετά το σοβαρό πειθαρχικό παράπτωμα στο οποίο υπέπεσε και δεν αποκλείεται μέχρι και η λύση του συμβολαίου του.

Οι Ισπανοί αγωνίστηκαν χωρίς τον Έντι Ταβάρες, γεγονός που τους στοίχισε αφού ο Πουαριέ δεν κατάφερε ποτέ να μπει στα... παπούτσια του. Ο αγώνας ξεκίνησε με τους Σέρβους να έχουν πατημένο το πόδι στο γκάζι και να δείχνουν από την αρχή τις άγριες διαθέσεις τους, αφού με το «καλημέρα» έτρεξαν ένα σερί 9-0.

Η Ρεάλ απάντησε με ένα 5-0 όμως η ορμή των παικτών του Ομπράντοβιτς ήταν τέτοια, που δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους να αντιδράσουν. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με δέκα πόντους (21-31) και όλα έδειχναν ότι οι παίκτες του Ματέο θα δεινοπαθούσαν προκειμένου να φτάσουν στη νίκη.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμα πιο απογοητευτικό για την ομάδα της Μαδρίτης. Στο 18 οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 15 πόντους (32-47) και έδειχναν να έχουν τρομερή αυτοπεποίθηση. Τελικά το ημίχρονο τους βρήκε στο +14 (37-51) και όλα έδειχναν ότι η Ρεάλ δδύσκολα θα γυρνούσε τον αγώνα.

Όπως και τελικά έγινε. Η Παρτίζαν δεν άφησε σε καμία στιγμή το πόδι από το γκάζι και διατήρησε τόσο το προβάδισμά της όσο και τη διαφορά. Στο 30 το ταμπλό έγραφε 62-75 και πλέον όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους...

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστική. Η Παρτίζαν ανέβασε ακόμα περισσότερο το ύψος της διαφοράς (80-95) και κάπου εκεί το παρκέ μετατράπηκε σε ρινγκ: Ο Γιουλ έκανε ένα σκληρό φάουλ στον Πάντερ, ο Αμερικάνος του ζήτησε τον λόγο σε έντονο ύφος και σήκωσε απειλητικά την γροθιά του, Γιαμπουσέλι και Ντεκ του την... έπεσαν με λαβές πάλης και ο αγώνας διακόπηκε αφού στον καυγά ενεπλάκησαν σχεδόν όλοι οι παίκτες και δεν μπορούσαν να συνεχίσουν λόγω αποβολής!