Κάρτερ και Πέρι οδήγησαν τη Μάλαγα σε break επί της Μπαρτσελόνα!

Μπαρτσελόνα - Μάλαγα 79-88

Twitter / UnicajaBC

Sportal newsroom 00:22 - 10.06.2023 / Ανανεώθηκε: 00:22 - 10.06.2023

Η Μάλαγα σόκαρε τη Μπαρτσελόνα αφού της έκανε break επικρατώντας με 88-79 στην Καταλονία.

Η Μάλαγα πέρασε νικηφόρα από το «Παλάου Μπλαουγκράνα» (79-88) και ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών με τη Μπαρτσελόνα σε 1-1.

Κορυφαίοι παίκτες για τους νικητές ήταν ο Τάισον Κάρτερ ο οποίος σημείωσε 19 πόντους και ο Κέντρικ Πέρι με 13. Η Μπαρτσελόνα αιφνιδιάστηκε από την ορμή των φιλοξενούμενων και βρέθηκε να χάνει με 7 πόντους στην ολλοκλήρωση του 1ου δεκαλέπτου.

Οι Καταλανοί δεν άφησαν τη Μάλαγα να ξεφύγει, ήταν κοντά στο σκορ αλλά τους έλειπε αυτό το «κλικ» που θα τους έδινε το ξέσπασμα ώστε να πάρουν τα ηνία. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο 20λεπτο όντας τρεις πόντους μπροστά (37-40), ενώ και στην 3η περίοδο συνέχισαν στο ίδιο τέμπο.

Η Μπαρτσελόνα αδυνατούσε να βρει το κλειδί για να υποτάξει τη Μάλαγα, που όσο περνούσε ο χρόνος έβλεπε την αυτοπεποίθησή της να μεγαλώνει.

Τελικά πήρε τη νίκη με 88-79 και ισοφάρισε τη σειρά, που πλέον μεταφέρεται στην έδρα της.

Δεκάλεπτα: 18-25, 37-40, 57-63, 79-88

var disqus_config = function () { this.callbacks.onNewComment = [function(comment) { trackCommentGA4(comment); }]; }; (function() { var d = document, s = d.createElement('script'); s.src = 'https://www-sportal-gr.disqus.com/embed.js'; s.setAttribute('data-timestamp', +new Date()); (d.head || d.body).appendChild(s); })(); function trackCommentGA4(comment) { window.dataLayer = window.dataLayer || []; window.dataLayer.push({ event: 'submit_comment', form_state: 'success', method: 'cms' }); }