Νέα ήττα σοκ για την Τότεναμ - Φουλάρει για Ευρώπη η Μπρέντφορντ

Παίκτες Μπρέντφορντ

© Youtube

Θάνος Λυμπερόπουλος • 16:30 - 20.05.2023 / Ανανεώθηκε: 11:26 - 23.06.2023

Η Τότεναμ εμφανίστηκε για ακόμα ένα παιχνίδι κατώτερη των περιστάσεων κι αυτή τη φορά γνώρισε ήττα σοκ με ανατροπή απ' την Μπρέντφορντ και μπαίνει σε περιπέτειες με ένα παιχνίδι ακόμα να παραμένει.

Η Τότεναμ υπέστη ήττα σοκ απ' την Μπρέντφορντ με 3-1 μέσα στην έδρα της και συνεχίζει το αρνητικό ρεκόρ των τελευταίων εβδομάδων. Αν κι αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς και με ρεκόρ απ' τον Χάρι Κέιν, η ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο στάθηκε κατώτερη των περιστάσεων και πλέον με μία αγωνιστική ακόμα να παραμένει στην Premier League, κινδυνεύει να μην πάρει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο την επόμενη χρονιά.

Αν κι η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τα «σπιρούνια», δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το προβάδισμα που πήραν μετά το ασύλληπτο γκολ του Χάρι Κέιν. Ο Άγγλος επιθετικός που έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Ράγια μόλις στο 8', έγινε ο πρώτος παίκτης στην Premier League που σκοράρει σε 25 παιχνίδια μιας σεζόν και ταυτόχρονα ο δεύτερος παίκτης που σκοράρει 10 γκολ σε μια σεζόν σε λονδρέζικα ντέρμπι μετά τον Τζίμι Φλόιντ Χάσελμπαϊνκ τη σεζόν 2001-02.

Στο δεύτερο ημίχρονο, 15 λεπτά ήταν αρκετά για να φέρει η Μπρέντφορντ τούμπα το ματς. Η ομάδα του Τόμας Φρανκ, με σκόρερ τον Μπραϊάν Μπουμό στο 50' και στο 62' κατάφερε να κάνει την ανατροπή, χάρη στα «δώρα» των αμυντικών της Τότεναμ. Στο 88' ο Βίσα ήρθε να βάλει τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων βάζοντας το κερασάκι στη τούρτα και δίνοντας στην ομάδα του ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στη μάχη των ευρωπαϊκών εισιτηρίων.

Η Τότεναμ που βρίσκεται σε πολύ κακό φεγγάρι, σημείωσε την πέμπτη της ήττα στα τελευταία εφτά ματς κι είναι αμφίβολο αν θα αγωνίζεται σε ευρωπαϊκή διοργάνωση την επόμενη χρονιά. Βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα που αυτή την στιγμή την στέλνει στα προκριματικά του Conference League. Ωστόσο παραμονεύουν Άστον Βίλα και Μπρέντφορντ.

Οι «μέλισσες» με την νίκη αυτή έφτασαν τους 56 βαθμούς, μόλις έναν μακριά απ' την Τότεναμ. Ανάμεσά τους βρίσκεται η Άστον Βίλα, η οποία αντιμετωπίζει σε λίγη ώρα την Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ. Τελευταία αγωνιστική η Τότεναμ ταξιδεύει στην έδρα της Λιντς, μια ομάδα που θα παλεύει για την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία ενώ η Μπρέντφορντ υποδέχεται στην έδρα της την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, Μάντσεστερ Σίτι.