LIVE: ΑΡΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Γιώργος Σακελλαρίου 17:26 - 26.11.2023 / Ανανεώθηκε: 11:40 - 13.02.2024

Καλό σας βράδυ

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. Άρης - Παναθηναϊκός 2-0 με τα γκολ των Μορόν (43'), Μενέντες (72')

90+7'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

90+4'

Αλλαγή

Ο Βλάντιμιρ Νταρίντα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ρουμπέν Πάρντο.

90+3'

Αλλαγή

Ο Σάπι Σουλεϊμάνοφ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ντέιβιντ Κάρλσον.

90+4'

Αλλαγή

Ο Λορέν Μορόν βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αλβάρο Ζαμόρα.

90+2'

Αλλαγή

Ο Τιν Γεντβάι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ρουμπέν Πέρεθ.

89'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη: Ο Σουλεϊμάνοφ έδωσε στον Μορόν, αυτός πλάσαρε με τη μία κι απέκρουσε ο Μπρινιόλι

88'

Σουτ του Γεντβάι από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, στα χέρια του Κουέστα

86'

Σέντρα του Αράο, πλασέ του Ιωαννίδη μπλόκαρε ο Κουέστα

85'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Μενέντεζ

83'

Σουτ του Νταρίντα κόντραρε στον Γεντβάι σε κόρνερ

6-11 οι τελικές, αλλά το σκορ είναι 2-0

Ο Άρης πλέον έχει ψυχολογία και δείχνει ικανός σε αντεπιθέσεις και για τρίτο γκολ

Ο Τζούρισιτς έχασε τη μπάλα από τον Βερστάτ και αντί να κυνηγήσει τη μπάλα, έχοντας περάσει στο ματς ξεκούραστος, παράτησε τη φάση. Κακή τακτική συμπεριφορά από τον Σέρβο, θα μπορούσε να είχε κόψει τη φάση στην εκκίνηση της.

76'

Κίτρινη κάρτα για τον Αράο.

75'

Αλλαγή

Ο Ντάνιελ Μαντσίνι βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αντράζ Σπόραρ.

Σπάει το ρόδι ο Μενέντες που πετυχαίνει το πρώτο του γκολ έπειτα από σωρεία χαμένων ευκαιριών από το ξεκίνημα της σεζόν

74'

Αλλαγή

Ο Γιάννης Κώτσιρας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Γιώργος Βαγιαννίδης.

74'

Εκτός Κώτσιρας, Μαντσίνι, μέσα Βαγιαννίδης, Σπόραρ.

Κάκιστη αμυντική λειτουργία του Παναθηναϊκού

Ο Μορόν πλάσαρε, ο Μπρινιόλι απέκρουσε και η μπάλα κατέληξε στον Μενέντεζ, ο οποίος με δεξί πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι

72'

Ο Βλάντιμιρ Νταρίντα έδωσε την ασίστ για το γκολ.

72'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Μενέντεζ βρίσκει το στόχο!

72'

ΓΚΟΛ Ο ΆΡΗΣ!

14-9 τα φάουλ

69'

Αλλαγή

Ο Ζιν Ζουλ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νέβεν Τζούρασεκ.

Παραλίγο να βγει φάση για τον Άρη, αλλά πρόλαβε ο Ιταλός γκολκίπερ

69'

Επιθετικό στον Σουλεϊμάνοφ, βρήκε τον Μπρινιόλι

Δεν έχει την ταχύτητα στην ανάπτυξη του ο Παναθηναϊκός και ότι συμβαίνει, προέρχεται από ατομικές φάσεις. Ο Τζούρισιτς μέχρι τώρα δεν έχει βελτιώσει την κατάσταση.

66'

Κεφαλιά του Ιωαννίδη στα χέρια του Κουέστα

65'

Κίτρινη κάρτα για τον Μπράμπετς

63'

Αλλαγή

Ο Μιχάλης Παναγίδης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τζόναθαν Μενέντες.

63'

Ο Μενέντεζ στη θέση του Παναγίδη

61'

Αλλαγή

Ο Μπέντζαμιν Βέρμπιτς βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φίλιπ Τζούριτσιτς.

61'

Κίτρινη κάρτα για τον Μιχάλης Παναγίδης.

61'

Κίτρινη στον Παναγίδη

61'

Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Αριστερό σουτ του Τσέριν εκτός περιοχής, έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι

60'

Ο Μαντσίνι πίεσε, αλλά ο Κουέστα τον απέφυγε με ντρίμπλα. Παραλίγο να έχουμε την ίδια φάση με το λάθος του Μπρινιόλι

56'

Διακοπή στο ματς, στο έδαφος ο Βέρμπιτς από μαρκάρισμα του Ζουλ. Πονάει ο Σλοβένος

Οι παίκτες του Άρη έχουν σήμερα έξτρα πάθος που είναι η αλήθεια απουσίασε στα περισσότερα φετινά ματς

Έξι λεπτά χωρίς ουσιαστικά ο Παναθηναϊκός να έχει… πιάσει τον Άρη από το λαιμό για να ισοφαρίσει. Δεν είναι θέμα παικτών, πρωτίστως αφορά την ένταση και την πίεση.

53'

Γύρισμα του Μπερνάρ, απομάκρυνε η άμυνα του Άρη σε κόρνερ

49'

Προς το παρόν επέστρεψε ο Νταρίντα

Παλάσιος, Σπόραρ, Βαγιαννίδης σηκώθηκαν στον Παναθηναϊκό για ζέσταμα

47'

Έχει πρόβλημα ο Νταρίντα. Κρατάει το αριστερό πόδι κι ετοιμάζεται ο Πάρντο

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Ο Μπρινιόλι δεν είναι καθόλου καλά. Ποτέ άλλοτε στον Παναθηναϊκό δεν έχει δεχτεί δύο γκολ στα οποία φέρει ευθύνη 100%, σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Ο Ιταλός έπαιξε με μεγάλο ρίσκο και ο Μορόν που καραδοκούσε, σκόραρε σε κενή εστία. Ίσως από το επόμενο ματς, ήρθε η ώρα να πάρει ευκαιρία ο Λοντίγκιν.

ΑΛΕΞΗΣ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ: Έβδομο φετινό γκολ του Μορόν που κυνήγησε την πιθανότητα να κάνει λάθος ο Μπρινιολι και δικαιώθηκε ανοίγοντας το σκορ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Άρης - Παναθηναϊκός 1-0 με το γκολ του Μορόν στο 43'

45+2'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

45'

Μεγάλη ευκαιρία ο Παναθηναϊκός. Ο Ιωαννίδης έδωσε στον Μπερνάρ, αυτός μπήκε στην περιοχή κι έκανε το αριστερό σουτ, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

Νέο μεγάλο λάθος του Μπρινιόλι μετά από εκείνο στο ματς με τη Ρεν

Τρομερό λάθος του Μπρινιόλι. Άργησε ν' απομακρύνει υπό την πίεση του Μορόν, ο Ισπανός έβαλε την κόντρα και σε κενή εστία σκόραρε για το 1-0

43'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Λορέν Μορόν βρίσκει το στόχο!

43'

ΓΚΟΛ Ο ΑΡΗΣ!

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Ο Παναθηναϊκός δεν έχει πάρει το παραμικρό στην επίθεση από τους Μαντσίνι και Βέρμπιτς. Οι δύο παίκτες έχουν αναλάβει πρωτοβουλίες, αλλά είναι ατελέσφορες μέχρι στιγμής.

37'

Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ωραίος συνδυασμός του Παναθηναϊκού, ο Μπερνάρ ελίχθηκε κι εκτέλεσε με το δεξί, αλλά απέκρουσε σε κόρνερ ο Κουέστα

33'

Αριστερό σουτ του Σουλεϊμάνοφ εκτός περιοχής έφυγε δύο μέτρα από το αριστερό δοκάρι

ΑΛΕΞΗΣ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ:Το πείσμα του Παναγίδη έφερε την πρώτη κλασική ευκαιρία του Άρη στο ματς. Το τελείωμα όμως ήταν βιαστικό

32'

Κόρνερ του Μπερνάρ, κεφαλιά του Αράο, αλλά μπλόκαρε ο Κουέστα

32'
28'

Ευκαιρία για τον Άρη. Ο Παναγίδης μετά τη λάθος εκτίμηση του Κώτσιρα, από αριστερά εντός περιοχής εκτέλεσε με το αριστερό και απέκρουσε με τα πόδια ο Μπρινιόλι

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Ο Τιν Γεντβάι συνεχίζει να παίζει με ρίσκο και αστάθεια. Ο Κροάτης αποδεικνύεται επιρρεπής στο λάθος όταν έχει τη μπάλα και εκθέτει την άμυνα του σε κίνδυνο άμεσης αντεπίθεσης.

21'

Τεράστια ευκαιρία ο Παναθηναϊκός: Ο Ιωαννίδης βγήκε τετ α τετ με τον Κουέστα, πλάσαρε και ο γκολκίπερ του Άρη απέκρουσε

ΑΛΕΞΗΣ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ: Οι μεγάλες μπάλες στον Σουλεομανοφ στην πλατη του Μλαντένοβιτς είναι προφανώς οδηγία του Μάντζιου. Δυο φορές ο ρώσος βγήκε στο χώρο αλλά είχε ισάριθμες κακές επιλογές

18'

Άστοχο το μακρινό σουτ του Σουλεϊμάνοφ

Στο ματς που είναι σε εξέλιξη, στο 58', Λαμία - Ατρόμητος 3-2

ΑΛΕΞΗΣ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ:Ο Άρης επιλέγει να περιμένει τον Παναθηναϊκό στο μισό γήπεδο χωρίς να μπορεί να κρατήσει μπάλα στο πρωτο δεκαλέπτο του ματς

12'

Σουτ εκτός περιοχής του Βέρμπιτς, πολλά μέτρα άουτ

10'

Ευκαιρία για τον ΠΑΟ. Το φάουλ του Μπερνάρ πέρασε από όλους και ο Μορόν έδιωξε σε κόρνερ

7'

Φάουλ για τον Παναθηναϊκό, ευκαιρία για γέμισμα

7'

Αδύναμο μακρινό σουτ του Κώτσιρα, αρκετά άστοχο

6'

Σε πρώτη φάση πέρασε ανεκμετάλλευτο. Δεύτερο κόρνερ για τον ΠΑΟ

6'

Κόρνερ για τον ΠΑΟ

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Ο Χουάνκαρ αποκλείστηκε από την 20άδα, αφού δεν έχει ρυθμό για να αγωνιστεί. Ο Ισπανός αριστερός μπακ προέρχεται από απραξία 1,5 μήνα και δεν μπορεί να την καλύψει με μερικές προπονήσεις

3'

Ο Παναθηναϊκός έχει πάρει την κατοχή από το ξεκίνημα

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Ενδεκάδα με ξεκάθαρους ρόλους μεσοεπιθετικά, επιλέγει ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Αμυντικός χαφ, «οχτάρι», «δεκάρι», δύο εξτρέμ και επιθετικός περιοχής. Δεν χρησιμοποιεί ο Σέρβος τον Μπερνάρ στα άκρα, ώστε να συγκλίνει και να μετατρέπεται σε τέταρτο μέσο.

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Σέντρα τώρα στο ματς

Υπάρχει πρόβλημα με τα δίχτυα στη μία εστία και γι' αυτό η καθυστέρηση

Στον πάγκο του Παναθηναϊκού είναι οι Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Πέρεθ, Ζέκα, Σπόραρ, Παλάσιος, Τζούριτσιτς, Αϊτόρ, Βιλένα.

Στον πάγκο για τον Άρη είναι οι Χουτεσιώτης, Χριστοδουλόπουλος, Ντουκουρέ, Ζαμόρα, Φατόρε, Τζούρασεκ, Μενέντες, Κάρλσον, Πάρδο.

Δεν είναι κατάμεστο το «Κλ. Βικελίδης». Η θερμοκρασία είναι 4 βαθμοί και υπάρχει δυνατός αέρας

Αλέξης Σαββόπουλος: Σχήμα με δυο αμυντικά χαφ επιλέγει ο Άκης Μάντζιος που δίνει φανέλα βασικού στον Ζουλ μετά την πρεμιέρα με τον ΟΦΗ. Ο Καμερουνέζος θα παίξει για πρώτη φορά παρτενέρ του Βερστράτε. Ο Μοντόγια θα καλύψει το κενό του Φεράρι στο αριστερό άκρο, συνταγή που χρησιμοποίησε ο προπονητης του Άρη και στην Τούμπα. Επιστροφή στο βασικό σχήμα μετά από ένα μήνα και για τον Οντουμπάτζο.

ΓΚΟΛ: 59-66

Ο Κριστόφ Βαζέχα είναι ο ποδοσφαιριστές με τα περισσότερα γκολ στην ιστορία των αναμετρήσεων με γηπεδούχο τον Άρη, αφού έχει σημειώσει επτά, ενώ αρκετά μακριά του είναι οι Καλλιοντζής, Αλεξιάδης, Πανάκης και Λυμπερόπουλος που έχουν από τέσσερα.

Η νίκη του Παναθηναϊκού με 1-0 είναι το πιο συχνό σκορ με έντεκα εμφανίσεις. Το συνηθισμένο σκορ στις νίκες του Άρη είναι το 2-1, αποτέλεσμα με το οποίο έκανε τις δύο πρώτες του επί των Πρασίνων και στη συνέχεια έφτασε τις επτά με αυτό το σκορ.

Για 64η φορά θα αναμετρηθούν για το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής/Stoiximan Super League με απαρχή το παιχνίδι Άρης – Παναθηναϊκος 2-1 (76’ Πέρρος, 77’ Καλλιοντζής – 11’ Αγγελόπουλος) στις 24 Ιανουαρίου 1960 που ήταν και το πρώτο γενικά στις δύο ομάδες, αφού στον Β’ Γύρο αγωνίστηκαν στην έδρα των Πρασίνων.

Αήττητος είναι ο Παναθηναϊκός στις επτά τελευταίες αναμετρήσεις του με τον Άρη ανεξάρτητα έδρας. Η τελευταία νίκη της ομάδας της Θεσσαλονίκης ήταν στις 22 Σεπτεμβρίου 2021 με 1-0 για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της σεζόν 2021-22.

Στα επτά αυτά τελευταία ματς υπάρχουν πέντε νίκες του Παναθηναϊκού και δύο ισοπαλίες, η μια στη Θεσσαλονίκη και η άλλη στην τελευταία τους χρονικά αναμέτρηση για τα Stoiximan Playoffs του πρωταθλήματος, στις 14 Μαΐου 2023 με 1-1.

Υπάρχουν δέκα αναμετρήσεις ανάμεσα στις δύο ομάδες που έχουν ολοκληρωθεί χωρίς γκολ με γηπεδούχο τον Άρη.

VAR: Μπρούνο Εστέβες

AVAR: Βασίλειος Νικολακάκης

Διαιτητές: Γκουστάβο Κορέια, Τιάγκο Κόστα, Ρουί Τεσέιρα

4ος Διαιτητής: Παναγιώτης-Ραφαήλ Τσιάρας