Γιώργος Σακελλαρίου 12:40 - 14.04.2024 / Ανανεώθηκε: 18:59 - 14.04.2024

Ο Μπερνάρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Μπέντζαμιν Βέρμπιτς.

Η παρεξήγηση του Ιωαννίδη με Τσιλούλη

Η αγκαλιά του Τερίμ στον Μπερνάρ

Μείνετε στο sportal για την αναμέτρηση ΑΕΚ - Άρης

Δείτε το μαγικό γκολ του Μπερνάρ για το 3-1

Η Λαμία άνοιξε το σκορ στο 14' με τον Σλίβκα και ο Τσέριν ισοφάρισε στο 18'. Ο Μπερνάρ μίλησε στη συνέχεια με την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ποιότητά του. Στο 60' με θαυμάσια εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-1 και στο 87' με σκαφτό πλασέ έγραψε το τελικό 3-1

90+4'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Τελικό Παναθηναϊκός - Λαμία 3-1. Τρίτη νίκη με ανατροπή στα playoffs το «τριφύλλι»

Οι πανηγυρισμοί του Μπερνάρ στο 3-1

Όλοι αγκαλιάζουν τον Βραζιλιάνο

Αγκαλιάστηκε με τον Τερίμ στον πάγκο

Γίνεται αλλαγή και standing ovation στη Λεωφόρο για τον Μπερνάρ

90'

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

Υπόκλιση του ΠΑΟ στον Μπερνάρ. Το τιτίβισμα για το 3-1

89'

Αλλαγή

Ο Τάσος Μπακασέτας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φίλιπ Τζούριτσιτς.

89'

Αλλαγή

Ο Άνταμ Τσέριν βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ζέκα.

89'

Αλλαγή

Ο Φώτης Ιωαννίδης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αλεξάντερ Γερεμέγεφ.

Η Λεωφόρος φωνάζει ρυθμικά το όνομα του Μπερνάρ. Αποθέωση για τον Βραζιλιάνο

Τρομερή μπαλιά του Ιωαννίδη, ο Μπερνάρ τρύπωσε στην άμυνα της Λαμίας και με απίθανο σκαφτό πλασέ έκανε το 3-1

10 γκολ και 10 ασίστ ο ΠΑΟ

87'

Ο Φώτης Ιωαννίδης έδωσε την ασίστ για το γκολ.

87'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο [player1] βρίσκει το στόχο!

ΜΑΓΕΙΑ ΜΠΕΡΝΑΡ ΚΑΙ 3-1

86'

Στην εξέλιξη αριστερό σουτ του Ιωαννίδη στη μεγάλη περιοχή κόντραρε στον Κορνέζο

86'

Μπαλιά του Μπακασέτα από δεξιά δεν κατάφερε στην περιοχή να εκτελέσει ο Παλάσιος

Απευθείας άουτ το χτύπημα του Μπερνάρ

Ο Μπερνάρ στην εκτέλεση

83'

Φάουλ από πλάγια αριστερά, σαν κοντινό κόρνερ πήρε ο Χουάνκαρ, από τον Βασιλαντωνόπουλο. Τρομερή η μπαλιά του Μπερνάρ στον Ισπανό μπακ

Δείτε την ΓΚΟΛΑΡΑ του Μπερνάρ

79'

Αντεπίθεση που ξεκίνησε από τον Γεντβάι, από δεξιά ο Παλάσιος έκανε τη σέντρα πάνω στον Κοσέλεφ

77'

Κόρνερ η Λαμία

76'

Φάουλ του Μπακασέτα μπλόκαρε ο Κοσέλεφ

Η θαυμάσια εκτέλεση του Μπερνάρ και οι πανηγυρισμοί

Ο εξορθολογισμός του συστήματος του Παναθηναϊκού σε 4-2-3-1 έχει αλλάξει τη μορφή του ματς. Η ενδεκάδα μοιάζει πιο συμπαγής και πιο στιβαρός, με τον Μπακασέτα στο "δέκα" και τον Παλάσιος ως δεξιό εξτρέμ.

75'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Θεοφάνης Τζανδάρης.

73'

Ευκαιρία για τον ΠΑΟ. Γύρισμα από δεξιά του Παλάσιος, αριστερό σουτ του Μπερνάρ στο ύψος του πέναλτι, κατέληξε στα χέρια του Κοσέλεφ

Οι αποδοκιμασίες στην αλλαγή του Τσιλούλη

71'

Αλλαγή

Ο Κρίστοφερ Νούνιεζ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Νίκος Τσούκαλος.

71'

Αλλαγή

Ο Νταβίντ Σιμόν βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κάλεμπ Στάνκο.

71'

Αλλαγή

Ο Αντράζ Σπόραρ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σεμπαστάν Παλάσιος.

69'

Κακό γύρισμα του Κώτσιρα, έδιωξε σε πλάγιο ο Ντραγκόβσκι προ του Μάλτσι

69'

Κίτρινη κάρτα για τον Νταβίντ Σιμόν.

Επικρατεί μία ανασφάλεια και νευρικότητα στο ανασταλτικό κομμάτι. Απόρροια και όσων είχαν συμβεί με τη Λαμία στην κανονική διάρκεια. Πρέπει να βάλει ξεκούραστο παίκτη στον "άξονα" ο Τερίμ.

67'

Σέντρα σουτ του Σιμόν άουτ

Εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ! Αυτό ήθελε ο Παναθηναϊκός, μία ενέργεια και τη βρήκε από τον πιο ποιοτικό μεσοεπιθετικό του!

Τι βάζει ο άνθρωπος; Το σχόλιο του ΠΑΟ για το 2-1 του Μπερνάρ

Τρομερή εκτέλεση με το δεξί, η μπάλα πάνω από το τείχος και σχεδόν κατέληξε στο δεξί παραθυράκι του Κοσέλεφ

Το ένατο γκολ του Βραζιλιάνου φέτος

60'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Μπερνάρ βρίσκει το στόχο!

60'

ΓΚΟΛΑΡΑ Ο ΜΠΕΡΝΑΡ ΚΑΙ 2-1

Κι ο Μπακασέτας κοντά

Ο Μπερνάρ στη μπάλα

59'

Κίτρινη κάρτα για τον Γιώργος Κορνέζος.

59'

Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΑΟ

58'

Κίτρινη κάρτα για τον Αλεξέι Κοσέλεφ.

58'

Ο Τζανετόπουλος έκοψε τον Ιωαννίδη και στη συνέχεια το δεξί σουτ του Τσέριν από το ημικύκλιο έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

56'

Βγαίνει ο Τσιλούλης κι αποδοκιμάστηκε από τον κόσμο.

56'

Αλλαγή

Ο Τόσιο Λάκε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ζόραν Τόσιτς.

56'

Αλλαγή

Ο Σωτήρης Τσιλούλης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σταύρος Βασιλαντωνόπουλος.

Εκτέλεσε το κόρνερ ο Μπερνάρ, στη μικρή περιοχή έκανε την κεφαλιά ο Αράο και έστειλε τη μπάλα αρκετά πάνω από την εστία

55'

Αλλαγή

Ο Πέδρο Αμαράλ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σίντκλεϊ.

55'

Κόρνερ για τον ΠΑΟ

52'

Ευκαιρία για τον ΠΑΟ. Επέλαση του Ιωαννίδη, ο Σπόραρ πάτησε και ο Μπακασέτας από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής σούταρε, η μπάλα κόντραρε κι έφυγε κόρνερ, δίπλα από τη συμβολή των δοκαριών

Οι διαμαρτυρίες του ΠΑΟ στο πρώτο ημίχρονο για χέρι του Σιμόν

Η εκτέλεση του Τσέριν και οι δύο ευκαιρίες του Σπόραρ

Πρέπει να βρει τρόπο να αποκτήσει ταχύτητα ο Παναθηναϊκός. Αλλιώς θα μείνει αργός και θα περιμένει μία ατομική προσπάθεια.

48'

Σέντρα του Χουάνκαρ από αριστερά, κεφαλιά του Ακαϊντίν μπλόκαρε ο Κοσέλεφ

48'

Νέο κόρνερ από τον Σιμόν

47'

Γύρισμα του Ιωαννίδη από δεξιά κανείς στην πορεία της μπάλας, στη συνέχεια το δεξί σουτ του Τσέριν κόντραρε σε κόρνερ

46'

'Ενταση μεταξύ Μπακασέτα, Αμαράλ, έπεσε στο έδαφος ο τελευταίος

Η εκτέλεση του Σλίβκα

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Δείτε την απίθανη χαμένη ευκαιρία του Μπερνάρ

Ο Παναθηναϊκός δεν είναι λειτουργικός στην επίθεση στο τελευταίο τέταρτο. Ο Κώτσιρας και ο Χουάνκαρ δεν έχουν κάνει πολλά πράγματα από τα άκρα, με συνέπεια να φαίνεται η έλλειψη εξτρέμ, που θα έδινε πλάτος στην ανάπτυξη.

Δείτε το ψαλιδάκι του Σπόραρ

Οι πανηγυρισμοί των πρασίνων στο γκολ του Τσέριν

Το γκολ του Σλίβκα και οι πανηγυρισμοί

45+3'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Παναθηναϊκός-Λαμία 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 14' με τον Σλίβκα και ισοφάρισε ο Τσέριν στο 18'.

45'

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

45'

Εκτέλεσε ο Μπακασέτας με το αριστερό, η μπάλα έφυγε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

45'

Φάουλ σε καλό σημείο ο ΠΑΟ

44'

Κίτρινη κάρτα για τον Άνταμ Τζανετόπουλος.

Το ποστάρισμα του ΠΑΟ

43'

Αριστερό σουτ του Αμαράλ, κόντραρε ο Ακαϊντίν

Κάθετη του Ιωαννίδη, ο Τζανετόπουλος δεν μπόρεσε να διώξει, ο Σπόραρ πέρασε τον Κοσέλεφ, αλλά από πλάγια δεξιά έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι και άουτ

42'

Δοκάρι ο ΠΑΟ

40'

Αριστερό σουτ του Αμαράλ εκτός περιοχής, έφυγε 2-3 μέτρα από το δεξί δοκάρι, χωρίς ν' ανησυχήσει ο Ντραγκόβσκι

38'

Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Ιωαννίδης από δεξιά γύρισε και ο Μπερνάρ αμαρκάριστος στο πέναλτι πλάσαρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

Δείτε το 1-1 του Παναθηναϊκού με τον Τσέριν

36'

Σέντρα του Αμαράλ, έδιωξε ο Γεντβάι, στη συνέχεια δεξί σουτ του Νούνιες εκτός περιοχής έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, αλλά υποδείχθηκε οφσάιντ νωρίτερα

34'

Γλυκιά σέντρα από δεξιά του Κώτσιρα, γυριστό του Σπόραρ στο ύψος της μικρής περιοχής, μπλόκαρε στην αριστερή γωνία ο Κοσέλεφ

33'

Ευκαιρία για τον ΠΑΟ. Κάθετη του Μπερνάρ, αριστερό σουτ του Σπόραρ εντός περιοχής, η μπάλα έφυγε ένα μέτρο άουτ απο το δεξί δοκάρι

Χρειάζεται περισσότερη κίνηση ο Παναθηναϊκός στη δημιουργία. Όπως τώρα ο Σπόραρ βγήκε κάθετα και ο Μπερνάρ τον είδε και του πάσαρε για να βγει στην περιοχή και να σουτάρει.

32'

Ο Γεντβάι έκοψε τον Τσιλούλη και στην εξέλιξη σέντρα του Σλίβκα μπλόκαρε ο Ντραγκόβσκι

30'

Δεξί βολέ του Τσέριν από τα 25 μέτρα, η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

30'

Δυνατό γύρισμα του Μπακασέτα, σε κόρνερ ο Τζανετόπουλος

29'

Δείτε το γκολ του Σλίβκα για το 0-1

28'

Οφσάιντ ο Μπακασέτας δεν μετράει το κόρνερ που πήρε στη συνέχεια ο Κώτσιρας

Βίντεο το με άδειο πέταλο των οργανωμένων

27'

Δεξί σουτ του Ιωαννίδη από το ημικύκλιο κόντραρε σε σώματα

26'

Μπαλιά του Μπακασέτα, ο Κοσέλεφ πρόλαβε τον Ιωαννίδη στο όριο της μεγάλης περιοχής κι έδιωξε σε πλάγιο

Πάρα πολύ καλή εκτέλεση του Τσέριν. Όμως εξίσου έξυπνη η κίνηση του Αράο στην περιοχή και η ψηλοκρεμαστή σέντρα του στο δεύτερο δοκάρι. Ο Βραζιλιάνος δεν κάνει μόνο ανασταλτική δουλειά, αλλά απειλεί διαρκώς με τις προωθήσεις του.

Ο Τερίμ με τον Βόκολο

Το ποστάρισμα του ΠΑΟ για το 1-1

Το ποστάρισμα του ΠΑΟ για το 0-1

19'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Άνταμ Τσέριν βρίσκει το στόχο!

Σέντρα του Αράο από δεξιά, ο Τσέριν από αριστερά στη μεγάλη περιοχή έκανε το μονοκόμματο σουτ με το δεξί και ισοφάρισε σε 1-1

18'

ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟ!

18'

Ο Γουίλιαν Αράο έδωσε την ασίστ για το γκολ.

18'

Φάουλ του Μπερνάρ από δεξιά απομάκρυνε η άμυνα της Λαμίας

Πιέζει ο ΠΑΟ μετά το γκολ

Τρίτο εντός έδρας παιχνίδι του Παναθηναϊκού που βρίσκεται πίσω στο σκορ. Πάλι οι "πράσινοι" να τρέχουν και να μην φτάνουν.

15'

Σέντρα του Χουάνκαρ από αριστερά, κεφαλιά του Ιωαννίδη βρήκε στον Τζανετόπουλο κι έφυγε κόρνερ

Λάθος γύρισμα προς τα πίσω του Κώτσιρα, ο Σλίβκα πήρε τη μπάλα προχώρησε και από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Ντραγκόβσκι για το 0-1

14'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Βικίντας Σλίβκα βρίσκει το στόχο!

Ο Σλίβκα παγώνει τη Λεωφόρο

13'

Πρώτη τελική για τον ΠΑΟ. Ο Σπόραρ από αριστερά γύρισε στη μεγάλη περιοχή το πλασέ του Ιωαννίδη υπό την πίεση του Τζανετόπουλου πλάσαρε άουτ με το αριστερό

12'

Πάσα του Αμαράλ από αριστερά στον Λέικ, ο οποίος εκτός περιοχής έκανε το δεξί σουτ και μπλόκαρε ο Ντραγκόβσκι, αλλά ήταν οφσάιντ ο Αμαράλ και δεν υπάρχει φάση

10'

Χαμηλός ο ρυθμός έως τώρα και χωρίς φάσεις το ματς

Ο Τσιλούλης μένει στο έδαφος υποδυόμενος ότι χτύπησε, για να σταματήσουν οι παίκτες του Παναθηναϊκού την επίθεση και μόλις έβγαλαν τη μπάλα άουτ, για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες, σηκώθηκε αμέσως. Κακή νοοτροπία, που δεν θα τον βοήθησε να μείνει στο ρόστερ της ΑΕΚ από το καλοκαίρι και μετά.

Το πανό των οπαδών του ΠΑΟ στην κλειστή θύρα 13

Οι αντιδράσεις των οπαδών του Παναθηναϊκού για Τσιλούλη

5'

Σέντρα του Χουάνκαρ από αριστερά δεν μπόρεσε ο Ιωαννίδης να πιάσει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι

Ο Βόκολος μοιάζει να ανεβάζει τέσσερις παίκτες στην επίθεση, για να πρεσάρει ψηλά τον Παναθηναϊκό και να μην επιτρέψει το εύκολο κατέβασμα της μπάλας.

Σέντρα στο ματς

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Στο γήπεδο ως συνήθως και ο Γιώργος Βαρδινογιάννης

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόβσκι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Γεντβάι, Ακαϊντίν, Αράο, Τσέριν, Μπακασέτας, Μπερνάρ, Σπόραρ, Ιωαννίδης.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Αμαράλ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Νούνιες, Τζανδάρης, Τσιλούλης, Μάλτσι, Λέικ, Σλίβκα.

Να θυμίσουμε τις ενδεκάδες

Επιθετικό δίδυμο έχει επιλέξει ο Φατίχ Τερίμ για την ενδεκάδα. Θέλει να εκμεταλλευτεί τη φόρμα του Φώτη Ιωαννίδη και την αυτοπεποίθηση του Άντραζ Σπόραρ. Ο Σλοβένος θα είναι στην κορυφή και ο Ιωαννίδης θα έχει ελευθερία κινήσεων. Καλησπέρρα από το "Απόστολος Νικολαΐδης".

Το νέο φανελάκι προθέρμανσης φορούν οι παίκτες του Παναθηναϊκού

Το ποστάρισμα της Λαμίας για την ενδεκάδα

Κλειστό πίσω το πέταλο, στις θύρες 13-14, όπως μπορείτε να διακρίνετε στη φωτογραφία

7 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ

5 ΝΙΚΕΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

2 ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ

- ΝΙΚΕΣ ΛΑΜΙΑ

ΓΚΟΛ: 13-3

Οι δύο ισοπαλίες τους είναι με 2-2 και 0-0, ενώ ο Παναθηναϊκός έχει τέσσερις νίκες με 2-0 και μια με 3-1.

Συνολικά και στις δύο έδρες για το πρωτάθλημα έχουν αναμετρηθεί 14 φορές, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί τις εννέα, τη Λαμία να έχει μια νίκη και τέσσερα από τα παιχνίδια τους να έχουν ολοκληρωθεί ισόπαλα.

Το σερί των επτά αναμετρήσεων με διαδοχικές νίκες του Παναθηναϊκού εντός και εκτός έδρας για όλες τις διοργανώσει είχε ξεκινήσει έπειτα από την λευκή ισοπαλία των δύο ομάδων στις 30 Ιανουαρίου 2021 στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας.

Η Λαμία σημείωσε μάλιστα δύο γκολ με τον Καρλίτος και τον Τσιλούλη, ενώ στις προηγούμενες έξι συναντήσεις τους είχε βρει μόλις μια φορά δίχτυα σε αγώνα πρωταθλήματος, την 1η Σεπτεμβρίου 2018, στην ήττα της με 3-1. Σκόρερ τότε ήταν ο Ντανιέλ Αντέτζο, ενώ για τους Πράσινους είχαν σκοράρει οι Μπουζούκης, Εμμανουηλίδης και Κουρμπέλης.

Έπειτα από επτά διαδοχικές νίκες του Παναθηναϊκού απέναντι στη Λαμία σε όλες τις διοργανώσεις, το τελευταίο τους παιχνίδι στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας ολοκληρώθηκε ισόπαλο 2-2 για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος.