LIVE: ΠΑΟΚ - ΛΑΜΙΑ

© Sportal.gr

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 17:07 - 03.04.2024 / Ανανεώθηκε: 21:24 - 03.04.2024

Με υπογραφή Σβαμπ έκανε την ανατροπή και πάει για «τελικό» στη Νέα Φιλαδέλφεια ο ΠΑΟΚ
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

21:24 - 03.04.2024

Ο ΠΑΟΚ της... ανατροπής πήρε τη νίκη κόντρα στη Λαμία (3-1) και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι του τίτλου. Μιχαηλίδης και Σβαμπ βρήκαν δίχτυα για τους Θεσσαλονικείς, ενώ το σκορ στην Τούμπα άνοιξε ο Μαρτίνεθ.

90+5'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει για τελευταία φορά.

Τέλος αγώνα! ΠΑΟΚ - Λαμία 3-1
Η ομάδα του Λουτσέσκου έκανε την ανατροπή και παρέμεινε ζωντανή στη μάχη του τίτλου, με τον Σβαμπ να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Απίθανο παιχνίδι από τον Σαμάτα σήμερα!

90'

Αλλαγή

Ο Θεοφάνης Τζανδάρης βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σταύρος Βασιλαντωνόπουλος.

90'

Τρία λεπτά καθυστερήσεις.

Συγκλονιστική στιγμή πριν την εκτέλεση του πέναλτι με την Τούμπα να φωνάζει ρυθμικά το όνομα του Σαμάτα.

88'

ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στην δεξί «παραθυράκι» του Κοσέλεφ για το 3-1.

87'

Αλλαγή

Ο Ρούμπεν Μαρτίνεθ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ζόραν Τόσιτς.

86'

Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ!!! Ο Σαμάτα μπήκε στην περιοχή και ο Κορνέζος τον ανέτρεψε, με τον διαιτητή να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα.

Ο ΠΑΟΚ πλέον έχει βρει χώρους διότι η Λαμία ψάχνει την ισοφάριση και αυτό είναι κάτι που ίσως του βγει σε καλό.

82'

Η Λαμία στα τελευταία λεπτά δείχνει διάθεση να πιέσει και να... αγχώσει τον ΠΑΟΚ.

81'

Αλλαγή

Ο Βιεϊρίνια βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Χουάν Σάστρε.

80'

Κίτρινη κάρτα

Κίτρινη κάρτα για τον Σωτήρη Τσιλούλη.

77'

Έδιωξε έγκαιρα η άμυνα της Λαμίας.

78'

Αλλαγή

Ο Τόσιο Λάκε βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Κάλεμπ Στάνκο.

78'

Αλλαγή

Ο Βικίντας Σλίβκα βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Φλοσάρ Μάλτσι.

76'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, το παραχώρησε ο Σίντκλεϊ.

Με βάση την εικόνα του ΠΑΟΚ εδώ και λίγα λεπτά ήταν αδύνατον να μην έρθει το γκολ, αφού πραγματικά είχε κλείσει τη Λαμία στην περιοχή της.

Η είσοδος του Μεϊτέ στο κέντρο έχει βελτιώσει αισθητά την εικόνα των γηπεδούχων...

73'

Πιέζει μπροστά ο Δικέφαλος και για τρίτο γκολ.

70'

Ο Σαμάτα με τον Ζίβκοβιτς συνεργάστηκαν εξαιρετικά, ο Σβαμπ υποδέχτηκε την μπάλα από τον τελευταίο και με ένα άπιαστο σουτ με το καλό του πόδι το αριστερό έξω από την περιοχή στη δεξιά γωνία του Κοσέλεφ, διαμόρφωσε το 2-1.

70'

Ο Άντρια Ζίβκοβιτς έδωσε την ασίστ για το γκολ.

70'

ΓΚΟΛ ο Σβαμπ, ο ΠΑΟΚ κάνει την ανατροπή (2-1)!

Είναι σαφές πως ο ΠΑΟΚ έχει ανεβάσει ταχύτητα και έχει βρει ρυθμό και πλέον μπορεί να δημιουργεί και να απειλεί την αντίπαλη εστία.

67'

Ο Ζίβκοβιτς συνδυάστηκε με τον Κωνσταντέλια και δοκίμασε το σουτ από τα δεξιά, παραχώρησε το κόρνερ ο Κοσέλεφ.

66'

Κίτρινη κάρτα για τον Ομάρ Καμπρέρα Σαντάνα.

65'

Αλλαγή

Ο Μαγκομέντ Οζντόεφ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Στέφαν Σβαμπ.

Ανεβάζει στροφές η ομάδα του Λουτσέσκου με στόχο το δεύτερο γκολ...

63'

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Ζίβκοβιτς έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Κόσελεφ δήλωσε «παρών», στην επαναφορά ο «Ντέλιας» σούταρε αλλά η μπάλα βρήκε στα σώματα και τέλος ο Σαμάτα με πλάτη στην εστία θέλησε να εκτελέσει, αλλά δεν έγινε απειλητικός.

61'

Ο Τάισον εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Σαμάτα πήρε την κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι κι αστόχησε.

60'

Κίτρινη κάρτα στον Άνταμ Τζανετόπουλο, για μαρκάρισμα στον Ζίβκοβιτς.

60'

Ο ΠΑΟΚ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν δημιουργεί πολλές φάσεις.

57'

Κόπηκε η σέντρα του Μπάμπα, κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

Είναι σαφές πως η μεσοεπιθετική γραμμή του ΠΑΟΚ σήμερα δεν είναι σε καλή ημέρα και πως κάτι πρέπει να αλλάξει ο Λουτσέσκου.

54'

Μακρινό το σουτ του Ζίβκοβιτς από τα δεξιά, μπλόκαρε ο Κοσέλεφ δίχως πρόβλημα.

53'

Ο Τσιλούλης έκανε το σλάλομ μέσα στην περιοχή, όμως δεν έγινε επικίνδυνος.

51'

Ο Τάισον έκανε το γέμισμα, ο Σαμάταγύρισε με το κεφάλι στον Οζντόεφ, ωστόσο ο Ρώσος καθυστέρησε με το κοντρόλ του και ο Κοσέλεφ τον σταμάτησε.

50'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, το κέρδισε ο Μπάμπα.

48'

Η κακή εικόνα στο πρώτο μέρος οδήγησε τον Λουτσέσκου σε... φρεσκάρισμα.

46'

Τρεις αλλαγές για τον ΠΑΟΚ! Μέσα Μεϊτέ, Μπάμπα και Τάισον, έξω Ράφα, Ντεσπόντοφ και Τσιγγάρας.

Ήταν αναγκαίο να αλλάξει πράγματα ο Λουτσέσκου, αφού ο ΠΑΟΚ είχε σαφές θέμα ανάπτυξης.

46'

Αλλαγή

Ο Κίριλ Ντεσπόντοφ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Τάισον.

46'

Αλλαγή

Ο Θεοχάρης Τσιγγάρας βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Σουαλίχο Μεϊτέ.

46'

Αλλαγή

Ο Ράφα Σοάρες βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Αμπντούλ Ραχμάν Μπαμπά.

46'

Αλλαγή

Ο Κρίστοφερ Νούνιεζ βγαίνει αλλαγή, στη θέση του περνάει ο Ομάρ Καμπρέρα Σαντάνα.

46'

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Σε ένα ημίχρονο με πολύ καλό ρυθμό, η Λαμία αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ με την εικόνα της. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μαρτίνεθ, σπατάλησαν ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ, όμως αυτό δεν ήρθε.

Ο Δικέφαλος σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά έδειξε... μουδιασμένος κι ασύνδετος, όμως βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Μιχαηλίδη (1-1).

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει γκολ από στημένη φάση. Με την εμφάνιση του στο πρώτο μέρος μόνο έτσι θα μπορούσε να βρει δίχτυα.

Λήξη στο πρώτο μέρος (1-1).

Ο Μιχαηλίδης αφιέρωσε το γκολ στον πατέρα του, ο οποίος έφυγε πρόσφατα από τη ζωή.

45+5'

Τέλος! Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του ημιχρόνου.

45+3'

Ο Έλληνας στόπερ βρέθηκε αμαρκάριστος κι εκτέλεσε υποδειγματικά με το κεφάλι. Ανήμπορος να αντιδράσει ο Κοσέλεφ.

45+1'

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ εκτέλεσαν το κόρνερ από τα δεξιά με πάσα, ο Ζίβκοβιτς έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Μιχαηλίδης με μία καρφωτή κεφαλιά βρήκε δίχτυα.

45+1'

45+1'

ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ φέρνει το ματς στα ίσα με τον Μιχαηλίδη! (1-1)

44'

Μικρή διακοπή στο ματς, καθώς χτύπησε ο αρχηγός της Λαμίας, Άνταμ Τζανετόπουλος.

44'

Ο Οζντόεφ πήρε το ριμπάουντ και δοκίμασε το σουτ, το οποίο ήταν άστοχο. Νωρίτερα όμως προηγήθηκε το φάουλ πάνω στον Τζανετόπουλο.

40'

Η Λαμία πήγε να κάνει τη... ζημιά στην αντεπίθεση μετά το κόρνερ. Σωτήρια παρέμβαση του Κεντζιόρα σε σέντρα του Σίντκλεϊ.

39'

Νέο κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ βγάζουν και έναν μεταξύ τους εκνευρισμό, ο οποίος προφανώς βγαίνει από το γεγονός πως δεν τους βγαίνει τίποτα.

35'

Ο ΠΑΟΚ δείχνει έναν εκνευρισμό και τα βρίσκει σκούρα στην τελική πάσα. Το 0-1 παραμένει.

33'

Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

32'

Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, το παραχώρησε ο Τζανδάρης.

30'

Ο Σαμάτα έστρωσε στον «Ντέλια» όντας με πλάτη στην εστία, το πλασέ όμως του νεαρού μεσοεπιθετικού βρήκε στα σώματα, πέρασε ο κίνδυνος για τη Λαμία.

28'

Γύρισμα του Σίντκλεϊ από τα αριστερά, αρκετά άστοχο το πλασέ του Τσιλούλη από το ύψος της μεγάλη περιοχής.

Ο ΠΑΟΚ μοιάζει να μην έχει μπει στο παιχνίδι έως τώρα και είναι πραγματικά κακός.

24'

Κοντά στην ισοφάριση ο ΠΑΟΚ. Ο Κωνσταντέλιας σέρβιρε στον Ράφα στα αριστερά, ο ακραίος μπακ έκανε τη λόμπα όμως βρήκε μπροστά του «στοπ» από την αντίπαλη άμυνα, ενώ στην επαναφορά το σουτ του Οζντόεφ βρήκε στα σώματα.

21'

Νέα ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Τσιλούλης έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Λέικ πλάσαρε άστοχα στην αριστερή γωνία του Κοτάρσκι.

20'

Η Λαμία έχει δείξει τα «δόντια» της σε αυτά τα πρώτα 20 λεπτά, αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους.

18'

Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Σλίβκα βρέθηκε στην περιοχή έπειτα από μία εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά και πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα δίπλα από την εστία του Κοτάρσκι.

18'

Το 0-1 παραμένει.

Ο ΠΑΟΚ έχει μπει κάκιστα στο παιχνίδι και δείχνει να μην έχει το μυαλό του στο σημερινό παιχνίδι.

15'

Η Λαμία πετυχαίνει και δεύτερο γκολ, όμως υπάρχει οφσάιντ!
Ο Μαρτίνεθ έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Τσιλούλη κι εκείνος πλάσαρε υποδειγματικά στην αριστερή γωνία του Κοτάρσκι όντας αμαρκάριστος.

15'

Καλός ο ρυθμός σε αυτό το πρώτο τέταρτο. Ο ΠΑΟΚ έχει την κατοχή και η Λαμία προσπαθεί να εκμεταλλευτεί κάθε λάθος. Μέχρι στιγμής το έχει καταφέρει και βρίσκεται μπροστά στο σκορ.

12'

Αρκετά λάθη από τους ασπρόμαυρους μέχρι στιγμής. Ο Μαρτίνεθ δοκίμασε ένα σουτ από μακρινή απόσταση κι έστειλε την μπάλα άουτ.

12'

Αυτό το γκολ έχει αλλάξει τα δεδομένα στην Τούμπα και μένει να δούμε ποια θα είναι η αντίδραση των γηπεδούχων.

7'

Ο Μαρτίνεθ διεκδίκησε μία μακρινή πάσα, πάτησε περιοχή από τα δεξιά, εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία των Κοτάρσκι - Κεντζιόρα και σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οκ τέτοιο γκολ δεν είχε δεχθεί φέτος ο ΠΑΟΚ. Ο Κοτάρσκι πλήρωσε τη σιγουριά του στη φάση του γκολ.

7'

ΓΚΟΛ η Λαμία «παγώνει» την Τούμπα (0-1)!

7'

Ο Κωνσταντέλιας θέλησε να περάσει μία έξυπνη κάθετη πάσα στον Ράφα, κόπηκε όμως από την αντίπαλη άμυνα.

5'

Ο ΠΑΟΚ έχει την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων σε αυτά τα πρώτα λεπτά στην Τούμπα, δείχνοντας διάθεση να βρει ένα γρήγορο γκολ.

2'

Σέντρα του Βιεϊρίνια από τα δεξιά, ο Τζανετόπουλος πρόλαβε τον Σαμάτα πριν ο Τανζανός έρθει σε επαφή με την μπάλα και γίνει απειλητικός.

1'

Σέντρα στο ματς!

0'

Ο διαιτητής άρχισε το παιχνίδι

Ο Αντρέ Βιεϊρίνια ως αρχηγός κατέθεσε στεφάνι στη μνήμη του Γιώργου Παπαδόπουλου, γνωστού και ως «Παπέν» που έφυγε από την ζωή πριν μερικές μέρες. Ο ίδιος αποτέλεσε μία σπουδαία μορφή του ασπρόμαυρου οπαδικού κινήματος.

Οι δύο ομάδες έχουν κάνει την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.

Αξίζει να σημειωθεί πως λίγο πριν οι παίκτες του ΠΑΟΚ αποχωρήσουν για τα αποδυτήρια για τις τελευταίες εντολές των προπονητών, ο Αλί Σαμάτα γνώρισε την αποθέωση από τους οπαδούς που έχουν δώσει το «παρών» στο γήπεδο.

Η προθέρμανση ολοκληρώθηκε, έχουμε μπει στην τελική ευθεία για την έναρξη του ματς.

Όπως συνηθίζει σε κάθε ματς, η ΠΑΕ ΠΑΟΚ παρουσίασε μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα της το παρελθόν της ομάδας κόντρα στη Λαμία.

Το ζέσταμα των ομάδων βρίσκεται σε εξέλιξη, σε περίπου 30 λεπτά έχουμε σέντρα!

Όπως αναμενόταν, ο Ρουμάνος τεχνικός πραγματοποίησε μερικές αλλαγές κι έδωσε φανέλα βασικού σε παίκτες που δεν έχουν μετρήσει πολλά αγωνιστικά λεπτά τη φετινή σεζόν.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες, Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Βιεϊρίνια, Οζντόεφ, Τσιγγάρας, Κωνσταντέλιας, Ντεσπόντοφ, Ζίβκοβιτς και Σαμάτα.

Στον πάγκο: Ταλιχμανίδης, Σάστρε, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Σβαμπ, Μουργκ, Τάισον, Τόμας.

Η ενδεκάδα της Λαμίας: Κοσέλεβ, Σίντκλεϊ, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Σιμόν, Τζανδάρης, Νούνιες, Μαρτίνεθ, Τσιλούλης, Σλίβκα, Λέικ.

Στον πάγκο: Χατζηεμμανουήλ, Τσούκαλος, Κοντονίκος, Σαντάνα, Μάλτσι, Στάνκο, Γιαννούτσος, Βασιλαντωνόπουλος, Τόσιτς.

Στο αντίπαλο «στρατόπεδο», ο Λεωνίδας Βόκολος δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου αναμένεται να προχωρήσει σε ένα μίνι rotation, καθώς ακολουθούν δύο «τελικοί» για τον Δικέφαλο.

Την ερχόμενη Κυριακή (7/4) σειρά θα πάρει το ντέρμπι στη Νέα Φιλαδέλφεια με την ΑΕΚ, ενώ λίγες μέρες μετά (11/4) θα ακολουθήσει η πρώτη «μάχη» με την Μπριζ στο Βέλγιο, για τη φάση των «8» του Conference League.

Θυμίζουμε πως στην πρεμιέρα των playoffs και στο ντέρμπι ΠΑΟΚ - Άρης, η Τούμπα δεν άνοιξε τις θύρες της λόγω τιμωρίας.

Πλέον ο κόσμος του Δικεφάλου θα έχει την ευκαιρία να παρακολουθήσει ξανά έναν αγώνα πρωταθλήματος από κοντά, για πρώτη φορά από τις 18 Φεβρουαρίου και τη βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό (1-4).

Πριν μερικά 24ωρα, η «ασπρόμαυρη» ΠΑΕ εξέδωσε ανακοίνωση για τα εισιτήρια του ματς κόντρα στη Λαμία, με τις τιμές να είναι αρκετά προσιτές.

Δείτε εδώ τη σχετική ανακοίνωση.

Η πρώτη συνάντηση ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν στις 28 Ιουνίου 1972 και μάλιστα για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος σε μονό παιχνίδι, με την Λαμία να γίνεται η πρώτη ομάδα της τότε Β’ Εθνικής που έφτασε στα ημιτελικά του θεσμού.

Το μεταξύ τους παιχνίδι ήταν μονό και ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-0 χάρη στα γκολ των Κούδα και Αποστολίδη.

7 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ

7 ΝΙΚΕΣ ΠΑΟΚ

0 ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ

0 ΝΙΚΕΣ ΛΑΜΙΑ

Στη σημερινή (3/4) αναμέτρηση, ο Δικέφαλος θέλει να κάνει το καθήκον του κόντρα στη Λαμία, να πανηγυρίσει το τρίποντο και να περιμένει το τελικό αποτέλεσμα του Παναθηναϊκός - ΑΕΚ, με σκοπό να μάθει αν η βραδιά θα τον βρει στην κορυφή ή στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη η Λαμία έχει μπροστά της μία δύσκολη αποστολή. Μέχρι στιγμής μετράει δύο ήττες στα playoffs σε ισάριθμες αγωνιστικές και ο στόχος της είναι να παρουσιαστεί όσο πιο ανταγωνιστική μπορεί στις εναπομείναντες.

ΠΑΟΚ - Λαμία

Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης

Βοηθοί: Θεόφιλος Μωυσιάδης, Χρήστος Κορώνας

4ος Διαιτητής: Χρήστος Βεργέτης

VAR: Σπύρος Ζαμπαλάς

Δείτε εδώ όλους τους ορισμούς της αγωνιστικής.

Τη φετινή σεζόν στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ο ΠΑΟΚ έκανε το 2/2 κόντρα στη Λαμία.

Στον πρώτο γύρο στην Τούμπα, το σύνολο του Λουτσέσκου επικράτησε άνετα με 3-0, ενώ στο «Αθανάσιος Διάκος» η Λαμία δεν κατάφερε να γίνει απειλητική και γνώρισε την ήττα (0-2).

Στις αναμετρήσεις κόντρα στον ΠΑΟΚ, η Λαμία έχει καταφέρει να σπάσει αυτό το σερί μόνο σε δύο αναμετρήσεις για το Κύπελλο Ελλάδος, αφού για αυτό το θεσμό έχει μια ισοπαλία με 1-1 στην Τούμπα και μια με το ίδιο σκορ στη Φθιώτιδα.

Επίσης, η ομάδας της Φθιώτιδας έχει σκοράρει για το πρωτάθλημα μόλις στη μία από τις επτά αναμετρήσεις, ενώ ο ΠΑΟΚ έχει τρεις νίκες με 3-0, δύο με 4-0 και οι άλλες είναι με 2-1 και 1-0.

Όσον αφορά στις απουσίες, ο Δικέφαλος ολοκλήρωσε την προετοιμασία του, με τον Ράζβαν Λουτσέσκου να βλέπει τον Ράχμαν Μπάμπα να επιστρέφει στην αποστολή.

Από την άλλη εκτός έμειναν ο Γιόνι Ότο και ο Ιβάν Νέσμπεργκ, οι οποίοι ένιωσαν ενοχλήσεις μετά το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό και δούλεψαν ατομικά, ενώ υποβλήθηκαν και σε θεραπεία, όπως και στον Ζίβκο Ζίβκοβιτς που αισθάνθηκε ενοχλήσεις, καθώς και στον Γουίλιαμ Τρόοστ-Εκόνγκ, που συνέχισε το πρόγραμμα αποκατάστασης που ακολουθεί.

Αναλυτικά η αποστολή του ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ταλιχμανίδης, Βιεϊρίνια, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Ράφα Σοάρες, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Κωνσταντέλιας, Μουργκ, Τάισον, Α. Ζίβκοβιτς, Ντεσπόντοφ, Μπράντον, Σαμάτα.

Λίγες ώρες πριν την αναμέτρηση στην Τούμπα, η ΠΑΕ ΠΑΟΚ κάλεσε μέσω ανακοίνωσης τον κόσμο να μην χρησιμοποιήσει κροτίδες και βεγγαλικά, με σκοπό να μην κλείσει ξανά το γήπεδο.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Με την επιστροφή στο σπίτι μας, έχουμε όλοι ιερή υποχρέωση να το διατηρήσουμε ανοιχτό, οχυρό στα όνειρά μας και φόβητρο για τους αντιπάλους μας. Η Τούμπα είναι το μόνο γήπεδο που έχει τιμωρηθεί με βάση το νέο νόμο για μια κροτίδα, και κανείς δεν θα διστάσει να το ξανακάνει όσο η ομάδα πλησιάζει με ορμή στην κορυφή. Ο επόμενος εντός έδρας αγώνας είναι με την ΑΕΚ και γίνεται σε όλους κατανοητό πως σήμερα δεν πρέπει να ξεφύγει το παραμικρό από την προσοχή μας. Δεν πετάμε πυρσούς, κροτίδες, βεγγαλικά, πυροτεχνήματα.
Δεν πετάμε οποιοδήποτε αντικείμενο στον αγωνιστικό χώρο. Αρκεί το λάθος ενός για να έρθει μια τιμωρία, όπως είδαμε και στο πρόσφατο παρελθόν.
Κανείς δεν μπορεί να προστατεύσει τον ΠΑΟΚ περισσότερο από τον ίδιο του τον κόσμο. Και κανείς δεν μπορεί να σπρώξει την ομάδα περισσότερο από 30.000 ενωμένα λαρύγγια! Σας έχουμε ανάγκη ως το τέλος!».

Σε 14 αναμετρήσεις που έχει αντιμετωπίσει τη Λαμία εντός και εκτός έδρας, ο ΠΑΟΚ μετράει ισάριθμες νίκες. Στην έδρα του μάλιστα έχει δεχθεί μόλις ένα τέρμα σε αυτά τα επτά παιχνίδια, ενώ εκτός η Λαμία δεν έχει καταφέρει να παραβιάσει την «ασπρόμαυρη» εστία.

Ο Δικέφαλος του Βορρά προέρχεται από τη μεγάλη νίκη στη Λεωφόρο την περασμένη αγωνιστική. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν εκτός έδρας του Παναθηναϊκού (2-3) και παρέμειναν στο -2 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ, η οποία «λύγισε» τον Ολυμπιακό στις καθυστερήσεις (1-0).

Στην αντίπερα όχθη, την προηγούμενη αγωνιστική η Λαμία γνώρισε την ήττα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» από τον Άρη (3-1) και παρέμεινε στην 6η θέση του μίνι πρωταθλήματος με 34 πόντους.