Νίκη - ανάσα για τον Άρη, 3-2 τον Αστέρα στη ματσάρα του «Κλ. Βικελίδης»

Πανηγυρισμοί παικτών Άρη

©Intime

Άγγελος Φραγκισκάτος Αλέξης Σαββόπουλος 22:04 - 03.09.2023 / Ανανεώθηκε: 22:50 - 03.09.2023

Ο Άρης πανηγύρισε τη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης με 3-2, στο ντεμπούτο του Άκη Μάντζιου στον πάγκο της ομάδας.

Με πρωταγωνιστή τον Λορέν Μορόν, ο Άρης πήρε την πρώτη νίκη στη σεζόν κόντρα στον ανταγωνιστικό Αστέρα Τρίπολης που είχε ισοφαρίσει στο 28ο λεπτό με τον Μπαρτόλο και μείωσε στο 85ο λεπτό με τον Μάντζη.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου είχε τη κατοχή της μπάλας και έψαχνε να βρει τον τρόπο να σπάσει την άμυνα των Αρκάδων. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 16ο λεπτό οι γηπεδούχοι να ανοίξουν το σκορ. Ο Κάρλσον έκανε τη σέντρα, ο Μορόν πήρε την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Σαμόρα και εκείνος με σουτ μέσα από τη περιοχή έκανε το 1-0 για τους Θεσσαλονικείς.

Μπορεί ο Άρης να πήρε από νωρίς το προβάδισμα, όμως ο Αστέρας ήταν απειλητικός στις αντεπιθέσεις που έβγαζε. Στο 28ο λεπτό ο Φεράρι προσπάθησε να κόψει με τακουνάκι, ο Κρεσπί πήρε τη κόντρα, πάσαρε στον Μπαρτόλο και εκείνος με σουτ έκανε το 1-1 για τους Αρκάδες. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 1-1.

Στην επανάληψη ο Άρης είχε τη κατοχή της μπάλας, όμως η άμυνα των Αρκάδων ήταν εξαιρετική. Οι «κιτρινόμαυροι» πίεσαν και βρήκαν το γκολ που έψαχναν.

Στο 61ο λεπτό ο Νταρίντα έκανε κάθετη πάσα, ο Μορόν έφυγε στη πλάτη της άμυνας και πλάσαρε ιδανικά τον Παπαδόπουλο για το 2-1 των «κιτρινόμαυρων». Στο 81ο λεπτό ο Φαμπιάνο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-1 για την ομάδα του. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους μείωσε ο Μάντζης με ωραίο τελείωμα από κοντά.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Αρης: Κουέστα, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Ρουπ (75΄ Τζούρασεκ), Ντουκουρέ, Νταρίντα (90 Πάβισιτς), Σαμόρα (75΄Μενέντες), Κάρλσον (75΄ Κάρλσον), Μορόν.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Γκαρθία (73΄Καρμόνα), Καστάνιο, Ατιένθα, Άλβαρες, Μουνάφο (46΄ Σουρλής), Αλάγκμπε, Ρεγκίς, Μπαρτόλο, Σίτο (73΄Καλτσάς), Μιριτέλο

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Στην αποφασιστικότητα που έδειξαν οι παίκτες του Άρη στην επανάληψη, ανεβάζοντας τον ρυθμό και την ένταση του αγώνα, αξιοποιώντας τις φάσεις που βρήκαν, μην επιτρέποντας παράλληλα στον Αστέρα να του δημιουργήσει φάσεις εκτός φυσικά του δεύτερου γκολ απο τον Καστάνιο.

Ο Μορόν όχι μόνο πέτυχε το γκολ που έδωσε ξανά στον Άρη το προβάδισμα με 2-1 και έκανε την ασιστ στο γκολ του Σαμόρα, αλλά κέρδισε και το πέναλτι με το οποίο ο Φαμπιάνο ουσιαστικά… κλείδωσε το πρώτο τρίποντο της σεζόν για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Άλλο ένα εξαιρετικό ματς από τον Ισπανό φορ που που πάλεψε όλες τις μπάλες ως το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Άκης Μάντζιος επέστρεψε και μαζί του επέστρεψε και το αγαπημένο του 4-2-3-1. Ο Κουέστα για πρώτη φορά στη σεζόν ήταν στο τέρμα με τετράδα στην άμυνα τους Μοντόγια, Φεράρι, Φαμπιάνο και Μπράμπετς. Στη μεσαία γραμμή ο Ντουκουρέ μαζί με τον Νταρίντα ήταν στα αυντικά χαφ και τον Ρουπ μπροστά τους, ενώ στην επίθεση ο Μορόν είχε παρτενέρ τους Σαμόρα-Κάρλσον.

Ο Ράσταβατς από την άλλη ξεκίνησε κι αυτός με 4-2-3-1. Ο Παπαδόπουλος ήταν στο τέρμα αλλά ο Σέρβος προπονητής άλλαξε τον ένα από τους δυο κεντρικούς αμυντικούς επιλέγοντας τον Ατιένθα αντί του Τζουκάνοβιτς, καθώς και τον Ρουμπεν Γκαρσία στο δεξί άκρο αντί του Καρμόνα. Οι υπόλοιποι της ενδεκάδας ήταν οι ίδιοι της νίκης επί του ΟΦΗ. Μουνάφο και Αλάγκμπε στα χαφ, ο Μπαρτόλο μπροστά τους και οι τρεις της επίθεσης, Σίτο και Ρετζίς στα άκρα και ο Μιριτέλο στην κορυφή.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 3ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ (4ης) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Θυμηθείτε το live του αγώνα

• Λήξη στο ματς (3-2)
  • Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Αλέξης Σαββόπουλος: Και το δεύτερο γκολ του Αστέρα φανερώνει το φετινό πρόβλημα του Άρη στην άμυνα και τα εύκολα λάθη που γίνονται.

• 85' ΓΚΟΟΟΛ για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Μιριτέγιο πήρε τη κεφαλιά μέσα στη περιοχή, ο Χριστόπουλος πήρε τις κόντρες και ο Μάντζης με ωραίο τελείωμα από κοντά, μείωσε σε 3-2 για τους Αρκάδες.
  • 83' Μάντζης και Χριστόπουλος μέσα, Κρέσπι και Πίτσου έξω για την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς.

Αλέξης Σαββόπουλος: Ο Άρης κλειδώνει όπως όλα δείχνουν το πρώτο τρίποντο της σεζόν και το οφείλει σε μεγάλο βαθμό στον Μορόν.

• 81' ΓΚΟΟΟΛ για τον Άρη. Ο Φαμπιάνο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-1 για την ομάδα του.
  • 80' Πέναλτι για τον Άρη. Ο Παπαδόπουλος ανέτρεψε μέσα στη περιοχή τον Μορόν.
  • 76' Ήρθε η σειρά του Άκη Μάντζιο να φρεσκάρει την ομάδα του. Ρουπ, Σαμόρα, Κάρλσον έξω, Τζούρασεκ, Λάζαρος, Μενέντες μέσα.
  • 73' Μαζεμένες αλλαγές για τον Αστέρα. Καλτσάς, Καρμόνα μέσα για τον Αστέρα, έξω οι Σίτο, Γκαρθία.
  • 69' Ο Μιριτέγιο δεν έπιασε γεμάτα την κεφαλιά, μετά από τη σέντρα του Γκαρθία.
  • 67' Ο Μοντόγια έκανε τη σέντρα από τα πλάγια, ο Γκαρθία πρόλαβε και απομάκρυνε τον κίνδυνο για τον Αστέρα.
©Intime

Αλέξης Σαββόπουλος: Πρώτο τέταρτο στην επανάληψη με τον Άρη να έχει ανεβάσει λίγο τον ρυθμό ψάχνοντας το δεύτερο γκολ το οποίο βρίσκει με τον Μορόν από την ασίστ του Νταριντα.

• 64' Ο Άλβαρες έκανε τη σέντρα από αριστερά, όμως η μπάλα πέρασε από όλους.
  • 61' ΓΚΟΟΟΛ για τον Άρη. Ο Νταρίντα έκανε κάθετη πάσα, ο Μορόν έφυγε στη πλάτη της άμυνας και πλάσαρε ιδανικά τον Παπαδόπουλο για το 2-1 των «κιτρινόμαυρων».
  • 59' Ο Ρουπ έκανε το σουτ από μακριά, όμως ο Παπαδόπουλο δεν ανησύχησε.
  • 52' Ο Μορόν έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε.
  • 46’ Αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Σουρλής πήρε τη θέση του Μουνάφο.
  • Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.
©Intime
  • Λήξη πρώτου μέρους (1-1).
  • 45' Ο διαιτητής του αγώνα έδωσε επιθετικό φάουλ.
  • Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 44' Ο Σαμόρα πήρε τη μπάλα μέσα στη περιοχή του Άρη με το χέρι. Η φάση τσεκάρεται στο VAR.
  • 41' Ο Κάρλσον επιχείρησε ένα σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
  • Ο παίκτης του Άρη σηκώθηκε και θα συνεχίσει στο ματς.
  • 36' Ο Ντουκουρέ βρέθηκε κάτω στο έδαφος, μετά από τη δυνατή σύγκρουση με τον Παπαδόπουλο.
©Intime
  • 34' Ο Μπαρτόλο βγήκε στην πλάτη της άμυνας μετά το γέμισμα του Παπαδόπουλου, όμως ο Κουέστα αντιλήφθηκε τη φάση και μπλόκαρε.

Αλέξης Σαββόπουλος: Παιδαριώδες το λάθος του Φεράρι για την εμπειρία του χαρίζει ουσιαστικά το γκολ της ισοφάρισης για τον Αστέρα.

• Αξίζει να σημειωθεί πως ο Μπαρτόλο σκόραρε για δεύτερο διαδοχικό ματς.
  • 28' ΓΚΟΟΟΛ για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Φεράρι προσπάθησε να κόψει με τακουνάκι, ο Κρεσπί πήρε τη κόντρα, πάσαρε στον Μπαρτόλο και εκείνος με σουτ έκανε το 1-1 για τους Αρκάδες.

Αλέξης Σαββόπουλος: Πρώτη φορά βασικός, πρώτο γκολ για τον Σαμόρα που δικαιώνει τον Μάντζιο που τον επέλεξε για το βασικό σχήμα.

• 19' Ο Μπαρτόλο έκανε το σουτ, όμως ο Κουέστα μπλόκαρε.
©Intime
  • 16' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Άρη. Ο Κάρλσον έκανε τη σέντρα, ο Μορόν πήρε την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Σαμόρα και εκείνος από με σουτ μέσα από τη περιοχή έκανε το 1-0 για τους Θεσσαλονικείς.
  • 13' Καλή στιγμή για τον Αστέρα Τρίπολης. Μετά από υποδειγματική ανάπτυξη στην αντεπίθεση, ο Κρέσπι έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά ο Κουέστα έδιωξε τελευταία στιγμή.

Αλέξης Σαββόπουλος: Κατοχή της μπάλας για τον Άρη στο πρώτο δεκάλεπτο, δίχως όμως να προκαλεί προβλήματα στην άμυνα του Αστέρα που επιλέγει να περιμένει στο μισό γήπεδο.

• 9' Ο Άλβαρες έκανε καλή σέντρα, ο Μιριτέλο βρήκε τη μπάλα, όμως ο Κουέστα μπλόκαρε σταθερά.
©Intime
  • 6' Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Άρη. Μετά από σέντρα του Νταρίντα, ο Μορόν πήρε την κεφαλιά μέσα στη περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
  • 5' Ο Κρεσπί έκανε τη σέντρα από τα πλάγια, όμως ο Κουέστα μπλόκαρε.
  • Το ματς ξεκίνησε.
  • Οι δύο ομάδες έκαναν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Σε 10 λεπτά θα ξεκινήσει το παιχνίδι στο Κλεάνθης Βικελίδης.
  • Διαιτητής: Κατοίκος
  • Βοηθοί: Σαμοΐλης, Νιδριώτης
  • 4ος: Πουλικίδης
  • VAR: Τσακαλίδης, Σπυρόπουλος
  • Στον πάγκοι οι: Σγουρής, Χουχούμης, Καρμόνα, Μάντζης Καλτσάς, Σουρλής, Γκρόζντανιτς Χριστόπουλος, Τζουκάνοβιτς.
  • Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρθία, Καστάνιο, Ατιένθα, Άλβαρες, Μουνάφο, Αλάγκμπε, Ρεγκίς, Μπαρτόλο, Σίτο, Μιριτέλο.
  • Στον πάγκο οι: Χουτεσιώτης, Χριστοδουλόπουλος, Τζούρασεκ, Πάρντο, Οντουμπάτζο, Πάβισιτς, Αϊδόνης, Μενέντες, Παναγίδης.
  • Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Φεράρι, Νταρίντα, Ντουκουρέ, Ρουπ, Ζαμόρα, Μορόν, Κάρλσον.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων
  • Από τη μεριά του ο Αστέρας Τρίπολης προέρχεται από την εντός έδρας νίκη κόντρα στον ΟΦΗ με 3-0, ενώ στη πρεμιέρα οι Αρκάδες ηττήθηκαν από τον ΠΑΟΚ στη Τούμπα με 3-0.
  • Η ομάδα του Άκη Μάντζιου δεν έχει πάρει ακόμα νίκη στη φετινή Super League, καθώς στα δύο προηγούμενα παιχνίδια ηττήθηκαν εκτός έδρας από τον ΟΦΗ και τη Λαμία.
  • Καλησπέρα φίλες και φίλοι, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ανάμεσα στον Άρη και τον Αστέρα Τρίπολης για την 3η αγωνιστική της Stoiximan Super League και σε σχόλιο του Αλέξη Σαββόπουλου.