Άνετη «τριάρα» της Αταλάντα που εδραιώνεται στην τετράδα

Η Αταλάντα επικράτησε με άνεση 3-0 της Σασσουόλο για την 25η αγωνιστική της Serie A και έχει αρχίσει να εδραιώνεται στην τετράδα της βαθμολογίας.

Η Αταλάντα ήταν κυρίαρχη απέναντι στη Σασσουόλο και επικράτησε με άνεση 3-0 για την 25η αγωνιστική της Serie A. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Μπέργκαμο παραμένει στην τετράδα της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος ήταν καλύτεροι χάνοντας δυο ευκαιρίες με τον Ζαπακόστα και στο 22ο λεπτό ο Πάσαλιτς έκανε το 1-0. Στη συνέχεια μάλιστα η Σασσουόλο είχε και στιγμές της για να βρει το γκολ Στο 45+4' η Σασσουόλο έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, αλλά ο Πιναμότι αστόχησε το πέναλτι που ανέλαβε να εκτελέσει.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γκασπερίνι ανέβασε ρυθμό και βρήκε άλλα δύο γκολ. Στο 58ο λεπτό ο Κουμάινερς πήρε την μπάλα από τον Χολμ και από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-0. Στο 76' ο Μπάκερ πέτυχε το πρώτο του γκολ στο ιταλικό πρωτάθλημα, κάνοντας ένα σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κάπου κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα.