Ασταμάτητη η Ατλέτικο, 1-0 την Μπέτις και... 4Χ4!

Ατλέτικο Μαδρίτης

Άγγελος Φραγκισκάτος 23:58 - 02.04.2023 / Ανανεώθηκε: 00:14 - 03.04.2023

Το γκολ του Κορέα στο 86ο λεπτό ήταν αρκετό για να επικρατήσει η Ατλέτικο Μαδρίτης της Μπέτις με 1-0 και να φτάσει στην τέταρτη διαδοχική της νίκη.

«Κλείδωσε» το Champions League η ασταμάτητη Ατλέτικο! Οι «ροχιμπλάνκος» πανηγύρισαν την τέταρτη διαδοχική τους νίκη, επικρατώντας της Μπέτις με 1-0 χάρη στο γκολ του Άνχελ Κορέα στο 86ο λεπτό και εδραιώθηκαν για τα καλά στην πρώτη τετράδα της La Liga.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε παρέμεινε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 54 βαθμούς, ενώ οι Ανδαλουσιάνοι δεν εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Σοσιεδάδ από τη Βιγιαρεάλ και έμειναν στην 5η θέση με 45 βαθμούς.

Νίκη για τη Σεβίλλη στο ντεμπούτο του Μεντιλιμπάρ στον πάγκο της ομάδας, σημαντική επικράτηση για Χιρόνα, στην ισοπαλία έμεινε η Αθλέτικ Μπιλμπάο
LA LIGA

21:30 - 01.04.2023

Η Σεβίλλη επικράτησε με 2-0 κόντρα στην Κάντιθ στο ντεμπούτο του Χοσέ Λουίς Μεντιλιμπάρ στον πάγκο των Ανδαλουσιανών. Νίκη «χρυσάφι» για την Χιρόνα, στην ισοπαλία έμεινε η Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερη στην επανάληψη και είχαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία στο 50', όταν ο Χιμένεθ με μια κεφαλιά τράνταξε το δοκάρι. Έπειτα από 10 λεπτά απείλησε ο Καράσκο, ενώ στο 72' ακυρώθηκε γκολ του Κόκε για οφσάιντ.

Τελικά η λύτρωση ήρθε στο 86ο λεπτό, όταν ο Κορέα με ένα φοβερό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Καράσκο, Ερμόσο, Σάβιτς, Χιμένεζ, Μολίνα (59’ Ντε Πολ), Λεμάρ (59’ Κορέα), Κόκε (84’ Βίτσελ), Λορέντε, Γκριζμάν, Μοράτα (68΄Μπάριος).

Μπέτις: Σίλβα, Μιράντα, Πετσέλα, Λουίς Φελίπε, Ρουιμπάλ, Ροντρίγκες, Καρβάλιο, Λουίζ Ενρίκε, Πέρεζ (71’ Χουάνμι), Ρόδρι (62’ Χοακίν), Ιγκλέσιας (82’ Γουίλιαν Ζοσέ).