Λυτρωτής Βέργος στη «ματσάρα» του Περιστερίου, πρώτη νίκη του Ατρόμητου στο πρωτάθλημα

O Nίκος Βέργος

Τζιοβάνι Ζάκαρη 22:07 - 28.10.2023 / Ανανεώθηκε: 22:24 - 28.10.2023

Με γκολ, θέαμα και την πρώτη νίκη του Ατρόμητου ολοκληρώθηκε το ματς της 9ης αγωνιστικής στο Περιστέρι, εκεί όπου το «αστέρι» επικράτησε του Παναιτωλικού με 3-2 χάρη σε τέρμα του Βέργου στις καθυστερήσεις.

Σε ένα ματς-ροντέο, ο Ατρόμητος πήρε τη νίκη κόντρα στον Παναιτωλικό με 3-2, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League. Στο ντεμπούτο του Σάσα Ίλιτς, το «αστέρι» πανηγύρισε το πρώτο του τρίποντο όσον αφορά την φετινή χρονιά, μετά από μία σειρά αρνητικών αποτελεσμάτων.

To παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες στο πρώτο εικοσάλεπτο. Οι γηπεδούχοι έψαχναν τρόπο να πατήσουν στην αντίπαλη περιοχή, όμως ο αντίπαλός τους είχε κλείσει τους χώρους. Στον αντίποδα, ο σύλλογος του Αγρινίου πάταγε πιο εύκολα αντίπαλη περιοχή αλλά επίσης αδυνατούσε να δημιουργήσει σημαντική ευκαιρία.

Το γκολ τελικά ήρθε και το έφερε ο Ντουάρτε για τον Παναιτωλικό στο 21’, μετά από εξαιρετική ενέργεια και κατ’ επέκταση μπαλιά του Τορεχόν. Το τέρμα, ωστόσο μέτρησε στο 24’ μετά από έλεγχο για χέρι τη στιγμή του σκοραρίσματος. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Ατρόμητος ναι μεν κυκλοφορούσε την μπάλα, ωστόσο περιορίστηκε στο να την κρατάει στο δικό του μισό. Το 1-1 θα μπορούσε να είχε έρθει στο 43’, με τον Γιουμπιτάνα να χάνει απίθανο τετ-α-τετ.

Στο δεύτερο μέρος ο Ατρόμητος πήρε από νωρίς αυτό που ήθελε, ισοφαρίζοντας στο 49’ με τον Ρομπάιγ. Ο Γάλλος εξτρέμ κουβάλησε εξαιρετική την μπάλα και με βολίδα την έστειλε στα δίχτυα. Πέρασε ένα διάστημα πίεσης του Ατρόμητου, ο οποίος όμως δεν μπορούσε να απειλήσει. Στο 72’ χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία για το 2-1, με την κεφαλιά του Ρομπάιγ να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

Όμως ο ίδιος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 74’ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μλάντεν, για να σκοράρει με ένα όμορφο σουτ. Όμως η χαρά κράτησε για λίγο, αφού ο Λιάβας πάτησε περιοχή και με ένα ωραίο πλασέ έκανε το 2-2 για τους φιλοξενούμενους. Ο Ατρόμητος τελικά πήρε την επικράτηση με το τέρμα του Βέργου στο 90+2’, με το τέρμα να μετράει μετά από σχεδόν οκτάλεπτη εξέταση μέσω VAR.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ:

Ο Σάσα Ίλιτς αποφάσισε να ρίξει ως αλλαγή τον Βέργο στο παιχνίδι και τελικά δικαιώθηκε. Ο επιθετικός ήταν ο άνθρωπος που εκμεταλλεύτηκε το κενό στην αντίπαλη άμυνα και με αυτόν τον τρόπο ο Ατρόμητος πανηγύρισε την πρώτη του νίκη.

MVP:

Τι να πει κανείς για τον Γκαετάν Ρομπάιγ απόψε. Μαχητικός σε κάθε λεπτό του αγώνα, είχε δοκάρι, είχε δύο γκολ και συνέβαλε τα μέγιστα στο να μπορέσει η ομάδα του να πανηγυρίσει επιτέλους το πρώτο της τρίποντο.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΆΔΕΣ:

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας - Κεσχρίντρα, Ασεβέδο, Ιμερέκοφ, Ντε Μποκ - Έντερ, Κούντε - Γιουμπιτάνα, Καμαρά, Ρομπάιγ - Αντζιέλσκι.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο - Μαλής, Μπ. Ντουάρτε, Μλάντεν - Λιάβας, Πέρες, Χατζηθεοδωρίδης, Χουάνπι, Τορεχόν, Φρ. Ντουάρτε, Πέδρο.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:

Θυμηθείτε το live του αγώνα:

• Τέλος στο ματς
  • 90+11' Κόκκινη κάρτα στον Πέρες!
  • Μετράει το γκολ! 3-2 ο Ατρόμητος με απίθανο φινάλε
  • Έχουν περάσει πέντε λεπτά και εξετάζεται ακόμα η φάση
  • 90+1' Ο Βέργος πέτυχε γκολ όμως ήταν οφσάιντ και το τέρμα δεν μετράει
  • Tέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων
  • 82' ΓΚΟΟΟOΛ για τον Παναιτωλικό! Ο Λιάβας πάτησε περιοχή, βρήκε κενό στην αντίπαλη άμυνα και με σουτ έκανε το 2-2.
  • 74' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Ατρόμητο! Πολύ κακή απομάκρυνση του Μλάντεν, ο Ρομπάιγ βρέθηκε εκεί να το εκμεταλλευτεί και να κάνει το 2-1.
  • 72' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ατρόμητο! Ο Ρομπάιγ νίκησε στον αέρα, όμως η κεφαλιά του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.
  • Χωρίς τελική το ματς εδώ και ώρα
  • 58' Ο Κούντε στην καρδιά της περιοχής έχασε μεγάλη ευκαιρία στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ
  • 49' ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τον Ατρόμητο! Απίθανος Ρομπάιγ κουβάλησε την μπάλα και με εξαιρετικό σουτ έκανε το 1-1
  • Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
  • Τέλος στο πρώτο μέρος
  • Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων
  • 43'Απίθανη χαμένη ευκαιρία του Γιουμπιτάνα ο οποίος ανενόχλητος σε τετ-α-τετ έστειλε την μπάλα άουτ.
  • 32' Η εκτέλεση φάουλ του Έντερ πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Καπίνο
  • 27' Νέο σουτ του Ντουάρτε το οποίο δεν αγχώνει τον Τσιντώντα καθώς καταλήγει άουτ
  • 24' ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΓΚΟΛ ΚΑΙ 0-1 Ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ
  • 21' Γκολ για τον Παναιτωλικό όμως ο Παπαδόπουλος ακυρώνει το τέρμα του Ντουάρτε για χέρι
  • 13' Μπαλιά στον Ντουάρτε ο οποίος δεν ανησύχησε τον Τσιντώτα με το σουτ του
  • 4' Απαντάει για τον Ατρόμητο ο Αγκιμπού, του οποίου το σουτ κατέληξε εκατοστά μακριά από το δοκάρι.
  • 1' Με το «καλημέρα» ο Ντουάρτε απείλησε για τον Παινατωλικό, όμως απομάκρυνε η άμυνα των γηπεδούχων
  • Σέντρα στο ματς
  • Ο Ατρόμητος δίνει το πρώτο του ματς με τον νεοαποκτηθέντα προπονητή της ομάδας, Σάσα Ίλιτς, ελπίζοντας να φτάσει στην πρώτη του νίκη.
  • Αυτή τη στιγμή ο Ατρόμητος βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με τρεις βαθμούς, με τον Παναιτωλικό να καταλαμβάνει την 11η θέση έχοντας έξι
  • Διαιτητής θα είναι ο  Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) με βοηθούς τους Κωνσταντίνο Νικολαΐδη (Μακεδονίας) και Νικόλαο Τοροσιάδη (Μακεδονίας), Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου). Στο VAR διαιτητής θα είναι ο Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων) και AVAR ο Μιχαήλ Παπαδάκης (Ηρακλείου).
  • Αναλυτικά οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ατρόμητος (Ίλιτς): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Ασεβέδο, Ιμερέκοφ, Γκονζάλες, Κουντέ, Καμαρά, Ρομπάιγ, Γιουμπιτάνα, Αντζιέλσκι.
    Παναιτωλικός (Πετράκης): Καπίνο, Μαλής, Ντουάρτε, Μλάντεν, Σίλβα, Λιάβας, Πέρες, Χατζηθεοδωρίδης, Χουάνπι, Πέδρο, Ντουάρτε.