Ο Παναθηναϊκός πήρε δικαιότατα το εισιτήριο για τα ημιτελικά με γκολάρα του Μλαντένοβιτς στο 95’

Μπάμπης Τσιμπίδας 20:58 - 31.01.2024 / Ανανεώθηκε: 21:20 - 31.01.2024

Με γκολ του Πέρεθ κι ένα ακόμα του Μλαντένοβιτς στο 95' ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-0 τον Ατρόμητο και προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου θ' αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Αντέδρασε σαν Παναθηναϊκός και προκρίθηκε! Με νίκη 2-0 και ανατροπή στο 2-1 του πρώτου προημιτελικού του «Απόστολος Νικολαΐδης», απέκλεισε τον Ατρόμητο και θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Μία πρόκριση απόλυτα δίκαιη, αφού συνολικά στους δύο αγώνες του ζευγαριού, ήταν καλύτερος, είχε πολλές και καθαρές ευκαιρίες και ο Παναθηναϊκός παραλίγο να πληρώσει την αστοχία του.

Παρά τις δύο συνεχόμενες ήττες και τον κίνδυνο του αποκλεισμού, το Τριφύλλι κυριάρχησε πλήρως στο τερέν του Δημοτικού Σταδίου Περιστερίου. Οι «πράσινοι» του Τερίμ έδειξαν εγωισμό, κέρδισαν τις μονομαχίες και κυριάρχησαν σε κάθε μέτρο. Αυτή τη φορά ήταν πιο συγκεντρωμένοι και προσεκτικοί στην άμυνα και δεν επέτρεψαν τις αντεπιθέσεις. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ντραγκόβσκι δεν χρειάστηκε να επέμβει καθόλου καθ’ όλη τη διάρκεια.

Ο Ατρόμητος έμοιαζε να έχει μόνο αμυντικό σχέδιο και το οποίο επιθετικό πλάνο, δεν βρήκε τον τρόπο να το εφαρμόσει. Ο Σάσα Ίλιτς δεν είχε απαντήσεις στην τακτική του Φατίχ Τερίμ και η ομάδα του Περιστερίου αποκλείστηκε δίκαια. Έμοιαζε απλώς να περιμένει να περάσει ο χρόνος για να φτάσει στα πέναλτι, όμως τιμωρήθηκε σε μία από τις ευκαιρίες του Παναθηναϊκού.

Το πρώτο ημίχρονο είχε παρόμοια εξέλιξη με τον προηγούμενο αγώνα. Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο και ο Ατρόμητος αμυνόταν μαζικά. Οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν εύκολα να πατήσουν στην περιοχή του Τσιντώντα και χρειάστηκαν στατική φάση για να προηγηθούν στο 35’. Σκόρερ ήταν ο Ρούμπεν Πέρεθ με ευθύβολο συρτό σουτ, μετά από κεφαλιά-πάσα του Ακαϊντίν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «πράσινοι» έχασαν κλασικές ευκαιρίες με τους Μπακασέτα, Παλάσιος και Γερεμέγεφ, είδαν τον ένα γκολ του Σουηδού να μην μετράει ορθώς για οφσάιντ και ένα πέναλτι σε ανατροπή του Παλάσιος από τον Τσιντώντα, να μην υποδεικνύεται για τον ίδιο λόγο. Εκεί όλα έδειχναν παράταση, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπερνάρ με μία «κρεμαστή» σέντρα βρήκε τον Μλαντένοβιτς και αυτός με «κρεμαστή» κεφαλιά, σκόραρε ένα εντυπωσιακό γκολ και έδωσε την πρόκριση στο Τριφύλλι!

Ο MVP

Ο Σαμέτ Ακαϊντίν. «Στρώνει» τη μπάλα με κεφαλιά-πάσα στο Ρούμπεν για το 1-0, όμως ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στον αέρα σε άμυνα και επίθεση. Κέρδισε τις κεφαλιές, εξουδετέρωσε τον Αντζιέλσκι και έκοψε κάθε μπαλιά προς το μέρος του. Ανέβαινε συνέχεια και με τη μπάλα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Στο γκολ του Μλαντένοβιτς. Ουσιαστικά, ο Σέρβος σκόραρε το 0-2 σε «νεκρό» χρόνο και δεν άφησε περιθώριο στον Ατρόμητο να αντιδράσει. Επιπλέον, έκανε μία εκτέλεση που παραπέμπει σε σπουδαίο επιθετικό.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Σάσα Ίλιτς όποιο σχέδιο είχε για αντεπιθέσεις, δεν το είδε να εφαρμόζεται. Δεν βρήκε τους χώρους της Λεωφόρου και μοιραία ο Ατρόμητος περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Ο Φατίχ Τερίμ είχε μία τακτική που έδωσε την κυριαρχία στον Παναθηναϊκό, ήρθαν τα γκολ στα κατάλληλα σημεία και δεν άλλαξε καθόλου τον σχεδιασμό του.

Sportal Euroleague Show με Παναθηναϊκός - Αρμάνι και όλη τη δράση της Τετάρτης

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώντας, Κιβρακίδης (87’ Πομώνης), Ασεβέδο, Τσακμάκης, Αθανασίου, Έντερ (87’ Έρλινγκμαρκ), Βρακάς (68’ Ρομπάιγ), Κούντε (90’ λ.τ. Φριτζόνσον), Βαλένσια, Ντε Μποκ, Αντζιέλσκι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόβσκι, Κώτσιρας, Ακαϊντίν, Ούγκο, Μλαντένοβιτς, Ρούμπεν, Τσέριν, Μπακασέτας (97’ Βιλένα), Παλάσιος (96’ Γεντβάι), Μπερνάρ, Γερεμέγεφ (90’ Τζούρισιτς).

• ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Μεγάλη, καρυδάτη πρόκριση! Ο Παναθηναϊκός έβγαλε χαρακτήρα, έδειξε προσωπικότητα και κόντραρε και την αστοχία του και πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη!

• ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ. Ατρόμητος - Παναθηναϊκός 0-2. Τα γκολ σημείωσαν ο Πέρεθ στο 35' και ο Μλαντένοβιτς στο 95'. Οι πράσινοι στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ
  • 98' Βιλένα και Γεντβάι μέσα. Μπακασέτας και Παλάσιος εκτός
  • Μπαλιά του Μπερνάρ, κεφαλιά στην κίνηση του Μλαντένοβιτς, κρέμασε τον Τσιντώτα και ο Παναθηναϊκός έχει σκορ πρόκρισης!
  • 95' ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ Ο ΠΑΟ!
  • Το ακυρωθέν γκολ του Γερεμέγεφ
  • «Η διαιτησία του αποψινού αγώνα μας κόντρα στον Ατρόμητο είναι προκλητική και ακόμα πιο προκλητικό είναι το VAR». Αυτό αναφέρεται σε ανακοίνωση που εξέδωσε ο Παναθηναϊκός. Οι παίκτες διαμαρτυρήθηκαν για δύο μαρκαρίσματα στην περιοχή σε Πέρεθ (53') και Γερεμέγεφ (80')
  • 90' Ο Φριντζόνσον στη θέση του Κούντε
  • 90' Ο Τζούριτσιτς στη θέση του Γερεμέγεφ
  • 86' Ο Έρλινγκμαρκ στη θέση του Έντερ Γκονζάλες και ο Πομόνης αντί του Κιβρακίδη

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Ο Ασεβέδο βγάζει εκτός πορείας τον Γερεμέγεφ στην προηγούμενη εκτέλεση κόρνερ του Μπερνάρ. Ο Ευαγγέλου είδε τη φάση μπροστά, με καθαρό πεδίο και το VAR έλεγξε τη φάση χωρίς να υποδείξει το παραμικρό.

• 84' Ο Πέρεθ έκοψε προ του Αθανασίου
  • Δείτε τη μεγάλη ευκαιρία του Τσέριν
  • 80' Φώναξε για πέναλτι ο Γερεμέγεφ. Φάνηκε να υπάρχει τράβηγμα, αλλά ο Ευαγγέλου δεν κλήθηκε στο VAR
  • 76' Πάσα του Μπερνάρ στο φάουλ, αριστερό σουτ του Μπακασέτα έφυγε άουτ
  • 73' Σουτ του Γερεμέγεφ, απέκρουσε ο Τσιντώτας και στη συνέχεια υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Παλάσιος
  • 69' Στο έδαφος ο Μπακασέτας, δείχνει να πονάει αρκετά ο διεθνής μεσοεπιθετικός
  • 69' Ο Τσιντώτας έκανε πέναλτι στον Παλάσιος, αλλά ήταν οφσάιντ ο Αργεντινός
  • 67' Ο Ρομπάιγ στη θέση του Βρακά
  • 66' Ο Μλαντένοβιτς, απομάκρυνε προ του Ντε Μποκ. Στην εξέλιξη σουτ του Κούντε έφυγε αρκετά άουτ

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Μπορεί το γκολ να μην μετράει, όμως η εκτέλεση του Γερεμέγεφ είναι υποδειγματική. Αυτό χρειάζεται ο Σουηδός, να πάρει τη μπάλα μπροστά και να εκτελέσει.

• Οφσάιντ τελικά. Δεν μετράει το γκολ. Ήταν ένα μέτρο πίσω από την άμυνα
  • Πάσα του Πέρεθ, νέα κάθετη του Μπερνάρ, ο Γερεμέγεφ, πλάσαρε εντυπωσιακά στο αριστερό παραθυράκι για το 2-0. Αλλά φαίνεται εκτεθειμένος ο Σουηδός φορ
  • 62' ΓΚΟΟΟΛΛΛΛΛΛ Ο ΠΑΟ!

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Ο διαιτητής Ευαγγέλου σφυρίζει πολύ εύκολα φάουλ υπέρ των παικτών του Ατρομήτου. Οι οποίοι πέφτουν στο έδαφος με την παραμικρή επαφή και ο Ευαγγέλου τους δικαιώνει.

• 60' Μεγάλη ευκαιρία ο ΠΑΟ. Τακουνάκι του Γερεμέγεφ, ο Τσέριν σε τετ α τετ σημάδεψε με το αριστερό τον Τσιντώτα!
  • Η περιγραφή του Παναθηναϊκού για την ευκαιρία του Μπακασέτα
  • 57' Σουτ του Μπακασέτα από το ύψος του πέναλτι η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: O Παναθηναϊκός πρέπει να πάρει περισσότερα από τους Μπερνάρ, Παλάσιος και Μπακασέτα. Έχει πάρει ελάχιστα από τους τρεις μεσοεπιθετικούς και ο Γερεμέγεφ δεν έχει ούτε υποστήριξη, ούτε πάσες.

• 53' Ελέγχθηκε ένα μαρκάρισμα του Τσακμάκη στον Πέρεθ, να συνεχιστεί το ματς αποφάσισαν VAR κι Ευαγγέλου.
  • Σέντρα στο δεύτερο ημιχρονο
  • Δείτε την ευκαιρία του Μπακασέτα
  • Δείτε το γκολ του Πέρεθ

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Ο Παναθηναϊκός πρέπει να διατηρήσει την ίδια ψυχραιμία στο δεύτερο ημίχρονο. Και να μην χαλαρώσει στην άμυνα, ούτε να εκβιάσει το δεύτερο γκολ. Όλα θα έρθουν, εφόσον έχει προσοχή και συνεχίζει να ελέγχει τον ρυθμό.

• ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Ατρόμητος - Παναθηναϊκός 0-1 με το γκολ του Πέρεθ από το 35'.
  • 45'+1' Μεγάλη ευκαιρία ο ΠΑΟ. Κόρνερ του Μπακασέτα, κεφαλιά του Ακαϊντίν λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Η αλήθεια είναι πως ο Παναθηναϊκός είχε την υπεροχή, αλλά χωρίς ουσία. Με μία στατική φάση, ήταν ο μόνος τρόπος να έρθει το γκολ. Ο Ρούμπεν σκοράρει το 0-1 και τώρα όλα είναι στα ίσα. Η ομάδα του Τερίμ πρέπει να ψάξει δεύτερο γκολ, με μεγαλύτερη προσοχή πλέον.

• 39' Ευκαιρία ο ΠΑΟ. Γύρισμα του Μλαντένοβιτς, με το δεξί η προβολή του Μπακασέτα στο ύψος της μικρής περιοχής έφυγε άουτ
  • Από τις 12/7/20 και το ματς Λεγκανιές - Βαλένθια 1-0 είχε να σκοράρει ο Ρούμπεν Πέρεθ!
  • Από την εκτέλεση κόρνερ του Παναθηναϊκού, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την άμυνα, ο Ακαϊντίν με το κεφάλι έστρωσε στον Πέρεθ κι αυτός με δεξί σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία για το 1-0.
  • 35' ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ Ο ΠΑΟ
  • Εικόνες από την αναμέτρηση
  • 34' Κόρνερ του Μπερνάρ, κεφαλιά του Κώτσιρα, δεν έφτασε η μπάλα στην εστία και στη συνέχεια έκανε επιθετικό φάουλ ο μπακ του Παναθηναϊκού
  • 32' Κεφαλιά του Μπακασέτα έφυγε άουτ
  • 28' Μεγάλη ευκαιρία ο Ατρόμητος. Ο Αντζιέλσκι στο ύψος του πέναλτι σούταρε και η μπάλα σταμάτησε στον συμπαίκτη του Βρακά, ο οποίος ήταν σε θέση οφσάιντ!
  • Η ευκαιρία του ΠΑΟ με τον Πέρεθ

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Δεν είναι μόνο οι μεσοεπιθετικοί. Κώτσιρας και Μλαντένοβιτς ανεβαίνουν, φτάνουν έξω από την περιοχή, έχουν την άνεση να σεντράρουν καλά και οι σέντρες τους είναι πολύ άσχημες. Δεν φτάνουν ούτε στο πέναλτι, όχι να βρουν συμπαίκτη.

• 20' Σουτ του Μπακασέτα 2-3 μέτρα εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε απελπιστικά άουτ
  • Η χειραψία Ίλιτς-Τερίμ
  • 16' Μακρινό σουτ του Κιβρακίδη έφυγε ψηλά άουτ

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Για άλλο ένα παιχνίδι, τα κοντρόλ των παικτών του Παναθηναϊκού κοντά στην περιοχή του Τσιντώντα, είναι απογοητευτικά. Άσχημες επαφές, κακές πάσες και καμία σωστή ενέργεια.

• Φάουλ ο Μπακασέτας, κεφαλιά του Πέρεθ έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι!
  • 1' Ο Αντζέλσκι έπεσε στο έδαφος και φώναξε για πέναλτι, αλλά αυτός βρήκε στο πόδι του Παλάσιος
  • Σέντρα στο ματς
  • Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου. Βοηθοί οι Κωσταράς και Δημητριάδης. Τέταρτος ο Τσαγκαράκης. Στο VAR οι Ζαμπαλάς και Κωνσταντίνου.

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Οι Αράο και Μαντσίνι έχουν καταπονηθεί πάρα πολύ και αντιμετώπιζαν τον κίνδυνο μυϊκού τραυματισμού, οπότε ο Τερίμ τους απέκλεισε από την 20άδα. Για αγωνιστικούς λόγους έμεινε εκτός πλάνων ο Αϊτόρ, ο οποίος είχε αρνητική απόδοση στην Τούμπα εναντίον του ΠΑΟΚ.

• Στον πάγκο του Παναθηναϊκού είναι οι Λοντίγκιν, Σένκεφελντ, Ζέκα, Λημνιός, Γετνβάι, Φικάι, Τζούριτσιτς, Βιλένα, Κυριόπουλος.
  • Στον πάγκο του Ατρόμητου Δήμος, Πομόνης, Καραμάνης, Φριντζόνσον, Έρλινγκμαρκ, Ντίρκς, Βέργος, Ρομπάιγ, Τριμμάτης.

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Καλησπέρα. Ο Φατίχ Τερίμ επιμένει στον Ντραγκόβσκι στην εστία και στον Βίτορ Ούγκο στο κέντρο της άμυνας. Ρίσκο από τον Τούρκο προπονητή, ειδικά με τον Βραζιλιάνο στόπερ ο οποίος είναι εμφανώς ανέτοιμος.

• Οι δηλώσεις του Τερίμ και του Λημνιού για τον αγώνα
  • Στον πρώτο αγώνα ο Ατρόμητος νίκησε 2-1 στη Λεωφόρο. Η ομάδα που θα περάσει θ' αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.
  • Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουήσουμε τη ρεβάνς του Ατρόμητου με τον Παναθηναϊκού για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.