Νίκη παραμονής στο 82' η Θέλτα με πρωταγωνιστή τον Δουβίκα

Δημήτρης Χούπης 19:49 - 05.05.2024 / Ανανεώθηκε: 22:31 - 18.05.2024

Η Θέλτα χάρη στο γκολ του Τάσου Δουβίκα στο 82ο λεπτό έδωσε τη νίκη με 3-2 στη Βιγιαρεάλ και εξασφάλισε έτσι σε μεγάλο βαθμό την παραμονή της στη La Liga.

Η Θέλτα πήρε μια σημαντική νίκη με 3-2 επί της Βιγιαρεάλ για την παραμονή της. Η ομάδα από το Βίγκο έμεινε πίσω στο σκορ στο 12ο λεπτό με τον Άλεξ Μορένο να κάνει το 1-0, αλλά πέντε λεπτά μετά τα «κίτρινα υποβρύχια» έμειναν με δέκα.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και πριν το ημίχρονο ανέτρεψαν το σκορ. Ο Ιάγκο Άσπας αρχικά ισοφάρισε με πέναλτι στο 22' και ο Λάρσεν στο 39ο λεπτό έκανε το 2-1. Στο 65' όμως ο Γκέδες έκανε το 2-2 για τη Βιγιαρεάλ.

Στο 80ο ο τεχνικός της Θέλτα αποφάσισε να βάλει στο παιχνίδι τον Τάσο Δουβίκα, ο οποίος δύο λεπτά μετά έκανε με κεφαλιά το 3-2 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα από το Βίγκο.

Αυτό ήταν το 6ο γκολ του Έλληνα επιθετικού στο πρωτάθλημα, ενώ έχει βρει άλλες έξι φορές δίχτυα στο Κύπελλο Ισπανίας.