Η Γεωργία έριξε τεσσάρα στην Κύπρο κι ελπίζει σε ισοπαλία στο Όσλο

© Photo by Levan Verdzeuli/Getty Images

Sportal newsroom 18:00 - 15.10.2023 / Ανανεώθηκε: 19:25 - 15.10.2023

Περίπατο έκανε η Γεωργία κόντρα στην Κύπρο, την οποία και νίκησε με 4-0 και έμεινε... ζωντανή για την πρόκριση.

Η Γεωργία έκανε το καθήκον της στην Τιφλίδα απέναντι στην Κύπρο, νίκησε άνετα με 4-0 στο πρώτο χρονικά ματς της 8ης αγωνιστικής των προκριματικών του Euro κι έμεινε «ζωντανή» για το θαύμα της πρόκρισης στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Για να συνεχίσει να ελπίζει, βέβαια, στις δύο εναπομείνασες αγωνιστικές, θα πρέπει στο άλλο παιχνίδι του 1ου ομίλου που ακολουθεί στο «Ούλεβαλ» του Όσλο (21:45), ανάμεσα στη Νορβηγία και στην Ισπανία, να μην υπάρξει νικητής.

Η 7η ήττα της Κύπρου σε ισάριθμα παιχνίδια του γκρουπ ήρθε στο δεύτερο μέρος από τα γκολ των Κιτεϊσβίλι στο 46΄, Χβαρατσχέλια λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, Σενγκέλια στο 82΄ από ασίστ του σκόρερ του δεύτερου τέρματος των Γεωργιανών και Μικαουτάτζε με πέναλτι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.