Έκανε το 2/2 στα φιλικά η Γερμανία κόντρα στην Ολλανδία - Ισοπαλία ανάμεσα σε Αγγλία και Βέλγιο

Δημήτρης Χούπης 00:25 - 27.03.2024

Η Γερμανία πήρε νέα νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στην Ολλανδία επικρατώντας με 2-1, την ίδια ώρα που η Αγγλία ήρθε ισόπαλη 2-2 με το Βέλγιο.

Η Γερμανία έκανε το 2/2 στα φιλικά παιχνίδι του Μαρτίου, επικρατώντας της Ολλανδίας με 2-1.

Οι Ολλανδοί μπήκαν μπροστά στο σκορ, σκοράροντας με τον Βίρμαν στο 4ο μόλις λεπτό μετά από ασίστ του Ντεπάι. Ωστόσο οι Γερμανοί εφτά λεπτά μετά ισοφάρισαν με την Μίτελαντ.

Στο δεύτερο η ομάδα του Νάγκελσμαν πίεσε και σκόραρε με τον Φίλγκρουγκ, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-1.

Αγγλία - Βέλγιο

Ισόπαλο 2-2 έληξε το παιχνίδι στο Wembley μεταξύ της Αγγλίας με το Βέλγιο. Ο Τίλεμανς μετά από τρομερό λάθος του Πίκφορντ έκανε το 1-0 για τους «κόκκινους διαβόλους» στο 11', αλλά ο Τόνεϊ από τα έντεκα βήματα ισοφάρισε για την Αγγλία στο 17ο λεπτό.

Ο μέσος της Άστον Βίλα έκανε και το 2-1 στο 36' αλλά στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπέλιγχαμ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η Ουκρανία έκανε την ανατροπή κόντρα στην Ισλανδία και προκρίθηκε στο Euro 2024 - Η Πολωνία πήρε το εισιτήριο για την Γερμανία από την άσπρη βούλα
EURO

00:29 - 27.03.2024

Η Ισλανδία προηγήθηκε με τον Άλμπερτ Γκούντμουντσον στο 30', αλλά η Ουκρανία έκανε την ανατροπή με τα τέρματα των Βίκτορ Τσιγκάνκοφ (54') και Μιχαΐλο Μούντρικ (84') και προκρίθηκε στο Euro 2024. Η Πολωνία πήρε το εισιτήριο για την τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος χάρη σε μια επέμβαση του Βόιτσιεχ Σέζνι στη διαδικασία των πέναλτι κόντρα στην Ουαλία.

Σλοβενία - Πορτογαλία

Σπουδαία νίκη κόντρα στην Πορτογαλία με 2-0 πήρε η Σλοβενία. Ο Τσέριν άνοιξε το σκορ για τους Σλοβένου στο 72' και το τελικό 2-0 το διαμόρφωσε ο Έλσνικ στο 80ο λεπτό. Βασικός ξεκίνησε ο Σπόραρ, που αντικαταστάθηκε στο 67', ενώ ο Βέρμπιτς μπήκε αλλαγή στο ίδιο λεπτό.