Τρένο χωρίς φρένα μακριά από τη Λεωφόρο - Ο Παναθηναϊκός υπέταξε με Μαντσίνι και την Κηφισιά κι έκανε το 6 στα 6 εκτός έδρας

Μπάμπης Τσιμπίδας 23:27 - 12.11.2023 / Ανανεώθηκε: 23:44 - 12.11.2023

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 και την Κηφισιά εκτός έδρας με γκολ του Μαντσίνι κι έμεινε στο +4 στην κορυφή. Οι «πράσινοι» για τρίτη φορά στην ιστορία τους έχουν το απόλυτο στα πρώτα έξι ματς μακριά από το σπίτι τους.

Πρωτοπόρος θα ήταν σίγουρα στη διακοπή, ήθελε να διατηρήσει το +4 από τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ. Ο Παναθηναϊκός νίκησε δύσκολα με 1-0 την Κηφισιά στο «Μιχάλης Κρητικόπουλος» της Καισιαριανής χάρη σε ένα γκολ του Μαντσίνι και πέτυχε τον αντικειμενικό σκοπό του.

Η απόδοση του Τριφυλλιού δεν έθελξε, δεν είχε την ένταση και τον ρυθμό των προηγούμενων αγώνων, αλλά είχε την ουσία. Αυτό που μετράει σε άλλο ένα εκτός έδρας παιχνίδι και οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ξεπέρασαν τα αρνητικά συναισθήματα μετά την ήττα από τη Ρεν.

Η Κηφισιά έπαιξε συντηρητικά και προσεκτικά στο παιχνίδι, ήθελε μία στιγμή για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, αλλά αυτή τη φορά δεν σκόραρε. Η άμυνα της προδόθηκε από ένα ατομικό λάθος και με ελάχιστες εξαιρέσεις, λειτούργησε αποτελεσματικά. Ίσως ο Αναστασίου να έπρεπε να ψάξει κάτι πιο νωρίς στην επίθεση, αλλά δεν το δοκίμασε.

Ο Παναθηναϊκός πηγαίνει στη διακοπή με αγωνία για την κατάσταση του Τιν Γεντβάι, ο οποίος αποχώρησε τραυματίες. Τουλάχιστον, εξέτισε την ποινή του ο Αράο και θα είναι διαθέσιμος για το παιχνίδι με τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Η εξέλιξη του ματς

Στο 11’ ο Παναθηναϊκός βρήκε γκολ αλλά δεν μέτρησε. Ο Ρούμπεν πάσαρε στον Μαντσίνι στην πλάτη των αμυντικών, ο Αργεντινός γύρισε στον επερχόμενο Αϊτόρ και ο Καταλανός σκόραρε με πλασέ. Ωστόσο, το VAR υπέδειξε οφσάιντ τον Μαντσίνι, στην κυριολεξία οριακά.

Η Κηφισιά παραλίγο να σκοράρει στο 36’. Ο Τετέι έκανε κούρσα απο δεξιά, γύρισε στο πέναλτι, ο Πρίτσας εκτέλεσε και ο Λοντίγκιν απέκρουσε εκπληκτικά στην αριστερή γωνία. Στη συνέχεια ο Μασούρας επιχείρησε να σκοράρει η μπάλα βρήκε και στο αριστερό δοκάρι.

Ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν, όμως πήρε το προβάδισμα στο 58’ με τη βοήθεια του Αντερέγκεν. Ο Αϊτόρ σέντραρε από αριστερά, ο αμυντικός των γηπεδούχων έχασε το κοντρόλ και ο Μαντσίνι σκόραρε με μονοκόμματο σουτ… Ένα γκολ που ήταν αρκετό, αφού με εξαίρεση λίγες φάσεις των «πράσινων», η Κηφισιά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει με πραγματικές πιθανότητες της ισοφάριση.

O MVP:

Ο Άνταμ Τσέριν. Ο Σλοβένος ήταν παντού στην κυριολεξία. Σκόραρε, δημιούργησε, κράτησε μπάλα, κέρδισε φάουλ και χρόνο, αμύνθηκε. Ένα «οχτάρι» που τα κάνει όλα και ανεβάζει το επίπεδο του.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ:

Στο λάθος του Αντερέγκεν. Επέτρεψε στον Μαντσίνι να βρει μία στιγμή και ο Αργεντινός την εκμεταλλεύτηκε και σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ:

Ο Γιάννης Αναστασίου με τρεις στόπερ και με μία ενδεκάδα σε χαμηλά μέτρα, αναχαίτισε την επιθετική λειτουργία του Παναθηναϊκού. Η τακτική του δεν απέδωσε εξίσου στην επίθεση. Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε ροτέισον και δεν κατάφερε να δώσει επιθετικότητα, κίνηση και δημιουργία στην ομάδα του. Στάθηκε άτυχος με τον τραυματισμό του Γεντβάι.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:

Ο Σπυρίδων Ζαμπάλας δεν διαχειρίστηκε δύσκολες φάσεις και βοηθήθηκε να περάσει απαρατήρητος. Σφυρίζει πολύ, όπως η πλειονότητα των Ελλήνων διαιτητών, αλλά δεν έκοβε συχνά τον ρυθμό. Καλός σε γενικές γραμμές.

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Γκόμπελιτς, Λαντρ, Βαφέας (80’ Οζέγκοβιτς), Σνάιντερλαν (13’ λ.τρ. Μποτία), Ιπαλίμπο, Πρίτσας (69’ Μπαρμπόσα), Αντερέγκεν (69’ Μπιφουμά), Παρράς, Τετέι (80’ Νίνης).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Μλαντένοβιτς, Σένκεφελντ, Γεντβάι (63’ λ.τρ. Ζέκα), Πέρεθ, Τσέριν, Αϊτόρ (69’ Παλάσιος), Μαντσίνι (79’ Βέρμπιτς), Τζούριτσιτς (69’ Μπερνάρ), Σπόραρ (79’ Ιωαννίδης).

TO LIVE

• ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ. Κηφισιά-Παναθηναϊκός 0-1
  • 93' Ωραία ενέργεια του Ιωαννίδη και σουτ, αλλά απέκρουσε σε κόρνερ ο Αναγνωστόπουλος
  • 92' Ακόμα δύο λεπτά
  • 87' Καλή αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, αλλά το σουτ εκτός περιοχής του Πέρεθ έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Το κέντρο της άμυνας του Παναθηναϊκού βιώνει… κατάρα. Τραυματίες οι Μάγκουσον και Πάλμερ-Μπράουν, τιμωρημένος ο Αράο, τραυματίστηκε σήμερα και ο Γεντβάι. Κάπως έτσι παίζει στόπερ ο Ζέκα, που τον είχε δοκιμάσει εκεί ο Γιοβάνοβιτς στο παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό.

• Δείτε μία εκπληκτική ντρίμπλα του Τζούριτσιτς
  • 80' Μέσα Οζέγκοβιτς και Νίνης, εκτός Βαφέας και Τετέι
  • 79' Μέσα Ιωαννίδης, Βέρμπιτς, εκτός Σπόραρ και Μαντσίνι
  • Δείτε το γκολ του Παναθηναϊκού
  • 72' Ο Μπερνάρ έστρωσε στον Σένκεφελντ κι αυτός από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής σούταρε άουτ
  • 70' Ο Μπερνάρ στη θέση του Τζούριτσιτς και ο Παλάσιος αντί του Αϊτόρ
  • 69' Ο Μπιφουμά και ο Μπαρμπόσα στο ματς, εκτός Αντερέγκεν και Πρίτσας
  • 63' Ο Ζέκα στη θέση του Γεντβάι. παίζει στόπερ ο Πορτογάλος!

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τη βοήθεια και της τύχης, αφού η απομάκρυνση του Αντερέγκεν μετατράπηκε σε τσαφ. Ο Μαντσίνι δεν έχασε την ευκαιρία και με ωραίο μονοκόμματο σουτ, σκόραρε. Τώρα ο Παναθηναϊκός πρέπει να διαχειριστεί αυτό το γκολ, γιατί η Κηφισιά είναι επικίνδυνη.

• 62' Έχει πρόβλημα ο Γεντβάι. Δεν υπάρχει Πάλμερ-Μπράουν, ο Μάγκνουσον είναι εκτός και τιμωρημένος θυμίζουμε είναι και ο Αράο
  • 60' Σουτ του Τζούριτσιτς μπλόκαρε ο Αναγνωστόπουλος
  • Σέντρα του Τζούριτσιτς, ο Αντερέγκεν δεν απομάκρυνε και η μπάλα στρώθηκε στον Μαντσίνι, ο οποίος με αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι και στα δίχτυα
  • 58' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ Ο ΠΑΟ!
  • Η εντυπωσιακή απόκρουση του Αναγνωστόπουλου στο πλασέ του Τσέριν
  • 54' Φάουλ του Τσέριν πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
  • 52' Κίτρινη στον Μποτία και φάουλ στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής για τον Παναθηναϊκό
  • 50' Ο Παναθηναϊκός έχει και πάλι την κατοχή, αλλά έως τώρα δεν έχει βγάλει φάση
  • Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
  • Τελικό. Αστέρας Τρίπολης - Ολυμπιακός 0-2 με το δεύτερο γκολ του Φορτούνη στο 96'.
  • Δείτε την απόκρουση του Λοντίγκιν
  • ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Κηφισιά-Παναθηναϊκός 0-0
  • 45' 4 Λεπτά οι καθυστερήσεις
  • 42' Μεγάλη ευκαιρία ο Παναθηναϊκός. Σέντρα του Κώτσιρα από δεξιά, πλασέ του Τσέριν στην κίνηση από το όριο της μεγάλης περιοχής απέκρουσε εντυπωσιακά στην αριστερή γωνία ο Αναγνωστόπουλος

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Τρεις παίκτες τράβαγαν τον Τετέι και δεν μπορούσαν να τον ρίξουν κάτω. Με τον επιθετικό της Κηφισιάς να μοιάζει τον… Λουκάκου στη συγκεκριμένη φάση. Είναι και αυτή μία εξήγηση για τις δυσλειτουργίες του Τριφυλλιού στο τρανζίσιον.

• 39' Μακρινό σουτ του Κώτσιρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
  • Δείτε το γκολ του Αϊτόρ που δεν μέτρησε.
  • Ο Τετέι έκανε κούρσα απο δεξιά, γύρισε στο πέναλτι, ο Πρίτσας εκτέλεσε και ο Λοντίγκιν απέκρουσε εκπληκτικά στην αριστερή γωνία. Στη συνέχεια ο Μασούρας επιχείρησε να σκοράρει η μπάλα βρήκε και στο αριστερό δοκάρι
  • 36' Τεράστια ευκαιρία για την Κηφισιά και απίθανος Λοντίγκιν

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Έχει βελτιωθεί επιθετικά ο Παναθηναϊκός, εξακολουθεί να μην έχει την απαιτούμενη ταχύτητα. Μαντσίνι, Τζούρισιτς και Αϊτόρ πρέπει να γίνουν επιδραστικοί, για να υποστηρίξουν τον Σπόραρ. Η Κηφισιά παίζει με τρεις στόπερ, σε χαμηλά μέτρα και για την ώρα αμύνεται εύκολα.

• Στο ματς που είναι σ' εξέλιη Αστέρας - Ολυμπιακός 0-1 με το γκολ του Φορτούνη στο 69'
  • 30' Ο Σπόραρ αστόχησε από κοντά, αλλά δόθηκε επιθετικό φάουλ στον Αναγνωστόπουλο
  • 25' Σέντρα του Αϊτόρ δεν πρόλαβε ο Μαντσίνι

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Αρρυθμίες παρουσιάζει επιθετικά ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Αϊτόρ ψάχνεται, ο Μαντσίνι έχει ένταση αλλά χωρίς ουσία στις ενέργειες του, ο Τζούρισιτς δεν έχει πάρει πρωτοβουλίες και ο Σπόραρ είναι απομονωμένος στα πρώτα λεπτά.

• 23' Κίτρινη στον Τζούριτσιτς
  • 0-6 τα κόρνερ για τον ΠΑΟ
  • 21' Σουτ του Τσέριν εκτός περιοχής, ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ
  • 13' Αναγκαστική αλλαγή για την Κηφισιά. Ο Μποτία στη θέση του Σνάιντερλαν.
  • Δεν μετράει το γκολ
  • Ο Μαντσίνι από δεξιά γύρισε στον Αϊτόρ κι αυτός εκτέλεσε από κοντά. Είναι οριακή η φάση.
  • 10' Σκόραρε ο Αϊτόρ, αλλά ακυρώθηκε το γκολ για οφσάιντ. Θα ελεγχθεί φυσικά η φάση
  • 6' Τρία κόρνερ ήδη έχει ο Παναθηναϊκός
  • 5' Ο Παναθηναϊκός έχει τον πλήρη έλεγχο από το ξεκίνημα. Πήρε ήδη δύο κόρνερ, αλλά πέρασαν ανεκμετάλλευτα
  • Στο άλλο ματς που άρχισε στις 20.30, στο ημίχρονο Αστέρας Τρίπολης - Ολυμπιακός 0-0
  • Σέντρα στο ματς
  • Ο Αϊτόρ ξεκινάει σε επίσημο ματς του Παναθηναϊκού για πρώτη φορά από τις 16/10/22 και τον εκτός έδρας αγώνα με τη Λαμία. Πέρασαν σχεδόν 13 μήνες.