Κυνηγάει ιστορικό ρεκόρ 25 ετών εκτός έδρας ο Παναθηναϊκός, αλλά τώρα θέλει να μιλήσει η Λεωφόρος!

Τις 12 νίκες εκτός έφτασε ο ΠΑΟ και ισοφάρισε επίδοση 23 ετών.

©intime

Γιώργος Σακελλαρίου 09:41 - 28.04.2023 / Ανανεώθηκε: 09:42 - 28.04.2023

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στον Βόλο τις 12 νίκες εκτός έδρας, ρεκόρ του αιώνα που διανύουμε. Τόσες είχε τη σεζόν του αείμνηστου Γιάννη Κυράστα και θέλει να ισοφαρίσει την επίδοση του Βασίλη Δανιήλ την περίοδο 1997-98. Αλλά τώρα προέχει η Λεωφόρος και το ντέρμπι τίτλου με την ΑΕΚ.

Ο Παναθηναϊκός με την φετινή του πορεία θυμίζει παλιές καλές εποχές. Πολύ παλιές. Γενιές Παναθηναϊκών δεν έζησαν τη δεκαετία του ‘90 που το «τριφύλλι» πάλευε κάθε χρόνο για τον τίτλο και μεγαλουργούσε κι εκτός συνόρων.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήρθε το καλοκαίρι του 2021 για να κουμαντάρει το πράσινο υπερωκεάνειο και μέχρι στιγμής η αλήθεια είναι ότι το κάνει εξαιρετικά. Την πρώτη σεζόν πήρε το Κύπελλο, τώρα κυνηγάει το πρωτάθλημα. Για να πάρει μία ομάδα τον τίτλο, όμως, πρέπει να έχει συνέπεια εντός κι εκτός έδρας και ο Παναθηναϊκός του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έχει καταγράψει ρεκόρ νικών μακριά από το σπίτι του, ενώ κι εντός έχει ισορροπία. Το 0-2 στο Πανθεσσαλικό, το οποίο βέβαια, ήταν σαν να παίζει εντός έδρας, όπως και στην κανονική διάρκεια, σήμανε τη 12η νίκη μακριά από τη Λεωφόρο για το «τριφύλλι». Έχει επίσης 3 ισοπαλίες και 2 ήττες. Εντός έδρας ο Παναθηναϊκός έχει 11 νίκες, 3 ισοπαλίες και 1 ήττα. Εκτός έχασε από ΑΕΚ, Τρίπολη, εντός από ΠΑΟΚ. Μακριά από το γήπεδό του δεν μπόρεσε να λυγίσει επίσης μία φορά την ΑΕΚ (0-0 playoffs), μία τον Ολυμπιακό (0-0), Ιωνικό (1-1).

Το πόσο σημαντικό είναι το γεγονός ν’ αναφέρουμε ότι την περασμένη σεζόν ο Παναθηναϊκός είχε 5 νίκες εκτός, 4 ισοπαλίες και 9 ήττες! Την περίοδο 2020-21 είχε 6 νίκες κι άλλες τόσες ισοπαλίες και ήττες σε 18 ματς εκτός. Την περίοδο 2019-20, όταν και ξεκίνησαν τα playoffs με τη συμμετοχή και του πρώτου, ο Παναθηναϊκός εκτός έδρας είχε 5 νίκες, 9 ισοπαλίες και 4 ήττες! Την περίοδο 2018-19 οι «πράσινοι» είχαν απολογισμό 4 νίκες, 5 ισοπαλίες και 6 ήττες, ενώ τη σεζόν 2017-18 όταν ο Αλαφούζος είχε κλείσει την κάνουλα και η ομάδα παρέπαιε, είχε 2 νίκες εκτός, 6 ισοπαλίες και 7 ήττες! Αντιλαμβάνεται κανείς πόσο εξελίχθηκε η ομάδα με τον Σέρβο τεχνικό.

Οι σεζόν τίτλου

Για τον Παναθηναϊκό και τη φοβερή πορεία μακριά από τη Λεωφόρο, φέτος ο βαθμός δυσκολίας είναι μεγαλύτερος, διότι το «τριφύλλι» έχει παίξει δύο φορές εκτός με ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Άρη, απομένει μία ακόμα με τον Ολυμπιακό κι επίσης αντιμετώπισε και δύο φορές με τον Βόλο, που τερμάτισε στην πρώτη εξάδα. Ο Παναθηναϊκός φέτος λύγισε από δύο φορές ΠΑΟΚ, Άρη, ΠΑΟΚ τρεις ομάδες των playoffs, δηλαδή και τους ΟΦΗ, Ατρόμητο, Λαμία, Λεβαδειακό, ΠΑΣ Γιάννινα, Παναιτωλικό.

Τη σεζόν 2009-10, όταν ο Παναθηναϊκός πήρε το νταμπλ με τη σπουδαία ομάδα που είχε επί πολυμετοχικότητας, εκτός έδρας σημείωσε 11 νίκες 2 ισοπαλίες και 2 ήττες. Φυσικά, τότε το πρωτάθλημα διεξήχθη με 16 ομάδες και δεν είχε play offs για τον πρωταθλητή, αλλά μόνο για τις θέσεις 2-5.

Την περίοδο 2003-04 όταν πάλι ο Παναθηναϊκός πήρε το πρωτάθλημα, είχε 10 νίκες, 4 ισοπαλίες και 1 ήττα εκτός. Πρωτάθλημα 16 ομάδων και χωρίς playoffs.

Το 10ο φετινό sold out του Παναθηναϊκού έγινε σε... 10': Κατάμεστη Λεωφόρος στο ντέρμπι της χρονιάς με την ΑΕΚ
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

14:09 - 27.04.2023

Ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί την ΑΕΚ την προσεχή Κυριακή (27/4,20:00) σε κατάμεστη Λεωφόρο, καθώς τα εισιτήρια του ντέρμπι έγιναν... καπνός ρε χρόνο -ρεκόρ.

Τα ρεκόρ

Δώδεκα νίκες, όσες και φέτος, σημείωσε ο Παναθηναϊκός τη σεζόν 1999-00 με τον αείμνηστο Γιάννη Κυράστα στον πάγκο του. Τότε είχε απολογισμό 12 νίκες, 3 ισοπαλίες και 2 ήττες. Νίκησε ΑΕΚ, Εθνικό Αστέρα, Πανηλειακό, ΟΦΗ, Ξάνθη, Απόλλωνα Αθηνών, Τρίκαλα, ΠΑΟΚ, Ηρακλή, Άρη, Πανιώνιο, Καβάλα. Έχασε 1-0 από Παναχαϊκή 1-0 (σ’ ένα ματς που επικρατούσε οργή στον σύλλογο για τη διαιτησία) και Προοδευτική, έφερε 2-2 με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, είχε το ίδιο σκορ στη Νίκαια με τον Ιωνικό και το 0-0 στην Καλαμάτα.

Το ρεκόρ του

Το πρωτάθλημα με τον Κυράστα διεξήχθη με 18 ομάδες κι εκτός ο καθένας έπαιζε 17 ματς, ένα λιγότερο απ’ ό,τι φέτος με playoffs. Αλλά όχι δύο ντέρμπι εκτός όπως συμβαίνει αυτή την εποχή. Τη σεζόν 1997-98, λοιπόν, με προπονητή τον Βασίλη Δανιήλ ο Παναθηναϊκός σημείωσε ρεκόρ νικών εκτός από το 1990 κι έπειτα. Είχε 13 νίκες, 1 ισοπαλία και 3 ήττες. Νίκησε εκτός Καλλιθέα, Ιωνικό, Καβάλα, Προοδευτική, Ξάνθη, Αθηναϊκό, Βέροια, Απόλλων Αθηνών, Ηρακλή, ΟΦΗ, Εθνικό, Παναχαϊκή, Πανιώνιο. Έχασε 2-1 από ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και 3-1 από τον Ολυμπιακό, ενώ έφερε 0-0 με τον Πανηλειακό.

Διψήφιο αριθμό νικών μακριά από το σπίτι του είχε ο Παναθηναϊκός και τις άλλες δύο φορές που πήρε το πρωτάθλημα. Τη σεζόν 1994-95 ο απολογισμός του ήταν 11-3-3 και την επόμενη περίοδο 1995-96 ήταν 10-4-3. Το 1990 που πήρε τον τίτλο είχε 8 νίκες εκτός και την επόμενη χρονιά που πάλι τερμάτισε πρώτος είχε 9 νίκες.

Λεωφόρος τίτλου

Ο Παναθηναϊκός, όμως, τώρα θα παίξει τον τίτλο στο σπίτι του. Απομένουν τέσσερα ματς και τα τρία είναι στη Λεωφόρο με ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Άρη και το ένα εκτός με τον Ολυμπιακό. Το «τριφύλλι» αν πάρει τα τρία εντός, δεν θα έχει ανάγκη να κάνει την υπέρβαση εκτός, αλλά θα κυνηγάει το διπλό για το γόητρο και φυσικά την ισοφάριση του ιστορικού ρεκόρ που κρατάει 25 χρόνια. Τώρα για τον τίτλο πρέπει να μιλήσει η Λεωφόρος. Εκτός ο Παναθηναϊκός του Γιοβάνοβιτς έκανε το καθήκον του…