Ο Λαουτάρο ξεπέρασε τον Ικάρντι και έγινε ο 8ος σκόρερ στην ιστορία της Ίντερ

©Photo by Marco Luzzani/Getty Images

Άγγελος Φραγκισκάτος 10:46 - 17.02.2024 / Ανανεώθηκε: 10:48 - 17.02.2024

Ο Λαουτάρο Μαρτίνες με το τέρμα που πέτυχε στη νίκη της Ίντερ κόντρα στη Σαλερνιτάνα ξεπέρασε τον Μάουρο Ικάρντι και ανέβηκε στην 8η θέση των σκόρερ όλων των εποχών των «νερατζούρι».

Αυτό το πρωτάθλημα δεν χάνεται με τίποτα από την Ίντερ

Παίζοντας όσο ακριβώς χρειαζόταν, έχοντας μπροστά της το πρώτο μεγάλο ματς της φάσης των «16» του Champions League με την Ατλέτικο Μαδρίτης (20/02) στο Μιλάνο, η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι συνέτριψε με 4-0 την ουραγό Σαλερνιτάνα και με ματς περισσότερο ξέφυγε με +10 βαθμούς από την 2η στη βαθμολογία Γιουβέντους

Οι «νερατζούρι» με δύο γρήγορα γκολ πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου από τους Μάρκους Τουράμ και Λαουτάρο Μαρτίνες κι άλλο ένα από τον Ντένζελ Ντάμφρις πριν τη λήξη του ημιχρόνου, απλοποίησαν τα πράγματα στη συνέχεια και κάνοντας συντήρηση δυνάμεων έφτασαν στην 8η συνεχόμενη νίκη τους σε όλες τις διοργανώσεις.

Η βραδιά άνηκε ολοκληρωτικά στον αρχηγό της ομάδας, Λαουτάρο Μαρτίνες. Ο Αργεντίνος επιθετικός με το τέρμα που πέτυχε ανέβηκε στην 8η θέση των σκόρερ όλων των εποχών της Ίντερ αφήνοντας πίσω του τον Μάουρο Ικάρντι, ενώ κατάφερε να ισοφαρίσει ένα ασύλληπτο ρεκόρ του Τζουζέπε Μεάτσα

Επίσης έγινε μόλις ο τρίτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία της Ίντερ που σημειώνει τουλάχιστον 20 γκολ σε τρεις διαδοχικές σεζόν στην Serie A μετά από τον θρυλικό Μεάτσα, ο οποίος το είχε κάνει πέντε σερί φορές, από το 1929-1930 μέχρι το 1933-1934.