Ο Λεωνίδας Στεργίου «εκτέλεσε» την Μπάγερν Μονάχου κι άνοιξε το σκορ! (vid)

Λεωνίδας Στεργίου

© PrtScr

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 17:40 - 04.05.2024 / Ανανεώθηκε: 06:15 - 16.05.2024

Ο Λεωνίδας Στεργίου πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Στουτγκάρδης και της έδωσε το προβάδισμα στο ματς απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου.

Άκρως ελληνικό άρωμα έχει η αναμέτρηση που βρίσκεται σε εξέλιξη, ανάμεσα στην Στουτγκάρδη και την Μπάγερν Μονάχου για την 32η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 29ο λεπτό, με τον Λεωνίδα Στεργίου να βρίσκει δίχτυα. Ο Ελληνο-Ελβετός κεντρικός αμυντικός υποδέχτηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή από τον Ουντάβ κι εκτέλεσε υποδειγματικά τον Νόιερ, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Ντόρτμουντ διέλυσε την Άουγκμπουργκ και πάει... αγριεμένη στο Παρίσι - Ήττα για την Μπάγερν από τη Στουτγάρδη πριν τη Ρεάλ
BUNDESLIGA

18:30 - 04.05.2024

Η Ντόρτμουντ ισοπέδωσε την Άουγκμπουργκ με 5-1 και έστειλε μήνυμα στην Παρί Σεν Ζερμέν εν όψει της ρεβάνς για τα ημιτελικά του Champions Leauge. Η Στουτγάρδη νίκησε 3-1 την Μπάγερν, που είχε το μυαλό της στον επαναληπτικό με τη Ρεάλ.

Για την ιστορία, λίγα λεπτά αργότερα (37΄) ο Χάρι Κέιν έφερε το ματς στα ίσα (1-1), καθώς ευστόχησε από την «άσπρη βούλα».

Αξίζει να σημειωθεί πως ο διεθνής με την Ελβετία σέντερ μπακ είναι δανεικός από τη Σεντ Γκάλεν και μετράει 17 εμφανίσεις με τη φανέλα της Στουτγκάρδης.