Νίκες για Μονακό και Λιλ που συνεχίζουν τη μάχη της 3ης θέσης στη Γαλλία

©PrtScr

Ιάσονας Τσίλης 22:16 - 03.12.2023 / Ανανεώθηκε: 22:35 - 03.12.2023

Μονακό και Λιλ συνέχισαν με νίκες, επικρατώντας 2-0 των Μονπελιέ και Μετς, συνεχίζοντας τη μονομαχία τους για τη 3η θέση που οδηγεί στους ομίλους το Champions League. Ισόπαλο 1-1, το παιχνίδι της ουράς ανάμεσα σε Τουλούζ και Λοριάν.

Την εξαιρετική τους φόρμα επιβεβαίωσαν Μονακό και Λιλ, συνέχισαν με νίκες και συνεχίζουν να παλεύουν για την 3η θέση. Δεύτερη σερί νίκη για τη Μπρεστ, έχασε τη νίκη στο τέλος η Τουλούζ.

Μονακό - Μονπελιέ 2-0

Οι Μονεγάσκοι ξεκίνησαν δυνατά στο παιχνίδι και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά.

Ευτύχησαν μάλιστα, να προηγηθούν στο 9' με τον Μιναμίνο, να παίρνει το «ριμπάουντ» ύστερα από ασταθή επέμβαση του Λεκόμτ.

Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η αστοχία και το VAR που ακύρωσε γκολ του Μπαλογκάν για οφσάιντ, δεν της το επέτρεψαν.

Στο δεύτερο μέρος, το σκηνικό δεν άλλαξε και η Μονακό «άγγιξε» το 2-0 στο 60', με το σουτ του Γκολόβιν να βρίσκει στο δοκάρι.

Η Μονπελιέ έμεινε με 10 παίκτες στο 70' με τον Κουγιατέ να παίρνει απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν και η Μονακό μάλιστα, πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 93' με τον Μπεν Γεντέρ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Μπρεστ - Κλερμόν 3-0

Η Μπρεστ κέρδισε πέναλτι στο 18' με τη συνδρομή του VAR, το οποίο μετέτρεψε δύο λεπτά αργότερα σε γκολ ο Καστίγιο.

Στο 35', ο Περέιρα διπλασίασε τα τέρματα της Μπρεστ με ωραίο τελείωμα μέσα στην περιοχή.

Ο Καστίγιο πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 51' και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Τουλούζ - Λοριάν 1-1

Τουλούζ και Λοριάν έψαχναν απεγνωσμένα τη νίκη, προκειμένου να ξεκολλήσουν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 72' με τον Νταλίνγκα και ήταν αγκαλιά με τη νίκη, ωστόσο η Λοριάν ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με τον Ντιένγκ.

Λιλ - Μετς 2-0

Η Λιλ συνέχισε την εξαιρετική φετινή της σεζόν, επικρατώντας 2-0 της Μετς, με δύο γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με τον Γιαζίτσι και τον Ντέιβιντ.

Με αυτή τη νίκη, η Λιλ έφτασε τους 26 βαθμούς και βρίσκεται στο -1 από την 3η Μονακό.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ (15ΗΣ) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Sportal Sunday Live με το επεισοδιακό Βόλος - Ολυμπιακός 2-2, τον Μαρτίνεθ & Παναθηναϊκός - ΟΦΗ 4-0