Ισοπαλία μεταξύ Λανς και Ρεν - Νέα εντυπωσιακή νίκη για τη Μονακό

©Getty Images

Δημήτρης Χούπης 23:41 - 20.08.2023 / Ανανεώθηκε: 23:55 - 20.08.2023

Λανς και Ρεν ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο Stade Bollaert, νέα νίκη για τη Μονακό που κέρδισε 3-0 το Στρασβούργο 3-0 και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Λανς δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε στη δεύτερη αγωνιστική, αφού έφερε εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Ρεν και παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία της Ligue 1

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι. Στο τρίτο μόλις λεπτό άνοιξαν το σκορ χάρη στο γκολ του Μασάντο, ενώ στη συνέχεια είχαν σημαντικές ευκαιρία για να βρουν ένα δεύτερο τέρμα με τον Σότοκα και τον Φιλγκινί

Το δεύτερο ημίχρονο όμως δεν ξεκίνησε ιδανικά για τη Λανς. Στο 51ο λεπτό ο Σαμέντ ανέτρεψε τον Μπουριγκάρ, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση και στο 53ο λεπτό έκανε το 1-1 από τα έντεκα βήματα.

Παρόλα αυτά στη συνέχεια η Λανς συνέχισε να πιέζει έχασε αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να βρει το γκολ που θα της έδινε τη νίκη. Στο 90+4'  η Ρεν πήγε να «κλέψει» το ματς, με τον Μάτιτς να κάνει ένα σουτ ο Σαμπά απέκρουσε και στο ριμπάουντ απέκρουσε και το σουτ του Καλιμεντό

Νέα εντυπωσιακή νίκη για τη Μονακό

Η Μονακό έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα με νέα εντυπωσιακή νίκη. Αυτή τη φορά οι Μονεγάσκοι επικράτησαν του Στρασβούργου με 3-0 και παραμένουν πρώτοι στη βαθμολογία.

Ο Τακούμι Μιναμίνο άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό και ο ίδιος στο 36' διπλασίασε τα τέρματα για τη Μονακό. Στο 58' από σκόρερ ο Ιάπωνας έβγαλε και ασίστ, στον Μπεν Γιεντέρ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τους Μονεγάσκους.