Πήρε τη ματσάρα με τη Νις η Μονακό, νίκη-ανάσα για τη Λυών

Πάνος Κορομηλάς 23:52 - 11.02.2024 / Ανανεώθηκε: 00:09 - 12.02.2024

Μετά από ένα φοβερό παιχνίδι η Μονακό επικράτησε 3-2 της Νις και πήγε στο -1 από την ομάδα της Νίκαιας, ενώ η Λυών πήρε ένα πολύτιμο «τρίποντο», νικώντας 2-1 τη Μονπελιέ.

Μεγάλη νίκη σε επική αναμέτρηση για τη Μονακό! Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν 3-2 της Νις εκτός έδρας και πλέον οι Νικαιώτες νοιώθουν την ανάσα τους στο σβέρκο τους, καθώς μόλις ένας βαθμός τους χωρίζει στην πρώτη τριάδα της Ligue 1.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 16ο λεπτό με τον Ζακάρια, αλλά ο Λαμπόρντ ισοφάρισε από την άσπρη βούλα στο 37'. Ο Ζακάρια χτύπησε ξανά στο 50', ενώ έπειτα από τέσσερα λεπτά ο Ντάντε αποβλήθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Ωστόσο, οι Νικαιώτες έφεραν ξανά το ματς στα ίσια παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, με τον Γκεσάντ να βρίσκει δίχτυα στο 74'. Ωστόσο, στο 77' ο Γκολόβιν διαμόρφωσε το τελικό 3-2 και έδωσε ένα πολύτιμο «τρίποντο» στη Μονακό.

Νωρίτερα την Κυριακή (11/2) η Λυών πήρε μία σημαντική νίκη με ανατροπή (1-2) στην έδρα της Μονπελιέ χάρη στα γκολ των Λακαζέτ (74') και Κακουερέτ (82'). Το προβάδισμα στους γηπεδούχους το είχε δώσει ο Νορντίν (23').