Η Νις επιβλήθηκε της Λοριάν και εδραιώθηκε στην πρώτη πεντάδα

Νις - Λοριάν

© PrtScr

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 23:55 - 19.04.2024 / Ανανεώθηκε: 02:08 - 20.04.2024

Επιστροφή στις νίκες για τη Νις, η οποία επικράτησε της Λοριάν (3-0) σε ένα ματς που ήταν εμφανώς ανώτερη.

Η Νις έψαξε το τρίποντο που θα την καθιέρωνε στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας της Ligue 1 και το βρήκε!

Η ομάδα του Φαριόλι φιλοξένησε τη Λοριάν στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και πήρε τη νίκη (3-0), εκμεταλλευόμενη την εξαιρετική της παρουσία στο χορτάρι.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι του ματς, ο Σανσόν άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό. Ο ίδιος κέρδισε την μπάλα έπειτα από ένα λάθος της αντίπαλης άμυνας, έκανε την κούρσα και μέσα από την περιοχή εκτέλεσε υποδειγματικά για το 1-0.

Στην επανάληψη, το σκηνικό του αγώνα παρέμεινε ίδιο. Η Νις είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 53΄ η πίεσή της απέδωσε ξανά καρπούς. Ο Μπόγκα βρέθηκε αμαρκάριστος από τα αριστερά και πλάσαρε στην απέναντι γωνία, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-0.

Λίγα λεπτά πριν το τελικό σφύριγμα (89΄), ο Γκεσάντ έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα (3-0).