Επέστρεψε από την... κόλαση αλλά δεν έκανε πάρτι η Παρί Σεν Ζερμέν

Τζιοβάνι Ζάκαρη 00:22 - 28.04.2024 / Ανανεώθηκε: 00:22 - 28.04.2024

Έτοιμη να πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος ήταν η Παρί Σεν Ζερμέν, όμως η Χάβρη της χάλασε το... πάρτι μέσα στο «Παρκ ντε Πρενς», μετά το μεταξύ τους 3-3.

Το «Παρκ ντε Πρενς» γέμισε με χιλιάδες φιλάθλους που ετοιμάζονταν να πανηγυρίσουν το πρωτάθλημα της Παρί Σεν Ζερμέν, όμως η ομάδα δεν τους έκανε τη χάρη. Η Χάβρη την έβαλε σε μπελάδες μετά το μεταξύ τους 3-3 και το «πάρτι» στο Παρίσι πήρε αναβολή. Βέβαια, με ήττα της Μονακό τη Δευτέρα (29/4) οι «πρωτευουσιάνοι» στέφονται και μαθηματικά πρωταθλητές της Ligue 1.

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με τον Οπερί στο 19', ενώ ακολούθησε στο 38ο λεπτό ο Αγιού. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα των φιλοξενούμενων, ωστόσο νωρίτερα ο Μπαρκολά είχε μειώσει σε 2-1.

Στο 61ο λεπτό η Χάβρη κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Τουρέ στο 61'. Στη συνέχεια βέβαια, η Παρί έβαλε μπρος στην αντεπίθεσή της, μείωσε με τον Χακίμι στο 78' και ισοφάρισε με τον Ράμος στο 90+5' καταφέρνοντας έστω να σώσει τα προσχήματα.