Υπερπρωταθλήτρια Ευρώπης η Σίτι μέσα στον Πειραιά γιατί... έτσι της αρέσει (vid)

© Photo by Lexy Ilsley - Manchester City/Manchester City FC via Getty Images

Τζιοβάνι Ζάκαρη 00:12 - 17.08.2023 / Ανανεώθηκε: 00:46 - 17.08.2023

Η Μάντσεστερ Σίτι συνδύασε την επίσκεψη της στο «Γ. Καραϊσκάκης» με την πρώτη κατάκτηση Super Cup στην ιστορία της, αφού πρώτα επικράτησε της Σεβίλλης στη διαδικασία των πέναλτι (1-1,5-4).

Η Μάντσεστερ Σίτι θα θυμάται για πάντα το «Γ. Καραϊσκάκης», αφού μέσα σε αυτό πανηγύρισε την κατάκτηση του πρώτου Super Cup της ιστορίας της. Στην κανονική διάρκεια η αντίπαλος της, Σεβίλλη, άντεξε (1-1), όμως το ίδιο δεν ίσχυε στην διαδικασία των πέναλτι. Εκεί μοιραίος ήταν ο Γκουντελί, ο οποίος αστόχησε στην τελευταία εκτέλεση της ομάδας του (5-4).

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Σίτι να έχει τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια, πέραν του ξεκινήματος. Εντούτοις μπροστά της έβρισκε μία άμυνα πολύ καλά οχυρωμένη, η οποία δεν της επέτρεπε να βρει χώρους. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι παίκτες του Γκουαρντιόλα δέχτηκαν γκολ ενώ πίεζαν για να σκοράρουν.

H εξαιρετική μπαλιά του Ακούνια βρήκε τον Εν-Νεσίρι, ο οποίος νίκησε τους Άκε-Γκβάρντιολ στον αέρα και κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα, στο 25ο λεπτό. Ακολούθησε η πίεση της τυπικά γηπεδούχου για ισοφάριση, με τους Άγγλους όμως να μην καταφέρνουν να σκοράρουν.

Στο δεύτερο μέρος οι ισορροπίες άλλαξαν και πριν καν περάσουν 10 λεπτά, η Σεβίλλη είχε μεταφέρει την μπάλα στο μισό των Βρετανών. Στο 47ο λεπτό, μάλιστα, ο Εν-Νεσίρι έχασε την ευκαιρία του αγώνα, αφού ανενόχλητος στη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα πάνω στον Έντερσον. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα όμως απάντησε με το ίδιο νόμισμα.

Ενώ οι Ισπανοί είχαν την κατοχή, ο Ρόδρι τροφοδότησε τον Πάλμερ μέσα στην περιοχή και ο δεύτερος με κεφαλιά έκανε το 1-1. Κάπως έτσι, αντιστράφηκαν και πάλι οι ρόλοι με τη Σεβίλλη να επιστρέφει σε θέση άμυνας και τη Σίτι να αδυνατεί να πιέσει. Εντούτοις οι «πολίτες» δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και το ματς έφτασε στα πέναλτι.

Εκεί όλοι οι ποδοσφαιριστές ήταν εύστοχοι και το τελευταίο πέναλτι των τυπικά φιλοξενούμενων ήταν αυτό που θα έκρινε το ματς. Ο Γκουντέλι βρέθηκε στα έντεκα μέτρα, εκτέλεσε με αρκετή δύναμη και το σουτ του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Κάπως έτσι, η Μάντσεστερ Σίτι έγινε η υπερπρωταθλήτρια Ευρώπης

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ:

Σε δύο σκέλη τα οποία «κόστισαν» στη Σεβίλλη. Το μεν πρώτο έχει να κάνει με τη χαμένη ευκαιρία του Ελ-Νεσίρι στο 47ο λεπτό, η οποία αν είχε καταλήξει σε γκολ θα έδινε ισχυρό προβάδισμα στους παίκτες του Μεντιλιμπάρ. Το δε, δεύτερο έχει να κάνει με το χαμένο πέναλτι, στο οποίο ο Γκουντέλι έβαλε παραπάνω δύναμη και στέρησε στην ομάδα του τον τίτλο.

MVP:

Η πραγματικότητα είναι πως δεν υπήρξε κάποιος ποδοσφαιριστής που να ξεχώρισε πραγματικά στο ματς. Εντούτοις, ένα σκαλί πάνω από τους υπόλοιπους ήταν ο Κόουλ Πάλμερ. Έφερε το γκολ της ισοφάρισης την ώρα που η Σίτι ήταν με την πλάτη στον τοίχο και ταυτόχρονα αποτελούσε ένας συνεχόμενος μπελάς για την αντίπαλη άμυνα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:

Η Μάντσεστερ Σίτι αποτελεί την 25η ομάδα που κατακτά το τρόπαιο του Super Cup, μετά τις Μπαρτσελόνα, Ρεάλ Μαδρίτης, Μίλαν, Λίβερπουλ, Άγιαξ, Ατλέτικο Μαδρίτης, Τσέλσι, Μπάγερν Μονάχου, Άντερλεχτ, Βαλένθια, Γιουβέντους, Σεβίλλη, Πόρτο, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Ντιναμό Κιέβου, Νότιγχαμ Φόρεστ, Άστον Βίλα, Αμπερτνίν, Στεάουα Βουκουρεστία, Μέχελεν, Πάρμα, Λάτσιο, Γαλατάσαραϊ, Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

• Τέλος στο ματς! Οδηγούμαστε στα πέναλτι
  • 90+2' Μακρινό σουτ του Ουόκερ το οποίο πέρασε μακριά από την εστία
  • Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων
  • 90+1' Νέα μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Ακέ να σταματάει στον Μπόνο
  • 80' Ο Γκρίλις επιχείρησε ένα σουτ από καλό σημείο όμως ο Μπόνο ήταν εκεί
  • 79' Η μπάλα στρώθηκε στον Φόντεν όμως με παρέμβαση της άμυνας ο Βρετανός δεν κατόρθωσε να σκοράρει
  • Σε θέση άμυνας η Σεβίλλη έχει περιορίσει ξανά την Μάντσεστερ Σίτι, η οποία αδυνατεί να βρει χώρο
  • 69' Ο Πάλμερ επιχείρησε ένα πολύ καλό σουτ το οποίο δεν κατέληξε στην εστία
  • 67' Το σουτ του Γκβάρντιολ πέρασε εκτός εστίας
  • 64' Ο Εν-Νεσίρι βρέθηκε ξανά σε εξαιρετικό σημείο και απείλησε τον Έντερσον, όμως ο δεύτερος μάζεψε την μπάλα
  • 63' ΓΚΟΟΟΛ η Μάντσεστερ Σίτι! Ο Ρόδρι σημάδεψε τον Πάλμερ και εκείνος με κεφαλιά έκανε το 1-1
  • 57' Ο Οκάμπος επιχείρησε μία σέντρα σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ
  • 52' Ο Εν-Νεσίρι πάτησε περιοχή και σούταρε, με την μπάλα να περνάει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
  • 50' Ο Εν-Νεσίρι βρέθηκε στην μικρή περιοχή και έχασε μεγάλη ευκαιρία για τη Σεβίλλη, με τον Έντερσον να τον σταματά
  • 47' Ζητούν πέναλτι οι παίκτες της Σεβίλλης για χέρι στην περιοχή
  • Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
  • Τέλος στο πρώτο ημίχρονο
  • 45+2' Σέντρα του Γκρίλις στην καρδιά της περιοχής όμως κανένας δεν πρόλαβε να παρέμβει
  • Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων
  • 37' Το σουτ του Ακάνζι σταματάει σε αμυντικό και καταλήγει κόρνερ
  • 29' Ο Τόρες επιχείρησε ένα σουτ το οποίο πέρασε μακριά από την εστία
  • Πάνω που η Σεβίλλη είχε χάσει μέτρα στο γήπεδο πήρε το πολυπόθητο γκολ, εκμεταλλευόμενη την αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα
  • 25' ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Εν-Νεσίρι υποδέχτηκε μία σέντρα στην μικρή περιοχή και με κεφαλιά έκανε το 1-0
  • Διάλλειμα για να δροσιστούν οι παίκτες και ευκαιρία για τους προπονητές να δώσουν κάποιες οδηγίες
  • 17΄ Εξαιρετικό σουτ του Γκρίλις το οποίο σταματάει ο Μπόνο στέλνοντας την μπάλα κόρνερ
  • Χωρίς κλασσική ευκαιρία εδώ και λίγη ώρα το παιχνίδι, με τη Μάντσεστερ Σίτι να βρίσκει μπροστά της μία συμπαγής άμυνα που δεν της επιτρέπει να βρει χώρους
  • 8' Ο Ακέ πήρε κεφαλιά μέσα στην περιοχή όμως ο Μπόνο ήταν εκεί για να τον σταματήσει με εξαιρετική απόκρουση
  • 7' Ο Πάλμερ σούταρε εκτός περιοχής όμως η προσπάθεια του κατέληξε στην αγκαλιά του Μπόνο
  • 2' Ο Λαμέλα επιχείρησε το πρώτο σουτ στο ματς όμως πέρασε άουτ
  • Σέντρα στο ματς
  • Ενός λεπτού σιγή από τους παίκτες των δύο ομάδων στην μνήμη του αδικοχαμένου Μιχάλη
  • Παρουσία Κυριάκου Μητσοτάκη και Αλεξάντρ Τσέφεριν ο αγώνας των δύο ομάδων
  • Με συρτάκι η τελετή έναρξης
  • Διαιτητής του αγώνα ορίστηκε ο Φρανσουά Λετεσιέ ενώ βοηθοί του θα είναι οι συμπατριώτες του Μουνιέ και Ραχμουνί. Τέταρτος θα είναι ο Νορβηγός Εσπέν Εσκάς, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Ζερόμ Μπρισάρ.
  • Η ενδεκάδα της Σεβίλλης (Μεντιλίμπαρ): Μπουνού, Νάβας, Μπαντέ, Γκούντελ, Ακούνια, Χορδάν, Ράκιτιτς, Τόρες, Οκάμπος, Λαμέλα, Εν-Νεσιρί
  • H ενδεκάδα της Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ακάντζι, Γκβάρντιολ, Άκε, Ρόδρι, Κόβατσιτς, Φόντεν, Πάλμερ, Γκρίλις, Χάλαντ
  • H περσινή κάτοχος του UEFA Champions League, Μάντσεστερ Σίτι, υποδέχεται - τυπικά - στο ελληνικό γήπεδο την νικήτρια του UEFA Europa League, Σεβίλλη, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το πολυπόθητο τρόπαιο.
  • To «Γ. Καραϊσκάκης» ανοίγει τις πύλες του για να υποδεχθεί τη Μάντσεστερ Σίτι και τη Σεβίλλη, με φόντο τον μεγάλο τελικό του UEFA Super Cup.