Μεγάλη επέμβαση του Ντε Χέα σε σουτ του Σεν Μαξιμέν (vid)

Σεν Μαξιμέν και Νταλότ

©print screen

Sportal newsroom 20:11 - 26.02.2023 / Ανανεώθηκε: 20:12 - 26.02.2023

Η Νιούκαστλ έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά του σουτ του Σεν Μαξιμέν το έβγαλε ο τερματοφύλακας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Νταβίντ Ντε Χέα.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προηγείται της Νιούκαστλ με 2-0 στο τελικό του Λιγκ Καπ. Το πρώτο γκολ για την ομάδα του Έρικ Τεν Χαχ το έβαλε ο Κασεμίρο, ο οποίος με κεφαλιά στο 33' έκανε το 1-0, μετά από εκτέλεση φάουλ του Λουκ Σο.

Ο Μάρκους Ράσφορντ έξι λεπτά μετά από το πρώτο γκολ, διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του Έρικ Τεν Χαχ. Ο Άγγλος επιθετικός μετά από ασίστ του Βουτ Βέκχορστ πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Λιορίς Κάριους. Έτσι οι «κόκκινοι διάβολοι» έχουν βάλει γερές βάσεις για τη νίκη και τη κατάκτηση του έκτου Λιγκ Καπ της ιστορίας της.

Τρία λεπτά πριν η Γιουνάιτεντ ανοίξει το σκορ όμως, ο Σεν Μαξιμέν έφτασε κοντά στο να πετύχει γκολ για τη Νιούκαστλ. Ο Γάλλος ποδοσφαιριστής των «ανθρακωρύχων» πέρασε εντυπωσιακά τον Νταλότ και σούταρε από δύσκολη γωνία, αλλά ο Νταβίντ Ντε Χέα του είπε «όχι».