Νίκη «ανάσα» για την Μετς, 2-1 την Λανς με ανατροπή

Άγγελος Φραγκισκάτος 00:03 - 13.04.2024 / Ανανεώθηκε: 00:07 - 13.04.2024

Η Μετς με σπουδαία ανατροπή επικράτησε κόντρα στην Λανς με 2-1. για την 29η αγωνιστική της Ligue 1.

Μία σπουδαία επικράτηση πανηγύρισε η Μετς, η οποία επικράτησε εντός έδρας κόντρα στην Λανς με 2-1, για την 29η αγωνιστική της Ligue 1.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Λάσλο Μπόλονι παρέμεινε στην ζώνη του υποβιβασμού με 26 βαθμούς, ενώ η Λανς είναι στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 43 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και μόλις στο 2ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν το προβάδισμα. Ο Ντάνλεϊ Ζαν Ζακ πήρε την μπάλα, πέρασε ωραία ανάμεσα από την αντίπαλη άμυνα, όμως το τελείωμα του ήταν άστοχο.

Στο 13ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, μετά το μαρκάρισμα του Αλεξάντρ Ουκιτζά πάνω στον Ουεσλέ Σαΐντ. Την εκτέλεση ανάλαβε ο Φλοριάν Σοτοκά, όπου και ευστόχησε για το 0-1 της Λανς.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση έκαναν την ολική ανατροπή. Στο 34ο λεπτό ο Ζορζ Μικαουτατζέ πήρε τη πάσα του Αρτούρ Αττά και εκείνος με κοντινό τελείωμα έφερε το ματς στα ίσια για τη Μετς. Ενώ στο 45+2' ο ίδιος με ωραίο τελείωμα μέσα από τη περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για τους γηπεδούχους.