Η Μονακό νίκησε τη Μετς και πάτησε κορυφή

©prtscr

Ορέστης Καδδάς 20:20 - 22.10.2023 / Ανανεώθηκε: 20:25 - 22.10.2023

Μεγάλη νίκη για τη Μονακό, η οποία νίκησε με 2-1 τη Μετς χάρη στα δύο γκολ του Γκολόβιν και ανέβηκε μόνη της στην κορυφή της Ligue 1.

Η Μονακό πήρε μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Μετς, ανατρέποντας το σκορ και βρέθηκε μόνη της στην κορυφή της Ligue 1 με 20 βαθμούς. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Αλεξάντρ Γκολόβιν, με τον Ρώσο να πετυχαίνει και τα δύο γκολ της ομάδας του.

Το ματς ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είδαν τη Μετς να ανοίγει το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Λαμίν Καμαρά. Ο 19χρόνος Σενεγαλέζος εξαπέλυσε έναν κεραυνό που δεν άφησε πολλά περιθώρια στον Φίλιπ Κεν.

Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο ο Γκολόβιν όμως έδωσε το σύνθημα της ανατροπής στους «Μονεγάσκους». Ο Ρώσος στο 42' με πανέμορφο σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής ισοφάρισε σε 1-1. Το τελικό 2-1 ήρθε και πάλι από τον 27χρόνο, ο οποίος μάγεψε και πάλι. Αυτή τη φορά με απευθείας εκτέλεση φάουλ «εκτέλεσε» τον Ουκιτζά και έδωσε την πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του Άντι Χίτερ.