Η Αγγλία πέρασε το εμπόδιο της Κολομβίας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μουντιάλ Γυναικών (vid)

©glomex

Κώστας Τσιακλής 15:53 - 12.08.2023 / Ανανεώθηκε: 18:04 - 12.08.2023

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Αγγλία πέρασε το εμπόδιο της Κολομβίας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Αγγλία πέρασε και το εμπόδιο της Κολομβίας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών. Μάλιστα οι «Λέαινες» ανάτρεψαν το παιχνίδι αφού βρέθηκαν να χάνουν με 0-1 στο 44΄.

Η προημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών ολοκληρώθηκε με τον αγώνα της Αγγλίας με τη Κολομβία. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο Σίδνεϊ, εκεί όπου η πρωταθλήτρια Ευρώπης «κλείδωσε» τη θέση της στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η πρώτη φάση του αγώνα ήταν στο 28' για την Αγγλία. Η Ράσελ Ντέιλι επιχείρησε ένα σουτ εκτός περιοχής όμως η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από τη εστία της Άνα Γκούζμαν. Η Κολομβία προηγήθηκε στο σκορ στο 44' με τη ψιλοκρεμαστή σέντρα της Λέισι Σάντος. Οι Κλομβιανές δεν πρόλαβαν να χαρούν ιδιαίτερα το προβάδισμα τους αφού η Αγγλία ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με την κοντινή προβολή της Λόρεν Χεμπ.

Η Αυστραλία λύγισε τη Γαλλία στα πέναλτι και προκρίθηκε για πρώτη φορά στα ημιτελικά του Μουντιάλ Γυναικών (vid)
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

14:07 - 12.08.2023

Η Αυστραλία λύγισε τη Γαλλία στη διαδικασία των πέναλτι και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε ημιτελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών.

Η Αγγλία έμελλε να κερδίσει στο τέλος και το παιχνίδι. Η Αλέσια Ρούσο μπήκε με προϋποθέσεις στην περιοχή και με ωραίο διαγώνιο σουτ έκανε το 2-1 στο 63'. Το αποτέλεσμα αυτό έμεινε μέχρι το τέλος και έτσι η Αγγλία προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Αυστραλία.