Η Σουηδία «λύγισε» την Αυστραλία και κατέκτησε την τρίτη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο

Σουηδία - Αυστραλία

© Glomex

Sportal newsroom 14:30 - 19.08.2023 / Ανανεώθηκε: 16:06 - 19.08.2023

Με σκόρερ τις Ρόλφε και Ασλάνι, η Σουηδία πήρε τη νίκη κόντρα στην Αυστραλία (2-0) και κατέκτησε την τρίτη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών.

Η Σουηδία δεν άφησε πολλά περιθώρια στη διοργανώτρια Αυστραλία κι ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου!

Όπως και στη διοργάνωση του 2019, η Σουηδία πήρε τη νίκη στον μικρό τελικό στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών και κατέκτησε την τρίτη θέση. Από την άλλη, τα «καγκουρό» κατέλαβαν την τέταρτη θέση, καθώς γνώρισαν την ήττα με 2-0. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι Σκανδιναβές προειδοποίησαν αρχικά στο 26', με το σουτ της Ρόλφε να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η ίδια παίκτρια άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (1-0).

Η Αγγλία με τριάρα κόντρα στην οικοδέσποινα Αυστραλία πήρε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

14:57 - 16.08.2023

Με τα γκολ των Τουν, Χεμπ και Ρούσο η Αγγλία επικράτησε με 3-1 της Αυστραλίας και έκλεισε θέση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (20/8). Εκεί τις πρωταθλήτριες Ευρώπης περιμένει η Ισπανία.

Στο 62ο λεπτό, η Ασλάνι εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την μπαλιά της Μπλακστένιους κι έβαλε κι η ίδια την υπογραφή της στη μεγάλη νίκη της Σουηδίας με 2-0.