Ο Μπρούμα τσάκισε το όνειρο του Παναθηναϊκού για τα… αστέρια

Μπάμπης Τσιμπίδας 00:03 - 30.08.2023 / Ανανεώθηκε: 00:17 - 30.08.2023

Έμεινε με το «αχ» ο Παναθηναϊκός και συνεχίζει στους ομίλους του Europa League. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς μπροστά σε 60.000 και πλέον οπαδούς που έκαναν «πράσινο» το ΟΑΚΑ, έχασε κλασικές ευκαιρίες για να πετύχει ένα γκολ και ο Μπρούμα στο 83’ τιμώρησε την αστοχία του «τριφυλλιού», κλειδώνοντας την πρόκριση της Μπράγκα στους ομίλους του Champions League (0-1). Αποβλήθηκε ο Χουάνκαρ στο 90’+3’.

Το όνειρο του «σεντονιού» έσβησε άδοξα για τον Παναθηναϊκό. Σε ένα ματς που είχε τις προϋποθέσεις να νικήσει, να ανατρέψει το 2-1 της Πορτογαλίας, πλήρωσε αποκλειστικά και μόνο την αδυναμία του να ολοκληρώσει τις φάσεις του, να πάρει ένα γκολ σε μία από τις πολλές επιθέσεις του. Η Μπράγκα είχε τις δικές της στιγμές, πολύ λιγότερες από του Τριφυλλιού, αλλά είχε την ουσία και προκρίθηκε. Όπως με τον Μπρούμα στο 83’ μετά τις αναρίθμητες φάσεις της ομάδας του Γιοβάνοβιτς.

Αναμφίβολα, η ευκαιρία που χάθηκε ήταν ιστορική. Ο Παναθηναϊκός δεν υστέρησε από την αντίπαλο του, έχει επανέρθει και δεν είχε τις λεπτομέρειες. Καθώς και έναν στράικερ με μεγαλύτερη ευκολία στο γκολ, για να διαταράξει τις ισορροπίες.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιοβάνοβιτς δεν αξίζουν δάκρυα, παρά μόνο αποθέωση και στήριξη για τη δύσκολη συνέχεια. Ο Παναθηναϊκός θα πάρει μέρος στους ομίλους του Europa League και με αυτό το ρόστερ και τις δυνατότητες, μπορεί να διακριθεί. Η ανασυγκρότηση επιβάλλεται, ούτως ώστε η ολική επαναφορά στην Ευρώπη να είναι αντάξια του Συλλόγου.

Οι επιλογές του Γιοβάνοβιτς

Ο Γιοβάνοβιτς αποφάσισε δύο αλλαγές στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού, συγκριτικά με την αναμέτρηση της Πορτογαλίας. Ο Σέρβος άρχισε τους Ιωαννίδη και Μπερνάρ, αντί των Σπόραρ και Τζούρισιτς. Οι «πράσινοι» εφαρμόζουν σύστημα 4-3-3, με τον Μπρινιόλι στην εστία, τους Βαγιαννίδη, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ στην τετράδα της άμυνας, τους Ρούμπεν, Βιλένα, Μπερνάρ στον «άξονα», οι Παλάσιος και Μαντσίνι ήταν οι εξτρέμ και ο Ιωαννίδης ο «φουνταριστός».

Κάποιος να σουτάρει…

Ο Παναθηναϊκός είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη χάθηκε στο 18’, όταν ο Παλάσιος έκανε την παράλληλη πάσα και ο Ιωαννίδης δεν πρόλαβε να βρει τη μπάλα προ κενής εστίας. Η δεύτερη σημειώθηκε στο 42’, όταν ο Ματέους απέκρουσε την κοντινή κεφαλιά του Βαγιαννίδη. Η Μπράγκα είχε τη δική της στιγμή στο 32’ όταν ο Αμπέλ Ρουίζ βρέθηκε απέναντι από τον Μπρινιόλι και ο Ιταλός τον «νίκησε».

Άδικα, αλλά η Μπράγκα σκόραρε

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου δεν μεταβλήθηκε στο παραμικρό. Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή και τον ρυθμό, πίεζε και έφτανε στην περιοχή του Ματέους και εκεί... κόλλαγε. Ο Ματέους απέκρουσε το πλασέ του Παλάσιος στο 54’, ενώ ένα τελείωμα του Χουάνκαρ κατέληξε κόρνερ.

Αυτά που έχαναν οι «πράσινοι», τα βρήκαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Μπρούμα στο 83’ βρήκε στην κόντρα και πλάσαρε τον Μπρινιόλι για το 0-2. Και τελειώνοντας ουσιαστικά την πρόκριση.

Παρέμεινε στάσιμη η Ελλάδα μετά τον αποκλεισμό του Παναθηναϊκού: Η βαθμολογία της UEFA
CHAMPIONS LEAGUE

00:02 - 30.08.2023

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τους «χρυσοφόρους» ομίλους του Champions League και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Ελλάδα να παραμείνει στην 19η θέση του UEFA Ranking.

MVP:

Ο Γιώργος Βαγιαννίδης ήταν ασταμάτητος. Εξαφάνισε τον Ντζαλό στο πρώτο ημίχρονο, ανάγκασε τον Αμπέλ Ρουίζ να αλλάξει πλευρά τον εξτρέμ του και δεν έχασε ούτε μονομαχία. Επιθετικά δεν μπορούσε να τον ανακόψει κανείς και προκαλούσε τρόμο με τις επελάσεις του.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ:

Στην αδυναμία των παικτών του Παναθηναϊκού να ολοκληρώσουν τις επικίνδυνες προϋποθέσεις που δημιουργούσαν. Οι «πράσινοι» έφτιαξαν φάσεις, αλλά σαν να φοβούνταν να σουτάρουν και έψαχναν την πάσα.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ:

Ο Γιοβάνοβιτς παρουσίασε ένα σύνολο που κυριάρχησε, επέβαλλε τον ρυθμό του και δημιούργησε φάσεις. Το μόνο που δεν μπορούσε ο Σέρβος ήταν να μπει και να εκτελέσει αυτός. Ο Αρτούρ Ζόρζε είχε ως τακτική να περιμένει τον Παναθηναϊκό και να βρει κάτι στην κόντρα. Μία τακτική που τον δικαίωσε.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:

Ο Ιταλός Ντανιέλε Ορσάτο, ένας έμπειρος ρέφερι, είχε την πιο δύσκολη φάση στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Μαντσίνι στο πέναλτι απέφυγε τον Νιακατέ, ο οποίος φάνηκε να τον πατάει και ο Ορσάτο δεν σφύριξε κάτι. Ενώ ούτε από το VAR τον κάλεσαν να ελέγξει τη φάση.

OI ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι (43’ λ.τ. Σένκεφελντ), Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν (78’ Τσέριν), Βιλένα, Μπερνάρ (78’ Τζούρισιτς), Παλάσιος (60’ Αϊτόρ), Μαντσίνι, Ιωαννίδης (60’ Σπόραρ)

ΜΠΡΑΓΚΑ (Αρτούρ Ζόρζε): Ματέους, Γκόμεζ, Φόντε, Νιακατέ (48’ λ.τ. Σαατσί), Μάριν, Ρικάρντο Όρτα, Καρβάλιο, Αντρέ Όρτα (65’ Σαλαζάρ), Μπρούμα (89’ Ολιβέιρα), Ντζαλό (65’ Πίζι), Ρουίζ (87’ Μπανζά)

Δείτε το live του αγώνα:

• Τέλος στο ματς
  • 90+7' Το σουτ του Μαρίν περνάει εκτός εστίας
  • 90+1' ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ. Ο Χουάνκαρ πήρε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα και χάνει την πρεμιέρα του Europa League
  • Οκτώ τα λεπτά των καθυστερήσεων

Μ. Τσιμπίδας: Είναι ξεκάθαρο τι πλήρωσε ο Παναθηναϊκός: την αδυναμία να σκοράρει. Τα έκανε όλα σωστά εκτός από αυτό...

• 90' Η κεφαλιά του Τσέριν δεν ανησύχησε τον Ματέους
  • 88' Μέσα Μπάνζα και  Ολιβέιρα, έξω Μπρούμα και Ρουίθ
  • 86' Ακόμα μία ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Σπόραρ να μην μπορεί να τελειώσει όπως θέλει το σουτ του
  • 85' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον ανενόχλητο Τζούρισιτς να στέλνει την μπάλα δίπλα από το δοκάρι
  • 83' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΡΑΓΚΑ! Ο Παναθηναϊκός δεν άντεξε... Ο Όρτα έδωσε ασίστ στον Μπρούμα και εκείνος με ένα ωραίο πλασέ έκανε το 0-1
  • 79' Το σουτ του Ρουίθ σταματά στα σώματα
  • 68' Σουτ του Χουάνκαρ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ

Μ. Τσιμπίδας: Δεν ξέρω κατά πόσο ο Αϊτόρ είναι έτοιμος να αντεπεξέρθει σε ένα τόσο ανταγωνιστικό παιχνίδι. Ο Καταλανός θέλει χρόνο και ίσως προτιμότερο να μπει ο Βέρμπιτς ή ο Τζούρισιτς. Ας εμπιστευτούμε τον Ιβάν.

• 64' Σαλαζάρ και Πίτσι αντί των Όρτα και Τζαλό.
  • 61' Μέσα Αϊτόρ και Σπόραρ, έξω Παλάσιος και Ιωαννίδης
  • 61' Η κεφαλιά του Καρβάλιο δεν αγχώνει τον Μπρινιόλι
  • 58' Λάθος από τους παίκτες του Παναθηναϊκού, πήγε να το εκμεταλλευτεί ο Μπρούμα αλλά δεν τα κατάφερε
  • 54' Νέα καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό με το διαγώνιο σουτ του Παλάσιος να σταματάει από τον Ματέους
  • 49' Ο Νιακατέ δεν άντεξε και περνάει εκτός. Στη θέση του ο Σάτσι
  • 46' Ο Ιωαννίδης κουβάλησε την μπάλα αλλά δεν πρόλαβε να σουτάρει

Μ. Τσιμπίδας: Χωρίς αλλαγή ο Παναθηναϊκός. Προφανώς ο Γιοβάνοβιτς είναι ικανοποιημένος απ’ ότι βλέπει και δίνει χρόνο στην ενδεκάδα του.

• Σέντρα στο β' μέρος

Μ.Τσιμπίδας: Ο Παναθηναϊκός τα έχει όλα, εκτός από το εύκολο γκολ. Σε αυτό το επίπεδο, όταν έχεις τόσες ευκαιρίες και δεν σκοράρεις, αν μη τι άλλο, είσαι άξιος της μοίρας σου.

• Λήξη στο πρώτο μέρος
  • 45+8' Τίποτα λέει ο Ορσάτο
  • 45+7' ΦΩΝΕΣ ΓΙΑ ΠΕΝΑΛΤΙ ΣΤΟΝ ΜΑΝΤΣΙΝΙ
  • 45+5' Το μακρινό σουτ του Ρικάρντο Όρτα περνάει μακριά από την εστία του Μπρινιόλι
  • 45+3' Μακρινό σουτ του Μπρούμα, στην αγκαλιά του Μπιρνιόλι η μπάλα
  • Επτά λεπτά καθυστερήσεις
  • 44' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με την κεφαλιά του Βαγιαννίδη να σταματά στη γραμμή από τον Ματέους
  • 43' Περνάει στο παιχνίδι ο Σένκεφελντ που αντικαθιστά τον Γέντβαϊ
  • 41' Οδεύει προς αναγκαστική αλλαγή ο Γέντβαϊ ο οποίος τραυματίστηκε
  • 39' Μακρινό σουτ του Καρβάλιο το οποίο περνάει μακριά από την εστία
  • 31' Τεράστια ευκαιρία για την Μπράγκα με τον Ρουίθ να σουτάρει, τον Μπρινιόλι να απομακρύνει και στη συνέχεια τον Ρικάρντο Όρτα να αργεί.

Μ. Τσίμπιδας: Καρμπόν το πρόβλημα που εμφάνισε ο Παναθηναϊκός στην Πορτογαλία. Φτάνει μέχρι τη μικρή περιοχή και λείπει κάποιος να βάλει το πόδι, να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Ένα γκολ και θα πάρει... φωτιά το ΟΑΚΑ.

• 22' Άλλη μία φορά ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο γκολ, όμως στη μπαλιά του Παλάσιος δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά ο Μαντσίνι
  • 20' Η κεφαλιά του Φόντε δεν ήταν καλή και πέρασε εκτός εστίας
  • 18' Κοντά στο γκολ ο Παναθηναϊκός με διπλή ευκαιρία. Σε πρώτο χρόνο ο Ιωαννίδης δεν προλαβαίνει το γύρισμα του Παλάσιος και σε δεύτερο το σουτ του Μαντσίνι κατέληξε στα χέρια του Ματέους
  • 16' Μακρινό σουτ του Βιλένα το οποίο δεν ανησυχεί τον Ματέους
  • 14' Καλή στιγμή για την Μπράγκα όμως το σουτ του Ρουίθ πέρασε εκτός εστίας

Μ. Τσιμπίδας: Αναμενόμενο το σκηνικό των πρώτων λεπτών. Η Μπράγκα πιέζει ψηλά και δεν επιτρέπει στον Παναθηναϊκό να αναπτυχθεί, επιχειρώντας να βρει τους επιθετικούς με μεγάλες μπαλιές.

• 3' Το σουτ του Καρβάλιο πέρασε μακριά από την εστία του Μπρινιόλι
  • 1' O Ιωαννίδης πήγε να εκμεταλλευτεί την αδράνεια του Ματέους αλλά δεν τα κατάφερε