Θρίαμβος του ΠΑΟΚ με Κουλιεράκη και φουλ για πρόκριση

ΠΑΟΚ - Άιντραχτ 2-1

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος Μάνος Τσαλγατίδης 23:57 - 05.10.2023 / Ανανεώθηκε: 00:10 - 06.10.2023

Με λυτρωτή τον Κουλιεράκη, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη κόντρα στην Άιντραχτ με 2-1, έκανε το 2/2 και συνεχίζει ακάθεκτος την πορεία του στην Ευρώπη.

Ο ΠΑΟΚ έκανε πλάκα στην Άιντραχτ και πήρε τη νίκη με 2-1 χάρη στα γκολ των Αντρίγια (28΄) και Κουλιεράκη (91΄). Ο Μαρμούς είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1!

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου ξεκίνησε με σχηματισμό 4-2-3-1 με τους Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκη, Έκονγκ, Βιεϊρίνια, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Μουργκ, Αντρίγια, Τάισον και Σαμάτα να απαρτίζουν την αρχική σύνθεση.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε εξαιρετικά στο ματς θέλοντας να μην αφήσει την Άιντραχτ να βρει χώρο και μέτρα στο γήπεδο και η αλήθεια είναι πως στο μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου μέρους τα κατάφερε! Η πρώτη γραμμή πίεσης ξεκινούσε στα δύο μέτρα από την περιοχή της άμυνας, με τις γραμμές του Δικεφάλου να είναι ανεβασμένες, προκειμένου να.. πνίγουν με την πίεση τους τη γερμανική ομάδα. Στο 7ο λεπτό η Άιντραχτ απείλησε με σουτ του Ενκουκού, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Στο 12΄ ο Τσάιμπι σούταρε από μακριά, αλλά ο Κοτάρσκι μπλόκαρε. Τέσσερα λεπτά μετά η Τούμπα πήρε φωτιά!

Ο Αντρίγια έφυγε στην κόντρα, διένυσε μισό γήπεδο με την μπάλα βρήκε τον Σαμάτα και αυτός με έξοχο πλασέ σκόραρε! Όμως μετά από τρία λεπτά το VAR ακύρωσε το γκολ του ΠΑΟΚ ως οφσάιντ σε μια οριακή φάση. Ο Δικέφαλος είχε πάρει φόρα, είχε βρει ρυθμό και είχε κλείσει την Άιντραχτ στα καρέ της. Οι Γερμανοί δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα, την ώρα που η ορμή παικτών και Τούμπας όλο και αυξανόταν.

Στο 27ο λεπτό όμως η ιαχή γκολ ακούστηκε σε όλη τη Θεσσαλονίκη. Ο Μουργκ κέρδισε φάουλ σε διαγώνια θέση από την περιοχή με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς να αναλαμβάνει την εκτέλεση αυτής τη στημένης φάσης. Ο Σέρβος εκτέλεσε με φάλτσο και έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα της Άιντραχτ. Αυτό το γκολ δεν μπορούσε να ακυρωθεί και έτσι ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά στο σκορ.

Οι Γερμανοί από το 34΄ και έπειτα αύξησαν την πίεση τους και έδειχναν πως ξεπέρασαν το σοκ του γκολ και της καυτής Τούμπας. Ωστόσο, η αμυντική γραμμή του Δικεφάλου ήταν πλήρως συγκεντρωμένη και δεν επέτρεψε στην Άιντραχτ να απειλήσει την εστία του Κοτάρσκι. Η μοναδική καθαρή απειλή ήταν ένα μακρινό σουτ του Λάρσον. Η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 1-0 έχοντας κάνει το... τέλειο ημίχρονο!

Στο δεύτερο μέρος ήταν λογικό πως η Άιντραχτ θα προσπαθούσε να πιέσει και να βρει γκολ. Οπότε μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι θέλοντας να σκοράρει νωρίς και να διώξει από πάνω της το άγχος. Ωστόσο ο Κοτάρσκι σταμάτησε εντυπωσιακά την εξ επαφής κεφαλιά του Χάουγκέ στο 54ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι επιτίθονταν κατά κύματα, αλλά ο εξαιρετικός Κοτάρσκι σταματούσε τις επιθέσεις. Ο Κροάτης στο 62΄ έβαλε STOP στο συρτό πλασέ του Μαρούς, που βγήκε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ. Ο Λουτσέσκου βλέποντας πως η ομάδα του χρειάζονταν φρεσκάρισμα έριξε στο ματς τους Σβαμπ και Κωνσταντέλια.

Από το πουθενά η Άιντραχτ βρήκε γκολ στο 68΄. Ο Κουλιεράκης όντας μόνος του έχασε το κοντρόλ, στη συνέχεια έκανε νέο λάθος, αφού δεν κατάφερε να γυρίσει την μπάλα στον Κοτάρσκι, ο Μαρμούς επωφελήθηκε από αυτό βγήκε απέναντι από τον κίπερ του Δικεφάλου και έκανε το 1-1. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Δικέφαλος δεν είχε καθαρό μυαλό και έκανε... παιδικά λάθη. Στο 84ο λεπτό ο Κοτάρσκι έκανε τρομερή επέμβαση σε εκτέλεση φάουλ του Τσάιμπι. Στο 87΄ ο ΠΑΟΚ δημιούργησε διπλή μεγάλη ευκαιρία με τους Αντρίγια και Έκονγκ, αλλά υπήρξε οφσάιντ.

Στο 92 όμως ήταν όλα νόμιμα! Ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε το φάουλ ο Σβαμπ πήρε την κεφαλιά η μπάλα κόντραρε και ο Κουλιεράκης με σουτ έγραψε το 2-1!

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου) Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης Έκονγκ, Βιεϊρίνια, Μεϊτέ (76΄ Τσιγγάρας), Οζντόεφ (67΄ Σβαμπ), Μουργκ (67΄ Κωνσταντέλιας), Αντρίγια, Τάισον (76΄ Ντεσπόντοφ) και Σαμάτα (85΄ Μπράντον).

Άιντραχτ: (Τοπμούλερ) Τράπ, Τούτα, Κοχ, Πάτσο, Σαίμπι, Λάρσον, Σκίρι Eνκουκού (46΄ Μπούτα), Χάουγκε, Κνάουφ (61΄ Εντιμπέ), Μαρμούς (75΄Νγκανκάμ).

Απίθανος Αντρίγια Ζίβκοβιτς που ήταν παντού σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου!

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου έστησε εξαιρετικά τον ΠΑΟΚ με το πλάνο του να είναι απλό. «Δεν πρέπει να δώσουμε μέτρα στην Άιντραχτ» και η αλήθεια είναι πως έπιασε, αλλά το λάθος του Κουλιεράκη

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Ο Ιταλός Σιμόνε Σότσα άφησε το παιχνίδι να έχει ρυθμό μη σφυρίζοντας ακόμα και σε δυνατά μαρκαρίσματα. Γενικότερα ήταν μια καλή διαιτησία.

Η ΦΑΣΗ ΚΛΕΙΔΙ

Το γκολ Κουλιεράκη σε ένα σημείο του αγώνα που ο ΠΑΟΚ έψαχνε το γκολ σαν τρελός! Αν υπολογίσει κανείς και το λάθος του νωρίτερα ήταν όλα τα λεφτά

Δείτε το live του ματς εδώ

• Λήξη στο ματς (2-1).
  • Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ντεσπόντοφ, ο νεαρός στόπερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.
  • Ο νεαρός αμυντικός εξιλεώθηκε για το λάθος του.
  • Ο Κουλιεράκης δίνει το προβάδισμα ξανά στον ΠΑΟΚ.
  • ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ στο 90+2.
  • 5 θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • Η Αμπερντίν έφερε το ματς στα ίσα στο άλλο ματς (1-1).
  • Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, ωστόσο υπάρχει οφσάιντ.
  • Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Σαμάτα εκτός, Τόμας εντός στο 85΄.
  • Άστοχη κεφαλιά του Πάτσο στο 84΄.
  • Μεγάλη επέμβαση του Κοτάρσκι! Ο Σάιμπι εκτέλεσε το φάουλ, με τον Κροάτη να δηλώνει παρών ξανά έχοντας και βοήθεια το δοκάρι στο 83΄.
  • Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς.
  • Ο Κοτάρσκι μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Ενγκάναμ στο 78΄.
  • Δύο ακόμη αλλαγές για τον ΠΑΟΚ, Τσιγγάρας και Ντεσπόντοφ παίρνουν τις θέσεις των Μεϊτέ - Τάισον στο 77΄.
  • Ο ΠΑΟΚ μοιάζει επηρεασμένος μετά την ισοφάριση.
  • Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ελσίνκι ανοίγει το σκορ στο Αμπερντίν με τον Ραντούλοβιτς.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ δέχθηκε ένα φθηνό γκολ από ένα παιδαριώδες λάθος...

• Οι συμπαίκτες του Κουλιεράκη προσπαθούν να τον εμψυχώσουν.
  • Ο Αιγύπτιος βρέθηκε απέναντι στον Κοτάρσκι και δεν αστόχησε.
  • Μεγάλο λάθος του Κουλιεράκη, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Μαρμούς κι έφερε το ματς στα ίσα.
  • ΓΚΟΛ για την Άιντραχτ στο 68΄ (1-1).
  • Ο Λουτσέσκου θέλει με αυτήν την κίνηση να φρεσκάρει τον άξονά του.
  • Σβαμπ και Κωνσταντέλιας αντικαθιστούν τους Οζντόεφ - Μουργκ στο 67΄.
  • Μεγάλη φάση για την Άιντραχτ, δήλωσε ξανά παρών ο Κοτάρσκι. Στο 62ο λεπτό ο Μαρμούς βγήκε μόνος από τα αριστερά, δοκίμασε το σουτ, με τον Κροάτη γκολκίπερ να διώχνει έγκαιρα σε κόρνερ.
  • Ατομική ενέργεια του Κνάουφ από τα αριστερά, ωστόσο αρκετά άστοχη εκτέλεση στο τέλος. Το 1-0 παραμένει στο 61ο λεπτό.
  • Η Άιντραχτ συνεχίζει να πιέζει για το γκολ χωρίς ουσία ωστόσο μέχρι στιγμής. Η ανασταλτική λειτουργία του Δικεφάλου είναι εξαιρετική.
  • Εξαιρετικό στοπ του Εκόνγκ, έκοψε την αντεπίθεση των Γερμανών στο 58΄.
  • Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.
  • Κοντά στο γκολ η Άιντραχτ στο 54ο λεπτό. Κακή εκτίμηση αρχικά από τον Κοτάρσκι, ο οποίος στη συνέχεια έδιωξε σε κόρνερ.
  • Στο άλλο ματς του ομίλου, Αμπερντίν και Ελσίνκι μένουν ισόπαλες (0-0) στο 45΄.
  • Έναρξη στο δεύτερο μέρος.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ προηγείται δίκαια στο σκορ και θα μπορούσε το σκορ να ήταν και 2-0.

• Ο ΠΑΟΚ που στάθηκε... άτυχος στο γκολ του Σαμάτα, άνοιξε το σκορ με τον καυτό Ζίβκοβιτς, άντεξε στη συνέχεια στην πίεση των Γερμανών και πάει στα αποδυτήρια με αυτό το 1-0.
  • Λήξη στο πρώτο μέρος (1-0).
  • Ο Τάισον πήγε να αιφνιδιάσει τον Τραπ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κατέληξε άουτ.
  • Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • Σουτ του Λάρσον στο 45ο λεπτό, η μπάλα πέρασε άουτ.
  • Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να κρατήσει το μηδέν πίσω και να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του προβάδισμα.
  • Εκπληκτική εμφάνιση από τον Μεϊτέ σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά.
  • Ο Μαρμούς έκανε το σουτ στο 43΄, η καθοριστική παρέμβαση του Κουλιεράκη παραχώρησε το κόρνερ.
  • Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Οζντόεφ στο 40ο λεπτό. Ο Τάισον έστρωσε στον Ρώσο μέσο, με τον τελευταίο να δοκιμάζει άμεσα το σουτ και να αστοχεί.
  • Πιέζει για την ισοφάριση η Άιντραχτ στα τελευταία λεπτά.
  • 37΄ Εκπληκτικός Κοτάρσκι. Ο Σκίρι επιχείρησε το σουτ, παραχώρησε σε κόρνερ ο Κροάτης κίπερ.
  • Ο Μαρμούς δοκίμασε το σουτ, η μπάλα έφυγε αρκετά άουτ.
  • 32΄ Καλή φάση για τους Γερμανούς. Ο Ενκουνκού έκανε τη σέντρα, ο Μαρμούς έστρωσε στον Σκίρι, ωστόσο η «ασπρόμαυρη» άμυνα έδιωξε τελευταία στιγμή.
  • Ο Ζίβκοβιτς έφτασε έφτασε τα 8 γκολ σε 15 εμφανίσεις σε όλες τις διοργανώσεις τη φετινή σεζόν.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ είναι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟΣ! Αλλά ρε συ Αντρίγια... ΤΙ ΓΚΟΛΑΡΑ ΕΒΑΛΕΣ!

• Ο Σέρβος εξτρέμ βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα και το απέδειξε ξανά!
  • Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά με αριστοτεχνικό τρόπο, η μπάλα δεν βρίσκει πουθενά και καταλήγει στα δίχτυα.
  • ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ στο 28ο λεπτό (1-0).
  • 27΄ Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΑΟΚ.
  • 26΄ Κόρνερ για την Άιντραχτ από το αριστερά, διώχνει ο Εκόνγκ.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ έχει μπει εξαιρετικά και σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για μια... τρίχα.

• Ο Τανζανός φορ του ΠΑΟΚ στάθηκε άτυχος, καθώς το τέρμα του δεν μέτρησε για ελάχιστα εκατοστά. Το 0-0 παραμένει στο 22΄.
  • Η φάση μοιάζει πολύ οριακή.
  • Το γκολ ακυρώνεται, καθώς ο Σαμάτα βρισκόταν σε θέση οφσάιντ σύμφωνα με το VAR.
  • Ελέγχεται η φάση στο VAR
  • Η Τούμπα έχει πάρει φωτιά!
  • Ιδανική αντεπίθεση για τους ασπρόμαυρους, ο Ζίβκοβιτς μοίρασε αριστερά στον Σαμάτα, με τον τελευταίο να εκτελεί υποδειγματικά για το 1-0.
  • ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ στο 15΄ με τον Σαμάτα.
  • Πέρασε ανεκμετάλλευτο.
  • 14΄ Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ.
  • 12΄ Ο Σαΐμπι δοκίμασε το σουτ, δήλωσε παρών ο Κοτάρσκι.
  • 10΄ «Απαντάει» άμεσα ο ΠΑΟΚ στη φάση των φιλοξενούμενων. Ο Ζίβκοβιτς σέρβιρε για τον Βιεϊρίνια, με τον Πορτογάλο αρχηγό να δοκιμάζει κάτι εντυπωσιακό και να αστοχεί.
  • Το 0-0 παραμένει.
  • 7΄ Πρώτη σημαντική ευκαιρία για τους Γερμανούς. Ο Ενκουνκού εκτέλεσε από τα αριστερά, όμως δεν κατάφερε να βρει εστία.
  • Συμπληρώθηκε το πρώτο πεντάλεπτο. Πιέζει ο ΠΑΟΚ ωστόσο μέχρι στιγμής δεν έχει δημιουργηθεί κάποια ευκαιρία.
  • Έναρξη στο ματς!
  • Οι δύο ομάδες κάνουν την εμφάνισή τους στο χορτάρι. Η Τούμπα είναι κατάμεστη.
  • Οι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει το ζέσταμά τους. Σε 10 λεπτά έχουμε σέντρα.
  • Διαιτητής: Σιμόνε Σότσα
    Βοηθοί: Αλμπέρτο Τεγκόνι, Τζιοβάνι Μπατσίνι
    4ος: Αντρέα Κολόμπο
    VAR: Μαουρίτσιο Μαριάνι
  • Έχει βγει και η Άιντραχτ για ζέσταμα. Η ατμόσφαιρα στην Τούμπα είναι εντυπωσιακή.
  • Οι φίλοι του ΠΑΟΚ κάνουν σιγά σιγά την εμφάνισή τους στις εξέδρες της Τούμπας, με τη Θύρα 4 να έχει γεμίσει ήδη.
  • Οι παίκτες του Δικεφάλου βγαίνουν για το καθιερωμένο ζέσταμα.
  • «Πρέπει να είμαστε ήρεμοι και να έχουμε αυτοπεποίθηση. Έχουν καλή ομάδα, αλλά και εμείς είμαστε καλή ομάδα. Πρέπει να το πιστέψουμε. Μόνο ενωμένοι μπορούμε να κερδίσουμε τέτοιες ομάδες. Να αφήσουμε την καρδιά μας στο γήπεδο!», δήλωσε νωρίτερα στην Cosmote TV o Kιρίλ Ντεσπόντοφ.
  • Στον πάγκο βρίσκονται:

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Λύρατζης, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Ρ. Σοάρες, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Κωνσταντέλιας, Βρακάς, Ντεσπόντοφ, Μπράντον, Τζίμας.

Άιντραχτ: Γκραλ, Γκάουερ, Σμόλτσιτς, Γιάκιτς, Νγκανκάμ, Χασέμπε, Σαντλέρ, Μπούτα, Ντίνα, Άρονσον, Μπάουμ, Φέρι.
  • Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης Έκονγκ, Βιεϊρίνια, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Μουργκ, Αντρίγια, Τάισον και Σαμάτα.

Άιντραχτ (Ντίνο Τοπμέλερ): Τράπ, Τούτα, Κοχ, Πάτσο, Σαίμπι, Λάρσον, Σκίρι, Eνκουκού, Χάουγκε, Κνάου, Μαρμούς.
  • Η Τούμπα αναμένεται κατάμεστη για ακόμη ένα ευρωπαϊκό ματς του Δικεφάλου.
  • Στην αντίπερα όχθη, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης γνώρισε την εκτός έδρας ήττα κόντρα στη Βόλφσμπουργκ (2-0), στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Bundesliga.
  • Ο Δικέφαλος του Βορρά προέρχεται από την ισοπαλία στο ντέρμπι της Λεωφόρο κόντρα στον Παναθηναϊκό (2-2), σε ένα ματς που οι «ασπρόμαυροι» είχαν αγκαλιάσει τη νίκη μέχρι που ο Γερεμέγεφ «λύτρωσε» το τριφύλλι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.
  • Οι ασπρόμαυροι πήραν την πρόκριση για τους ομίλους του Conference League, έπειτα από ένα εκπληκτικό καλοκαίρι. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου μέτρησε τρεις συνεχόμενες προκρίσεις στα προκριματικά κόντρα σε Μπεϊτάρ, Χάιντουκ και Χαρτς.
  • Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρίσκεται στον 7ο όμιλο, ενώ το άλλο ματς ανάμεσα στην Αμπερντίν και την Ελσίνκι είναι προγραμματισμένο για την ίδια ώρα (22:00).
  • Η σέντρα για αυτό το σπουδαίο ματς είναι προγραμματισμένη για τις 22:00 ώρα.
  • Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση στην Τούμπα ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Άιντραχτ Φρανκφούρτης για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Conference League και σε σχόλιο του Μάνου Τσαλγατίδη.
  • Καλησπέρα φίλες και φίλοι του Sportal.