«Εξάρα» της Φινλανδίας επί του Σαν Μαρίνο - Δύσκολη νίκη για Ουκρανία επί της Μάλτας

Δημήτρης Χούπης 21:01 - 19.06.2023 / Ανανεώθηκε: 21:13 - 19.06.2023

Η Φινλανδία ήταν καταιγιστική επί του Σαν Μαρίνο, κερδίζοντάς το 6-0, δύσκολη νίκη πέτυχε και η Ουκρανία, η οποία επικράτησε της Μάλτας με 1-0.

Η Φινλανδία πέτυχε μια επιβλητική νίκη επί του Σαν Μαρίνο, κερδίζοντάς το 6-0 για την τέταρτη αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024

Το σκορ για την σκανδιναβική χώρα το άνοιξε ο Γκλεν Καμαρά στο 16' και στο 36' ο Κάλμαν έκανε το 2-0. Στο δεύτερο μέρος η Φινλανδία βρήκε άλλα τέσσερα γκολ. Η αρχή έγινε με τον Χάκανς στο 65', με τον ίδιο να πετυχαίνει άλλα δύο στο 72' και το 74'. Ο Πούκι στο 76' διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Με αυτή τη νίκη η Φινλανδία βρίσκεται στην πρώτη θέση με εννέα βαθμούς, στην τελευταία χωρίς πόντο είναι το Σαν Μαρίνο.

Η Ουκρανία επικράτησε δύσκολα της Μάλτας με 1-0 και ανέβηκε δεύτερη στη βαθμολογία. Το μοναδικό γκολ του αγώνα το έβαλε ο Τσινγκάγκοφ με πέναλτι στο 72'.  Νωρίτερα μάλιστα ο Γιαρμολένκο έχασε πέναλτι και δεν έδωσε από πιο νωρίς το προβάδισμα στην ομάδα του. Στη δεύτερη θέση με έξι βαθμούς είναι η Ουκρανία, στην τελευταία χωρίς πόντους.

Τετ α τετ με Ντεσάν ο Πογέτ
EURO

22:48 - 18.06.2023

Γκουστάβο Πογέτ και Ντιντιέ Ντεσάν κατά τη διάρκεια της συνέντευξης τύπου για το παιχνίδι της Γαλλίας και Ελλάδας βρήκαν την ευκαιρία να τα πούνε αφού γνωρίζονται από την κοινή θητεία τους στην Τσέλσι.

Στο τελευταίο παιχνίδι των 19:00 η Αρμενία επικράτησε της Λετονίας 2-1. Ο Τικνιζιάν ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στην Αρμενία στο 35ο λεπτό. Η Λετονία στο 64' σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, δίνοντας παράλληλα μήνυμα στην Αρμενία. Τρία λεπτά όμως ο Σάβαλνιεκς ισοφάρισε σε 1-1. Στο 90+1' όμως ο Μπαρσεγκιάν ευστόχησε το πέναλτι που πήρε και έκανε το 2-1.

Στη δεύτερη θέση με έξι βαθμούς είναι η Αρμενία, όντας σε ισοβαθμία με την Τουρκία, που παίζει εντός έδρας με την Ουαλία (19/6, 21:45). Από την άλλη η Λετονία είναι τελευταία χωρίς βαθμό.