Νίκη ανάσα για την Κάλιαρι του Χατζηδιάκου

Κώστας Τσιακλής 18:31 - 05.11.2023 / Ανανεώθηκε: 18:34 - 05.11.2023

Η Κάλιαρι νίκησε 2-1 τη Τζένοα.

Η Κάλιαρι επιβεβαίωσε ότι είναι σε ανοδική πορεία και πήρε σπουδαία νίκη επί της Τζένοα.

Η ομάδα του Παντελή Χατζηδιάκου πριν μερικές μέρες πανηγύρισε την πρόκριση στο Κύπελλο Ιταλίας στην έδρα της Ουντινέζε (2-1 στην παράταση), ενώ είχε προηγηθεί η απίθανη νίκη με 4-3 επί της Φροζινόνε κι ενώ βρέθηκε να χάνει 3-0. Επίσης, είχε το ισόπαλο 2-2 στην έδρα της Σαλερνιτάνα.

Σήμερα, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Serie A, η ομάδα της Σαρδηνίας λύγισε 2-1 την Τζένοα στο «Unipol Domus» και πήρε βαθμολογική ανάσα στη μάχη που δίνει για την παραμονή.

Ο Παντελής Χατζηδιάκος ήταν βασικός κι αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο. Ο Βιόλα στο 48’ σημείωσε το 1-0, ο Γκούντμουντσον στο 51’ ισοφάρισε, αλλά ο Τζάπα στο 69’ σημείωσε το 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Το αήττητο σερί των επτά αγώνων που είχε η Τζένοα απέναντι στην Κάλιαρι, ανεξαρτήτως έδρας (5-2-0), σταμάτησε λοιπόν σήμερα. Η Κάλιαρι έπειτα από 4 και πλέον χρόνια, από τον Σεπτέμβριο του 2019, είχε να πανηγυρίσει νίκη επί των Γενοβέζων.