Ανοιχτοί λογαριασμοί για Σπόρτινγκ και Αταλάντα, 1-1 στη Λισαβόνα

Τζιοβάνι Ζάκαρη 21:39 - 06.03.2024 / Ανανεώθηκε: 21:44 - 06.03.2024

Σπόρτινγκ και Αταλάντα άφησαν ανοιχτή την υπόθεση «πρόκριση» στους «8» του Europa League, μετά το μεταξύ τους 1-1 στην αναμέτρηση της Λισαβόνας.

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα σε Σπόρτινγκ και Αταλάντα, για τη φάση των 16» του UEFA Europa League. Κάπως έτσι, η πρόκριση στην επόμενη φάση θα κριθεί την επόμενη εβδομάδα, στη ρεβάνς που θα διεξαχθεί στο Μπέργκαμο.

Το ματς περιλάμβανε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος και η πρώτη καλή μετουσιώθηκε σε γκολ. Ο Τρινκάο τροφοδότησε τον Παουλίνιο και εκείνος μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 στο 17ο λεπτό. Στο 23', το 25' και το 30' η Αταλάντα είχε τρεις μεγάλες στιγμές για το 1-1, το οποίο τελικά ήρθε στο 39'.

Έπειτα από ένα λάθος στην αντίπαλη άμυνα, ο Σκαμάκα έγινε αποδέκτης της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα για την ισοφάριση. Ακολούθησε το δοκάρι του Λούκμαν στο 60ο λεπτό, το οποίο θα έφερνε την ανατροπή για τη φιλοξενούμενη. Τελικά οι Ιταλοί την πέτυχαν στο 86' με τον Τουρέ, εντούτοις με παρέμβαση VAR το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.