Τα 12 γκολ παθητικό του Παναθηναϊκού είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο σε 30 ματς – Κοντά στο απόλυτο ρεκόρ

Έτοιμοι για το απόλυτο ρεκόρ οι «πράσινοι».

©intime

Γιώργος Σακελλαρίου 13:55 - 20.04.2023 / Ανανεώθηκε: 14:11 - 20.04.2023

Ο Παναθηναϊκός σε 30 αγώνες έχει δεχθεί 12 γκολ, όσα και η ΑΕΚ το 2018. Το ρεκόρ με 11 γκολ κατέχει ο Ολυμπιακός που το σημείωσε δύο φορές, αλλά έως το τέλος της σεζόν, το «τριφύλλι» κυνηγάει το απόλυτο ρεκόρ.

Η μεγάλη δύναμη του Παναθηναϊκού την τρέχουσα σεζόν, είναι ασφαλώς η αγωνιστική πειθαρχία.

Το «τριφύλλι» με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς στον πάγκο έχει ένα σφιχτό σύνολο, συμπαγές που δύσκολα θα εκτεθεί στον αγωνιστικό χώρο. Μόνο μία φορά φέτος η ομάδα έχασε τον προσανατολισμό της, με τον ΠΑΟΚ εντός.

Σε όλα τα υπόλοιπα ματς, ακόμα και σ’ αυτά που δεν νίκησε, ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο. Τα 12 γκολ παθητικό σε 30 αγωνιστικές φανερώνουν την τακτική πειθαρχία και την ταυτότητα που έχει το «τριφύλλι» του Γιοβάνοβιτς. Τα 41 γκολ ενεργητικό είναι η πέμπτη καλύτερη επίθεση στην παρούσα φάση στο πρωτάθλημα, αλλά αμυντικά ο Παναθηναϊκός είναι κοντά στο απόλυτο ρεκόρ στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Το ρεκόρ έως τώρα, πάντα σε ό,τι αφορά 30 αγωνιστικές, κατέχει ο Ολυμπιακός με 11 τέρματα παθητικό. Η πρώτη ήταν την περίοδο 1996-97, όταν και επέστρεψε στους τίτλους. Τότε, οι Πειραιώτες είχαν 54 γκολ υπέρ και 11 κατά, αλλά το πρωτάθλημα διεξήχθη με 18 ομάδες και οι αγωνιστικές ήταν 34 με τον Ολυμπιακό να τερματίζει πρώτος τελικά με 72 γκολ υπέρ και 14 κατά. Φέτος, για τον Παναθηναϊκό, αλλά κι από τότε που έχουμε playoffs με τις 14 ομάδες, οι αγωνιστικές είναι 36.

Ο Ολυμπιακός είχε παθητικό 11 γκολ και την περίοδο 2019-20 με τον Πέδρο Μαρτίνς στον πάγκο. Πάντα σε ό,τι αφορά 30 ματς. Όσα έχουν διεξαχθεί και την τρέχουσα περίοδο. Ο Ολυμπιακός το 2020 πήρε το πρωτάθλημα με 74 γκολ υπέρ και 16 κατά σε 36 αγωνιστικές.

Πάμε και στην ΑΕΚ. Η Ένωση μαζί με τον Παναθηναϊκό έχει τη δεύτερη καλύτερη επίδοση αμυντικά, με 12 γκολ. Τη σημείωσε τη σεζόν 2017-18 όταν πήρε το πρωτάθλημα, αλλά ένα ματς με τον ΠΑΟΚ κρίθηκε στα δικαστήρια και μέτρησε ως «μηδέν». Τότε, δεν υπήρχαν playoffs, η σεζόν είχε 30 αγώνες και η σύγκριση όταν τελειώσει φέτος η χρονιά, μπορεί να γίνει με τον μέσο όρο.

Σε κάθε περίπτωση, αν ο Παναθηναϊκός δεχθεί ένα γκολ στα επόμενα έξι ματς, θα έχει σημειώσει το απόλυτο ρεκόρ, ενώ αν δεχθεί συνολικά μέχρι 15 γκολ θα είναι ρεκόρ σε 36 αγωνιστικές. Να σημειωθεί ότι πολλές φορές η ομάδα που είχε και την καλύτερη άμυνα, δεν ήταν πρώτη στη βαθμολογία.

Στο πινακάκι αναφέρεται η ομάδα που είχε την καλύτερη άμυνα την 30ή αγωνιστική και στις σημειώσεις ποιος ήταν πρώτος και με πόσα γκολ παθητικό στην παρένθεση. Δεν αναφέρεται η σεζόν 2001-02, που το πρωτάθλημα διεξήχθη με 14 ομάδες και 26 αγωνιστικές.

2022-23Παναθηναϊκός41-12

*Ο Ολυμπιακός τη σεζόν 79-80 ήταν τρίτος πίσω από Άρη, Παναθηναϊκό που είχαν παθητικό 20 γκολ.

*Ο ΠΑΟΚ τη σεζόν 81-82 ήταν τρίτος πίσω από Παναθηναϊκό (26 γκολ), Ολυμπιακό (21).

*Ο Άρης την περίοδο 82-83 ήταν τέταρτος πίσω από Ολυμπιακό (18), ΑΕΛ (23), ΠΑΟΚ (24).

*Οι Πειραιώτες τη σεζόν 84-85 ήταν τέταρτοι πίσω ΠΑΟΚ (26), Παναθηναϊκό (30), ΑΕΚ (29).

* Ο Ηρακλής ήταν τη σεζόν 85-86 τέταρτος πίσω από Παναθηναϊκό (26), ΟΦΗ (31), ΑΕΚ (28).

*Ο Πανιώνιος ήταν τέταρτος το 1987 πίσω από Ολυμπιακό (24), Παναθηναϊκό (30), ΟΦΗ (27).

*Η ΑΕΚ την περίοδο 1989-90 ήταν δεύτερη πίσω από τον Παναθηναϊκό (30).

*Ο Παναθηναϊκός το 1992 ήταν τρίτος πίσω από ΑΕΚ (22), Ολυμπιακό (27).

*Ο Παναθηναϊκός το 1993 ήταν δεύτερος στη βαθμολογία, πίσω από την ΑΕΚ (25).

*Το 2001 ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω από τον Ολυμπιακό (22).

*Το 2002 ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω από Ολυμπιακό (30), ΑΕΚ (28).

*Το 2003 ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω από Ολυμπιακό (21).

*Η ΑΕΚ το 2006 ήταν πίσω από Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό που είχαν από 23 γκολ παθητικό.

*Η Ένωση το 2008 ήταν δεύτερη μετά τον Ολυμπιακό (23 γκολ).

*Ο ΠΑΟΚ το 2010 ήταν τρίτος πίσω από Παναθηναϊκό (17), Ολυμπιακό (18).