UEFA: Όρισε ως τελικό σκορ το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου στο Βέλγιο-Σουηδία

Βέλγιο-Σουηδία

©Photo by Edwin van Zandvoort/Soccrates/Getty Images

Άγγελος Φραγκισκάτος 16:56 - 19.10.2023 / Ανανεώθηκε: 17:00 - 19.10.2023

Η UEFA επιβεβαίωσε σήμερα (19/10) ότι η αναμέτρηση μεταξύ του Βελγίου και της Σουηδίας δεν θα συνεχιστεί και πως το 1-1 (σκορ πρώτου ημιχρόνου) θα είναι το τελικό αποτέλεσμα, για την 8η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024.

Θυμίζουμε ότι το παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων διακόπηκε στο πρώτο ημίχρονο, μετά την τρομοκρατική επίθεση που εκτυλίχθηκε στις Βρυξέλλες. Δύο άτομα που φορούσαν σουηδικές ποδοσφαιρικές φανέλες πυροβολήθηκαν από έναν 45χρονο Τυνήσιο, ο οποίος συνελήφθη κι έπειτα έπεσε νεκρός από πυρά των αστυνομικών Αρχών.

Κάπως έτσι σε κάθε ομάδα θα δοθεί από ένας βαθμός στη βαθμολογία του 6ου ομίλου, με τις κάρτες κόκκινες και κίτρινες να παραμένουν σε ισχύ.

Αξίζει να σημειωθεί πως το αποτέλεσμα αυτού του αγώνα δεν επηρεάζει την πρόκριση στον όμιλο, καθώς το Βέλγιο έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά τη πρόκρισή του στα γήπεδα της Γερμανίας (μαζί με την Αυστρία) και η Σουηδία έχει αποκλειστεί μαθηματικά.