Έβαλε φρένο στη Ρεάλ και δούλεψε για την Μπαρτσελόνα η Ατλέτικο

Photo by Diego Souto/Quality Sport Images/Getty Images

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 21:28 - 25.02.2023 / Ανανεώθηκε: 21:53 - 25.02.2023

Παρότι έμεινε με δέκα παίκτες από το 64ο λεπτό, η Ατλέτικο Μαδρίτης έμεινε όρθια στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, κάνοντας δώρο στην Μπαρτσελόνα.

Προσγείωσε τη Ρεάλ η Ατλέτικο, δουλεύοντας για την Μπαρτσελόνα! Οι «ροχιμπλάνκος» έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από το «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», παρόλο που είχαν μείνει με δέκα παίκτες από το 64'.

Πρόκειται για ένα αποτέλεσμα το οποίο σίγουρα έφερε χαμόγελα στις τάξεις της Μπαρτσελόνα, καθώς αν νικήσει αύριο (26/2) την Αλμερία θα αποκτήσει διαφορά 10 βαθμών από τη δεύτερη «Βασίλισσα». Όσον αφορά την ομάδα του Σιμεόνε, παρέμεινε στην 4η θέση με 42 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι, έχοντας την κατοχή της μπάλας, όμως δυσκολευόντουσαν πολύ στο κομμάτι της δημιουργίας φάσεων. Από την άλλη πλευρά, η Ατλέτικο προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα, αλλά μάταια κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα χωρίς σκορ.

Έπειτα από ένα 20λεπτο από την έναρξη της επανάληψης, στο 64', οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς ο Κορέα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης, Μανθάνο. Ωστόσο, αυτό δεν τους πτόησε ιδιαίτερα και στο 78' πήραν το προβάδισμα με κεφαλιά του Χιμένες.

Η Ρεάλ έβγαλε αντίδραση άμεσα, με τον 18χρονο Άλβαρο Ροντρίγκες να διαμορφώνει το τελικό 1-1 με κεφαλιά, γλιτώνοντας την ομάδα του από τα χειρότερα. Στη συνέχεια οι προσπάθειες της ομάδας του Αντσελότι για την ολική ανατροπή ήταν άδοξες, με αποτέλεσμα να μην αλλάξει κάτι μέχρι και το τελικό σφύριγμα.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ (84’ Βάθκεθ), Νάτσο (77’ Άλβαρο Ροντρίγκες), Μιλιτάο, Ρίντιγκερ, Θεμπάγιος (63’ Μόντριτς), Κρόος (63’ Καμαβινγκά), Βαλβέρδε, Ασένσιο (63’ Τσουαμενί), Βινίσιους, Μπενζεμά.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Μολίνα, Σάβιτς, Ερμόσο, Ρεϊνίλντο (23’ Χιμένες), Κόκε (76’ Βίτσελ), Μπάριος (46’ Κορέα), Γιορέντε (57’ Λεμάρ), Σαούλ (76’ Μοράτα), Καρασκό, Γκριεζμάν.