Με το δεξί η (νέα) Βασίλισσα που «καθάρισε» την Μπιλμπάο!

© Photo by David S. Bustamante/Soccrates/Getty Images

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 00:24 - 13.08.2023 / Ανανεώθηκε: 00:42 - 13.08.2023

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία πήρε τη νίκη επί της Μπιλμπάο με 2-0 στο «Σαν Μαμές» για την πρεμιέρα της La Liga.

Η νέα Βασίλισσα είναι ωραία! Στη... μετά Καρίμ Μπενζεμά εποχή, με τους Τόνι Κροος και Λούκα Μόντριτς στον πάγκο, τον Τζουντ Μπέλιγχαμ μέσα και τους Βινίσιους - Ροντρίγκο επιθετικό δίδυμο, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 2-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Σαν Μαμές» για την πρώτη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι Μαδριλένοι ήταν κάπως «μουδιασμένοι» στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και παρότι είχαν τη διάθεση να βάλουν την μπάλα κάτω και να προκαλέσουν πρόβλημα στους αντιπάλους τους, αντιμετώπιζαν σοβαρό ζήτημα στο κομμάτι της δημιουργίας, ενώ υπήρχε αρκετή ένταση, αλλά και νευρικότητα και από τις δύο πλευρές.

Στην πρώτη της καλή στιγμή όμως, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 28ο λεπτό ο Καρβαχάλ παρότι ήταν πεσμένος στο έδαφος «έστρωσε» στον Ροντρίγκο, που με ένα υπέροχο διαγώνιο σουτ μέσα από την περιχοή έκανε το 0-1. Ένα γκολ που έδωσε ψυχολογία στους «μερένχες»...

Και ενώ δεν πέρασε καλά καλά ούτε 10λεπτο, η Ρεάλ βρήκε και δεύτερο γκολ. Στο 36ο λεπτό ο Ντέιβιντ Αλάμπα βρήκε τον Τζουντ Μπέλιγχαμ με μια εκτέλεση κόρνερ και το νέο «διαμάντι» της Βασίλισσας με ένα απίθανο σκαστό σουτ έγραψε το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου.

Η ανωτερότητα των Μαδριλένων συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, όπου μάλιστα ήταν πιο δημιουργικοί. Στο 68' είχαν μεγάλη ευκαιρία με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλβέρδε, ενώ στο 70' είχαν ακόμη μια καλή στιγμή, όταν ο Βινίσιους δεν κατάφερε να νικήσει τον Σιμόν από πλεονεκτική θέση.

Οι Βάσκοι στη συνέχεια βρήκαν χώρους και έγιναν απειλητικοί, όμως δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα, ώστε να επιστρέψουν στο ματς, με αποτέλεσμα το 0-2 να παραμείνει μέχρι και το τελικό σφύριγμα και η Ρεάλ Μαδρίτης να πάρει τη νίκη στην πρεμιέρα της La Liga.

Μπιλμπάο: Σιμόν, Ντε Μάρκος, Λέκουε (70’ Ιμανόλ Γκαρσία), Βιβιάν, Παρέδες, Ντε Γαλαρέτα, Βέσγα (64’ Αντέρ), Ουνάι Γκόμεθ (46’ Μπερενγκέρ), Μουνιαΐν (46’ Γουρουθέτα), Ι.Ουίλιαμς, Ν.Ουίλιαμς (46’ Σάνσετ).

Ρεάλ Μαδρίτης: Λούνιν, Αλάμπα, Καρβαχάλ, Μιλιτάο (50’ Μιλιτάο), Φραν Γκαρσία, Βαλβέρδε, Τσουαμενί, Καμαβινγκά (70’ Κρόος), Μπέλινγκχαμ, Ροδρίγο (78’ Μόντριτς), Βινίσιους (78’ Χοσέλου).