Η Γουέστ Χαμ μπλόκαρε την Άρσεναλ και έβαλε τη Μάντσεστερ Σίτι για τα καλά στο κόλπο του τίτλου!

Άρσεναλ

© getty image

Γιώργος Σακελλαρίου 17:56 - 16.04.2023 / Ανανεώθηκε: 18:04 - 16.04.2023

Η Άρσεναλ προηγήθηκε 2-0 στην έδρα της Γουέστ Χαμ, αλλά τα «σφυριά» ισοφάρισαν σε 2-2 κι έκαναν δώρο στη Μάντσεστερ Σίτι.

Η Άρσεναλ είχε δύσκολη αποστολή στο δυτικό Λονδίνο με τη Γουέστ Χαμ.

Μία μέρα πριν οι «κανονιέρηδες» είδαν τη Μάντσεστερ Σίτι με τον Χάαλαντ σε δαιμονισμένη φόρμα να καθαρίζει άνετα τη Λέστερ σε 25 λεπτά και να μειώνει σε τρεις βαθμούς.

Η Άρσεναλ, λοιπόν, έπρεπε να περάσει από την έδρα της Γουέστ Χαμ και σε δέκα λεπτά είχε κάνει τη δουλειά της, αφού βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 0-2. Κι όμως, δεν νίκησε. Η Γουέστ Χαμ επέστρεψε στο ματς ισοφάρισε σε 2-2 που ήταν και το τελικό σκορ κι ενώ στο 1-2 για την Άρσεναλ είχε χάσει πέναλτι ο Σακά.

Έτσι, μ’ αυτό το αποτέλεσμα η Μάντσεστερ Σίτι μείωσε στους τέσσερις βαθμούς από τους έξι που ήταν η διαφορά πριν την 31η αγωνιστική κι έχει και ματς λιγότερο…

Όλα πάντως έδειχναν ιδανικά για την Άρσεναλ που άνοιξε το σκορ στο 7’ με τον Γκάμπριελ Ζεσούς από ασίστ του Γουάιτ. Στο 10’ ο Όντεγκααρντ από ασίστ του Μαρτινέλι πέτυχε το 0-2 και η νίκη έδειχνε διαδικαστική υπόθεση.

Η Γουέστ Χαμ, όμως, δεν το έβαλε κάτω. Στο 33’κέρδισε πέναλτι και ο Μπενραχμά έκανε το 1-2. Η Άρσεναλ είχε, ωστόσο, τη μεγάλη ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς.Πήρε κι αυτή πέναλτι με τη σειρά της. Στο 52’ ο Σακά ανέλαβε την εκτέλεση κι έχασε το πέναλτι.

Από τη στιγμή που δεν έγινε το 1-3, η Γουέστ Χαμ αναθάρρησε, πίστεψε σε θετικό αποτέλεσμα και αμέσως ήρθε η τιμωρία για τους φιλοξενούμενους. Στο 54΄ο Μπόουεν σημείωσε το 2-2 και παρά το γεγονός ότι υπήρχε χρόνος η Άρσεναλ δεν κατάφερε να βρει τρίτο γκολ και πλέον η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα πιστεύει στον τίτλο περισσότερο από ποτέ.