Οι 13 χαμένοι βαθμοί από την αδυναμία του Ολυμπιακού να κρατήσει το σκορ

Ολυμπιακός

©Intime

Ευγενία Κουντούρη 10:45 - 03.04.2023 / Ανανεώθηκε: 11:41 - 03.04.2023

Ο Ολυμπιακός έκανε ξανά ένα βήμα πίσω στην κούρσα για την κατάκτηση του τίτλου, με μια «αυτοκτονική» ισοπαλία κόντρα στον Άρη που έδειξε για μία ακόμη φορά φέτος την αδυναμία του να κρατήσει το σκορ.

Το… έργο που παρακολούθησαν στον αγώνα με τον Άρη στο Καραϊσκάκη οι φίλοι του Ολυμπιακού το είχαν δει ξανά φέτος. Το είχαν δει στα Γιάννενα, το είχαν δει στο Περιστέρι, στη Λεωφόρο

Οι «ερυθρόλευκοι» μοιάζουν τη φετινή χρονιά να κάνουν αγώνα για να γεμίσουν την… καρδάρα και μόλις φτάσουν κοντά στον στόχο δίνουν μια κλωτσιά, τα γκρεμίζουν όλα και ξεκινάνε πάλι από την αρχή.

Το αν έχουν πλέον το χρονικό περιθώριο να διορθώσουν το «στραβοπάτημα» κόντρα στην ομάδα του Τερζή, θα φανεί στην πορεία. Το ζήτημα είναι πως η ομάδα Μίτσελ βρέθηκε για μια ακόμη φορά να γκρεμίζει ό,τι έχτιζε και πλέον είναι 13 οι βαθμοί που έχει χάσει από την αρχή της σεζόν, σε παιχνίδια που έμοιαζε να κρατά στα χέρια της τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Παιχνίδια όπου ο Ολυμπιακός έδειχνε να τα ελέγχει, αλλά τελικά δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ας δούμε αναλυτικά τις «αυτοκτονίες» των Πειραιωτών τη φετινή σεζόν που είναι πιθανό να του στοιχήσουν τελικά το πρωτάθλημα.

Η πρώτη γκέλα πάλι με Άρη

Η πρώτη από τις δύο ήττες που έχει κάνει ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα ήρθε στο Βικελίδης από τον Άρη, τον Σεπτέμβριο. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς και συγκεκριμένα μόλις στο 15’ με γκολ του Μασούρα. Ο Ολυμπιακός κρατούσε το 0-1 μέχρι και το 76’ όταν ο Μαντσίνι ισοφάρισε και 4 λεπτά αργότερα, στο 80’ ο Πάλμα έκανε την ολική ανατροπή για τον Άρη. Τρεις χαμένοι βαθμοί για τους Πειραιώτες σε ένα παιχνίδι που κατάφεραν να ελέγχουν για 76 λεπτά.

Το αυτογκόλ και η νέα ήττα

Η δεύτερη (και τελευταία μέχρι σήμερα στο πρωτάθλημα) ήττα του Ολυμπιακού ήρθε μέσα στο Καραϊσκάκη από τον ΠΑΟΚ, στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Λουτσέσκου προηγήθηκε νωρίς, μόλις στο 8ο λεπτό με αυτογκόλ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου. Παρόλαυτα οι Πειραιώτες έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία πριν από τη λήξη του α’ ημιχρόνου, αφού κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Χάμες στο 37’. Στο 56’ ο Νάρεϊ έβαλε ξανά τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ και οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και να πάρουν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας. Δύο βαθμοί χαμένοι.

Διπλή απογοήτευση στη Λεωφόρο

Ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι του α’ γύρου με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο ήταν 10 βαθμούς πίσω από την ομάδα του Γιοβάνοβιτς που βρίσκονταν σε εκπληκτική φόρμα. Παρόλαυτα οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, προηγήθηκαν με γκολ του Μπιέλ στο 84’ όμως τελικά ισοφαρίστηκαν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σπόραρ στο 103’. Δύο χαμένοι βαθμοί σε ένα παιχνίδι που ο Ολυμπιακός βρέθηκε να ελέγχει απόλυτα και να μπαίνει μπροστά στο σκορ έξι λεπτά πριν από την συμπλήρωση του 90λεπτου.

Αυτοκτονία στα Γιάννενα

Ο Ολυμπιακός την Κυριακή (2/4) στο Καραϊσκάκη έμοιαζε να... επαναλαμβάνει την απίθανη γκέλα που έκανε με τον ΠΑΣ Γιάννινα, στα Γιάννενα. Οι «ερυθρόλευκοι» τότε έχασαν 2 βαθμούς και την ευκαιρία να εκμεταλλευτούν τη γκέλα του Παναθηναϊκού παρότι προηγήθηκαν 2-0 με γκολ του Φορτούνη στο 34’ και στο 45’. Ο Παμπλίδης στο 64’ και ο Λιάσος στο 76’ «στέρησαν» δύο από τους τρεις βαθμούς που οι Πειραιώτες έδειχναν να έχουν στο… τσεπάκι τους.

Αυτοκτονία στο Περιστέρι

Ο Ολυμπιακός δεν έδειξε να μαθαίνει από τα λάθη του και κάπως έτσι διαμορφώθηκε η κατάσταση και στο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο. Ο Ολυμπιακός για μία ακόμη φορά κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Μπακαμπού στο 54’, όμως όπως και κόντρα στα Γιάννενα, δεν διατήρησε το προβάδισμα. Ο Ατρόμητος ισοφάρισε με τον Φριτζόνσον στο 63' και οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν δύο ακόμη πολύτιμους βαθμούς στο κυνήγι του πρωταθλήματος.

Αυτοκτονία με Άρη

Ο Παναθηναϊκός «γκέλαρε» μέσα στη Λεωφόρο κόντρα στον Βόλο και οι Πειραιώτες είχαν την ευκαιρία να πλησιάσουν μόλις στον ένα βαθμό από την κορυφή. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με τον Ινμπομ Χουάνγκ στο 36’ και στο 51' ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Και μετά ήρθε το δεκάλεπτο της ανατροπής για τον Άρη. Ο Ιτούρμπε έκανε το 2-1 στο 70’ και στο 81' ο Καμάτσο ισοφάρισε για την ομάδα του σε 2-2. Δύο ακόμη βαθμοί χαμένοι για την ομάδα του Πειραιά.