Διπλό του Μαρκόπουλου στην έδρα του Άρη

Sportal newsroom 22:54 - 11.11.2023

Το Μαρκόπουλο επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Άρη στη Θεσσαλονίκη για την τέταρτη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα της Volleyleague γυναικών πέτυχε το Μαρκόπουλο. Η ομάδα του Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Άρη στη Θεσσαλονίκη για την τέταρτη αγωνιστική.

Η ομάδα της Αθήνας έδωσε τέλος στο σερί δύο νικών του Άρη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε σε 1-2 σετ αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο. Στο πρώτο σετ το Μαρκόπουλο μετέτρεψε το 5-6 σε 5-9 και 7-12 αλλά ο Άρης μείωσε στον πόντο (11-12). Το Μαρκόπουλο πάτησε και πάλι γκάζι για το 12-16 και το 0-1 στα σετ.

Η εικόνα του δεύτερου σετ ήταν εντελώς διαφορετική. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο. Στο 26-26 μία επίθεση της Νικολογιάννη και ένα πλασέ της Νάγκελς έδωσαν το σετ στο Μαρκόπουλο.

Στο τρίτο σετ ο Άρης άρχισε να λειτουργεί καλύτερα στο μπλοκ, πίεσε στο σερβίς (5 άσοι) και μπόρεσε να μειώσει εύκολα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε καλά και στο τέταρτο σετ, όπου προηγήθηκε με 8-6. Εκεί, το Μαρκόπουλο έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 3-10 για το 11-16 και παρόλο που ο Άρης μείωσε σε 19-21 έφτασε στο τελικό 21-25 και στο τρίποντο.

Η γνώμη του πάγκου

Μανώλης Σκουλικάρης (Προπονητής Άρη): «Συγχαρητήρια στο Μαρκόπουλο. Σε καίρια σημεία του αγώνα κάναμε αρκετά λάθη. Όλη την εβδομάδα είχαμε αρκετά προβλήματα, αν δείτε η πασαδόρος μας δεν μπορούσε να κάνει άλμα λόγω θλάσης. Προσπαθήσαμε να το καλύψουμε αλλά μπράβο της που έπαιξε με τραυματισμό. Συνεχίζουμε τη δουλειά για να διορθώσουμε τα λάθη μας».

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Προπονητής Μαρκόπουλου): «Είμαι χαρούμενος για την νίκη γιατί κάθε φορά που ερχόμαστε εδώ ξέρουμε ότι θα γίνει μάχη. Στα δύο σετ παίξαμε καλό βόλεϊ με ένταση. Στο τρίτο δεν ήμασταν καλοί στο σερβίς και τα πράγματα έγιναν περίπλοκα στο μπλοκ-άμυνα. Στο τέταρτο θύμισα στις αθλήτριές μου την σημασία της νίκης και την ανάγκη για βαθμούς».

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Μούζουλας, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Κουκουμάκας Π., Σταυρίδου, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.