Ζόρικη νίκη για την ΑΕΚ κόντρα στην Πυλαία

Πηνελόπη Παπαδήμου 16:12 - 23.09.2023 / Ανανεώθηκε: 16:12 - 23.09.2023

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 22-21 της Πυλαίας στην πρεμιέρα της Handball premier.

Ζορίστηκε η ΑΕΚ στην πρεμιέρα της Handball premier. Η Ένωση επιβλήθηκε με 22-21 της Πυλαίας στην αίθουσα «Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ. Η πρωταθλήτρια Ελλάδας, που είχε στον πάγκο της τον Στέλιο Σεϊρεκίδη μετά τη λύση της συνεργασίας της με τον Αλέξης Αλβανό, είχε πολλά κενά διαστήματα στην απόδοσή της.

Αυτό, έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Μπάμπη Ανανιάδη να μείνει στο ματς και να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι τέλους. Η ΑΕΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκε με 9-5 στο 21ο λεπτό.

Ωστόσο, η Ένωση δεν κατάφερε να διατηρήσει τον ίδιο ρυθμό. Η Πυλαία επέστρεψε στον αγώνα για το 9-8 στο 26' και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 12-10 υπέρ της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πυλαία μπήκε εντυπωσιακά. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 3-0 μετέτρεψαν το 15-14 σε 15-17 στο 47ο λεπτό. Η ΑΕΚ ισοφάρισε 17-17 στο 53' αλλά η Πυλαία πήρε και πάλι τα ηνία για το 18-20, τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος.

Στο φινάλε του αγώνα η ποιότητα της ΑΕΚ έπαιξε τον ρόλο της. Η Ένωση με σερί 4-0 προσπέρασε με 22-20 στο 58' με την Πυλαία να μειώνει απλά στο 22-21 που ήταν το τελικό σκορ. Στις κερκίδες βρέθηκε ο ηθοποιός Γιάννης Τσορτέκης, γνωστός ΑΕΚτζής, για να παρακολουθήσει τον γιο του, Αχιλλέα που έπαιζε με την ομάδα της Πυλαίας!

Αποκλειστικές φωτογραφίες: Το νέο παρκέ, οι εξέδρες και οι πρώτες αλλαγές στο ΟΑΚΑ (vid+pics)
EUROLEAGUE

15:13 - 23.09.2023

Το Sportal βρίσκεται στο ΟΑΚΑ για το 5ο τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» και σας παρουσιάζει το ανακαινισμένο ΟΑΚΑ - Το νέο παρκέ, τα ανανεωμένα καθίσματα και το πανό στο νέο πέταλο των οργανωμένων

ΑΕΚ- ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 22-21

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 5-3, 7-4, 8-5, 9-7, 12-10 (ημχ), 13-11, 14-13, 15-15, 16-17, 17-18, 22-21

ΑΕΚ (Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 1, Ζάμπιτς 1, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 1, Μάλλιος, Ηλιόπουλος 1, Ρασπίτσος, Παπαδόπουλος 7, Παπαδιονυσίου, Κομαρζέφσκι 2, Λιάπης 3, Μαρτίνοβιτς 3, Άρσιτς, Σόκολιτς, Κεδέρης 3.

ΠΥΛΑΙΑ (Ανανιάδης): Μοισίγεφ, Παλάσκας, Αντωνιάδης 1, Καραγκιοζόπουλος 5, Ντανουλέ, Τσορτέκης 1, Ορφανουδάκης, Βαρδάκας 2, Μπίλιας, Αλεξανδρίδης 4, Καβουσανάκης 1, Κυριακίδης 3, Δ. Τριανταφυλλίδης 4, Τ. Τριανταφυλλίδης, Κουκμίσης, Τζέλη.

Διαιτητές: Καρυδάκης- Γιακαλής, Κόκκινη: 49:12 Δ. Τριανταφυλλίδης (για το συγκεκριμένο ματς- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 3/4-2/3